statystyki

Gdy sąd działa opieszale i gubi pisma

autor: Paulina Szewioła16.08.2016, 00:00

Sytuacja, w której sąd przez swoje zaniedbania daje wyraz temu, że sprawa konkretnego człowieka nie jest istotna, z pewnością prowadzi do naruszenia godności jednostki.

STAN FAKTYCZNY

Do R.Ż. zaczęły trafiać drogą elektroniczną niezamówione informacje handlowe. Mężczyzna próbował interweniować w tej sprawie u nadawcy e-maili, ale bezskutecznie. Z racji tego, że trwało to już jakiś czas, postanowił wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie spółki, która przesyłała spam. Wcześniej złożył natomiast wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i pełnomocnika z urzędu. Pismo zostało jednak zgubione. Powód kontaktował się telefonicznie z sądem w tej sprawie, jednak przez pracowników sekretariatu był obcesowo zbywany. Gdy po ponad 4 miesiącach sąd nie podjął żadnych działań, R.Ż. wniósł skargę na przewlekłość postępowania. Ale i ona się zapodziała. Kiedy się w końcu połapano w całym bałaganie, zarządzono odtworzenie akt, jednak posiedzenie w tej sprawie też nie odbyło się natychmiast. Sfrustrowany i zniesmaczony R.Ż. złożył ponownie w sądzie wszystkie dokumenty i czekał.

W końcu doszło do odtworzenia akt i sąd mógł zacząć procedować. W pierwszej kolejności uznał, że postępowanie w sprawie z wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu było przewlekłe. I przyznał R.Ż. od Skarbu Państwa 2 tys. zł. Następnie rozpoznawał wniosek powoda o ukaranie spółki. Zaraz jednak umorzył postępowanie w tej sprawie z powodu przedawnienia karalności. Decyzję podtrzymał sąd II instancji. R.Ż. poczuł się bezradny, zlekceważony, jak obywatel drugiej kategorii. Z tego powodu wystąpił z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa prezesowi sądu rejonowego o zapłatę 1,5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. W jego ocenie doszło bowiem do naruszenia jego dóbr osobistych, takich jak godność i wolność osobista.

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał roszczenie za zasadne (sygn. akt XV C 194/15).

UZASADNIENIE


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane