statystyki

Rozwiązanie spółki cywilnej: Ucieczka przed spłatą długu jest bardzo trudna

autor: Ewa Maria Radlińska12.08.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.08.2016, 08:08
prawo

W judykaturze i orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej oraz jej rozwiązanie nie zwalniają go z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania powstałe przed takim wystąpieniemźródło: ShutterStock

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej oraz jej rozwiązanie nie zwalniają go z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania powstałe przed takim wystąpieniem lub rozwiązaniem.

TEZA Zarzut przejęcia długu objętego bankowym tytułem egzekucyjnym może być podstawą zwalczania tytułu wykonawczego jedynie w powództwie opozycyjnym z art. 840 kodeksu postępowania cywilnego, a nie w zażaleniu na postanowienie o nadaniu mu klauzuli wykonalności.

STAN FAKTYCZNY Była to sprawa z powództwa banku przeciwko I. W. i P. G. o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. Klauzula ta została przez sąd nadana, a dłużniczka I. W. wniosła zażalenie. Podnosiła, że po zawarciu umowy kredytowej z bankiem doszło do zmiany po stronie dłużnika. Na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego dłużniczka wystąpiła ze spółki cywilnej. W jej miejsce przystąpiła A. G. Nowi wspólnicy, tj. P. G. i A. G., oświadczyli, że zwalniają I. W. z niewykonanych do dnia zawarcia umowy długów, związanych z działalnością spółki. W tej sytuacji klauzula wykonalności powinna być nadana przeciwko P. G. i A. G.

UZASADNIENIE Sąd okręgowy oddalił zażalenie. Wskazał, że sądowa kontrola bankowych tytułów egzekucyjnych, dokonywana w postępowaniu klauzulowym, przeprowadzana jest w ograniczonym zakresie. Sąd nie może dokonywać oceny istnienia i zasadności roszczenia wierzyciela ani obowiązku dłużnika stwierdzonego w tytule egzekucyjnym. Obrona merytoryczna polegająca na zwalczaniu zasadności lub dopuszczalności egzekucji wyraża się w przyznaniu stronie uprawnienia do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Zarzut przejęcia długu objętego bankowym tytułem egzekucyjnym może być zatem podstawą zwalczania tytułu wykonawczego jedynie w powództwie opozycyjnym z art. 840 k.p.c., a nie w zażaleniu na postanowienie o nadaniu mu klauzuli wykonalności.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane