statystyki

Pewność prawa ważniejsza od sprawiedliwości

autor: Patryk Słowik22.08.2016, 07:24; Aktualizacja: 22.08.2016, 09:07
umowa prawo prawnik

Wznowienie postępowaniaźródło: ShutterStock

Pomysł resortu sprawiedliwości na wydłużenie czasu na żądanie wznowienia postępowania z 5 do 10 lat spotkał się z krytyką zarówno Sądu Najwyższego, jak i Krajowej Rady Sądownictwa. Kluczowa różnica między instytucjami polega na tym, że dla ministra Ziobry na pierwszym miejscu stoi sprawiedliwość, a dla SN i KRS pewność obrotu prawnego.

Przypomnijmy: w lipcu Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Ma być ona wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2015 r. (sygn. akt SK 21/14), który uznał, że art. 408 k.p.c. jest niekonstytucyjny w zakresie żądań kierowanych przez osoby, które uzyskały korzystne dla siebie orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędziowie wskazali, że w praktyce strasburski wyrok okazywał się dla wielu niewiele wart: postępowania przed ETPC trwają na tyle długo, że pomyślne dla obywatela orzeczenie zapada często po upływie 5-letniego okresu na żądanie wznowienia postępowania krajowego.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane