statystyki

Rzepliński: Trzej sędziowie wybrani przez Sejm w grudniu nie mogą orzekać. Te miejsca są zajęte

17.08.2016, 18:31; Aktualizacja: 17.08.2016, 19:41
W środę Rzepliński powiedział PAP, że mam nadzieję, iż rząd opublikuje dwa brakujące wyroki

W środę Rzepliński powiedział PAP, że mam nadzieję, iż rząd opublikuje dwa brakujące wyrokiźródło: PAP

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński podtrzymuje, że nie może dopuścić do orzekania trzech sędziów TK wybranych przez obecny Sejm, póki nie zostaną zaprzysiężeni trzej sędziowie wybrani zgodnie z konstytucją przez poprzedni Sejm.

Reklama


Reklama


W środę Informacyjna Agencja Radiowa ujawniła, że Mariusz Muszyński - jeden z trzech sędziów TK wybranych w grudniu 2015 r. przez Sejm - napisał do Rzeplińskiego list, w którym żąda umożliwienia mu podjęcia obowiązków zawodowych. Dodał, że oczekuje "natychmiastowego" przydzielenia mu spraw i dołączenia do składów orzekających. Muszyński powiedział IAR, że jeśli prezes do jego pisma się nie ustosunkuje, podejmie odpowiednie kroki prawne; nie zdradził, jakie.

"Przygotowałem już odpowiedź na to pismo" - powiedział PAP Rzepliński. Nie ujawnił szczegółów.

Zarazem odpowiedział twierdząco na pytanie, czy podtrzymuje słowa, wygłoszone w lipcu w Sejmie podczas prac nad nową ustawą o TK, że przewidywane przez nią dopuszczenie trzech sędziów z grudnia ub.r. do orzekania prowadzi do niekonstytucyjnego zniweczenia wyroku z 3 grudnia ub.r. TK uznał wtedy, że wybór trzech sędziów z października ub.r. jest konstytucyjnie ważny, a prezydent ma obowiązek ich zaprzysiężenia.

Rzepliński dodał wtedy, że prezes TK nie może dopuścić trzech grudniowych sędziów do orzekania. Nie dopuszcza on tych trzech sędziów do orzekania (oprócz Muszyńskiego to Henryk Cioch i Lech Morawski - PAP), bo według wyroku TK ich miejsca są zajęte przez wcześniej wybranych trzech sędziów z października 2015 r. (są to: Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak). PiS podkreśla, że nie ma żadnej podstawy prawnej, by prezes TK nie dopuszczał do orzekania sędziów TK wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta.

We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK z 22 lipca. Według TK nie wchodzi w życie jej kilkanaście przepisów, uznanych przezeń za niekonstytucyjne 11 sierpnia. Działając na podstawie ustawy o TK z czerwca 2015 r., TK uznał za niekonstytucyjne kilkanaście zapisów, w tym m.in: zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Rząd zapowiedział wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku, bo wydano go z naruszeniem prawa.

We wtorek rząd opublikował zaległe wyroki Trybunału. Wydrukowano w sumie 21 orzeczeń - bez tych z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK. Wyroki opublikowano na podstawie nowej ustawy, której artykuł 89. głosi: "W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy ogłasza się rozstrzygnięcia Trybunału wydane przed dniem 20 lipca 2016 r. z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, z wyjątkiem rozstrzygnięć dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą".

Na stronie TK wyroki z 9 marca i 11 sierpnia są określone jako "oczekujące na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw". Dodano, że Rzepliński "zarządził ich ogłoszenie". W środę Rzepliński powiedział PAP, że mam nadzieję, iż rząd opublikuje dwa brakujące wyroki. "Nikt nie ma prawa segregować wyroków TK" - dodał.

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Zdaniem PiS - które było autorem jej projektu bazowego - ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 30 lipca. 1 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Uzasadnienie PIS nieogłoszenia 2 wyroków TK(2016-08-17 20:52) Odpowiedz 913

  ... NIE, ... bo NIE !!! Wcześniej czy później PIS-BOLSZEWIKÓW Wyborcy odsuną ... od KORYTA i wtedy nie unikną TRYBUNAŁU STANU, a niektórzy osądzenia KARNEGO za łamanie KONSTYTUCJI RP. Mają to pewne ... jak w BANKU.

 • Tyrga(2016-08-17 23:39) Odpowiedz 87

  Za 4 miesiące pożegnamy Pana Rzeplińskiego. W kwietniu 2017 r. kończy się kadencja jego kolegi S. Biernata. Posprząta się po nich i - liczę, że obecne, wszelakie deklaracje przeróżnych "ciał" o wierności TK - będą wciąż aktualne.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Inspektor Pracy(2016-08-18 07:51) Odpowiedz 64

  ..............Wszystkim Którzy POPierają Rzepińskiego przypomnę część uzasadnienia Trybunalu do Ustawy POdmostowej pozwalajacej Tuskowi POdle okraść setki tysiecy robotnikow z praw emerytalnych; .........."".Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-" dlatego Ja mówię Panie Rzeplinski ,jest Pan z innej epoki podobnie jak KODowcy którzy Pana wspierają i Pańska emerytura powinna być także wstecznie wyrzucona -- na smietniku!!

 • Manifest Komunistyczny (2016-08-17 20:51) Odpowiedz 31

  Nie mogą orzekać, czyli oddają się bezczynności, lecz uważam, iż usiłują sobie wywalczyć utracone bezpowrotnie miejsce tyrana sędziego według terminologii K. Marksa. Czeka ich śmietnik historii według terminologii socjalistów

 • TvKB(2016-08-18 01:39) Odpowiedz 26

  Cieszy mnie determinacja Profesora Muszyńskiego. Nie wątpię, że znajdzie przekonywujące argumenty i odpowiednie wyjście z impasu.

 • czytelnik(2016-08-18 09:46) Odpowiedz 00

  dzień bez Rzepińskiego to dzień stracony

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama