statystyki

Włodarz nie może zbyt pochopnie podejmować decyzji o wymeldowaniu

13.08.2016, 21:00
blok, mieszkanie

Organy nie ustaliły też charakteru opuszczenia lokalu pod kątem trwałości, a tymczasem kobieta konsekwentnie twierdziła, że opuściła lokal na czas trwania zagrożenia ze strony męża, co niedługo ustanieźródło: ShutterStock

Nie można mówić o dobrowolności i trwałości opuszczenia lokalu, jeżeli prześladowana przez męża żona, z obawy o własne bezpieczeństwo, czasowo mieszka gdzie indziej. Jej starania o separację i sądową eksmisję męża powinny być ocenione przez organy meldunkowe jako zmierzające do podjęcia środków prawnych umożliwiających jej powrót do mieszkania.

WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 12 lipca 2016 r., sygn. akt II OSK 2741/14

Mężczyzna zwrócił się do prezydenta Bytomia o wymeldowanie jego żony z pobytu stałego w lokalu. Wyjaśnił, że kobieta od dłuższego czasu już nie zamieszkuje pod wskazanym adresem i że wyprowadziła się na dobre. Prezydent Bytomia decyzją orzekł o wymeldowaniu żony z pobytu stałego. Jako podstawę rozstrzygnięcia wskazał art. 15 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).

Organ I instancji stwierdził, że materiał dowodowy, w tym w szczególności oględziny w miejscu zameldowania oraz przesłuchania stron, wykazały jednoznacznie, iż kobieta trwale i dobrowolnie opuściła miejsce pobytu stałego. Wprawdzie z jej zeznań wynikało, że opuszczenie lokalu nie było dobrowolne, lecz zostało spowodowane znęcaniem się nad nią przez męża, organ uznał jednak, iż kobieta nie podjęła żadnych przewidzianych prawem działań w celu umożliwienia jej powrotu do tego lokalu. W ocenie prezydenta bez znaczenia dla rozstrzygnięcia był więc deklarowany przez nią zamiar powrotu w bliżej nieoznaczonej przyszłości.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane