statystyki

Odmowa wydania małoletniemu fotokopii aktu zgonu przodka. Jest kasacja RPO do NSA

10.08.2016, 17:20; Aktualizacja: 10.08.2016, 17:58
prawo, biznes, dokument

Szczeciński WSA odrzucił skargę wobec niepodpisania jej przez rodziców chłopakaźródło: ShutterStock

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę kasacyjną od odmownych decyzji wydania piętnastolatkowi fotokopii aktu zgonu jego dziadka. Interwencję podjął, bo uznał, że należy tu chronić prawa osób małoletnich do samodzielnego działania w niektórych typach spraw.

Reklama


Reklama


Jak dowiedziała się PAP w biurze RPO sprawa ma charakter precedensowy dla określenia uprawnień osób małoletnich w postępowaniach administracyjnych.

W styczniu 2016 r. 15-letni Tymon zwrócił się do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie o wydanie kserokopii lub fotokopii aktu zgonu jego dziadka. Kierownik USC uznał jednak, że osoba w jego wieku - jako małoletni - nie jest uprawniona do podejmowania takich działań i odmówił mu udostępnienia dokumentu.

Chłopak złożył zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, a następnie skargę na bezczynność Wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Jego skargi zostały rozpatrzone odmownie - także ze względu na wiek skarżącego.

Szczeciński WSA odrzucił skargę wobec niepodpisania jej przez rodziców chłopaka. Sąd przyznał, że są pewne działania w postępowaniu administracyjnym, których osoba małoletnia może dokonywać samodzielnie, ale zdaniem sądu złożenie zażalenia na niewydanie kserokopii lub fotokopii aktu zgonu dziadka do nich nie należy.

W tej sytuacji do sprawy włączył się RPO, który nie zgodził się z oceną WSA i skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rzecznik uważa, że orzeczenie WSA narusza prawo obywatela do zaskarżania decyzji organów władzy publicznej. Nie zgadza się też z uznaniem małoletniego za niemającego prawa do samodzielnego odebrania aktu zgonu przodka.

Zdaniem RPO małoletni ma prawo podejmować samodzielnie działania, w których nie zaciąga on zobowiązań ani nie rozporządza swoim prawem. Co za tym idzie - wywodził Rzecznik - prawo pozwala mu na uzyskanie tego dokumentu. Jego zdaniem nie ma do tego również przeciwskazań w przepisach Prawa o aktach stanu cywilnego.

Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego w Biurze RPO w rozmowie z PAP podkreślił, że jest to sprawa precedensowa. "Aspekt praktyczny tej sprawy i wyrok zapadły w tej sprawie indywidualnej będzie kształtował pewien standard w skali całego kraju, dlatego zainteresował się nią RPO. Nie chodzi tylko i wyłącznie o ochronę praw pana Tymona, ale i o znaczenie, jakie ten wyrok może mieć dla wszystkich osób małoletnich w Polsce" - powiedział. "Myślę, że osoby, które szukają przeszłości swojej rodziny mogłyby się zdziwić, że osoba, która nie ma skończonych 18 lat nie może samodzielnie tego typu informacji uzyskać" - dodał.

Tymon, jak powiedział PAP Wróblewski, jest osobą znaną w środowisku. Podkreślił, że nie jest to pierwsza inicjatywa chłopaka, bo składa on liczne petycje m.in. w Senacie oraz skarży zachowania naruszające prawa osób małoletnich.

Rzecznik Praw Obywatelskich ma prawo wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu, a także je zaskarżyć do wyższej instancji lub wnosić o wznowienie postępowania. Podejmuje działania, jeżeli według jego oceny ze strony organów władzy publicznej dochodzi do naruszeń praw i wolności przysługujących obywatelom. (PAP)

Reklama


Źródło:PAP
Tagi:zgony, TK, RPO, NSA

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama