statystyki

Rząd: Trzy lata więzienia za polskie obozy

autor: Piotr Szymaniak17.08.2016, 07:14; Aktualizacja: 17.08.2016, 08:30
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP

– Dzisiaj polski rząd uczynił ważny krok w kierunku stworzenia mocniejszych narzędzi prawnych pozwalających skuteczniej dochodzić naszych praw, bronić prawdy historycznej i dobrego imienia Polski wszędzie na świecie, gdzie dochodzi do jej pomawiań i przedstawiania w fałszywym świetle – mówił Zbigniew Ziobro po tym, jak Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy pozwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób używających sformułowań typu „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy koncentracyjne”.

Reklama


Reklama


W myśl przepisów „publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności (lub współodpowiedzialności) za popełnione przez III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne będzie karane grzywną lub karą pozbawienia wolności do 3 lat”. Jeśli działanie jest nieumyślne (czyli np. jest wynikiem ignorancji dziennikarza), wówczas możliwą sankcją jest grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Zgodnie z projektem przepisy nowej ustawy mają być stosowane wobec Polaków i cudzoziemców, niezależnie od regulacji obowiązujących w miejscu popełnienia czynu.

Nowością jest też możliwość dochodzenia roszczeń za naruszenie dobrego imienia RP lub narodu polskiego. Z powództwami będą mogły występować też organizacje pozarządowe i IPN. Umożliwi to ubieganie się o wysokie odszkodowania za używanie znieważających sformułowań również poza granicami Polski, a odszkodowanie z tego tytułu będzie przysługiwało zawsze Skarbowi Państwa.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary trafi teraz do Sejmu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • El Polacco(2016-08-17 07:28) Odpowiedz 01

    Ala ekstra... Teraz dodać jeszcze 3 lata za negowanie udziału naszych rodaków w zbrodni w Jedwabnem, pogromie kieleckim, Gniewczynie Łańcuckiej, Pwłokomie i wielu innych i będzie ok. A potem to już 5 lat dla tych co twierdzą, że nie było bitwy pod Płowcami, 7 dla twierdzących, że to Witold dowodził pod Grunwaldem, a dożywocie dla podnoszących wątek zajęcia Zaolzia w 1938

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama