statystyki

Trudna rola pełnomocnika

autor: Paulina Szewioła09.08.2016, 10:27; Aktualizacja: 09.08.2016, 10:52
sąd, temida

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo, odstępując jednocześnie od obciążenia powódek kosztami zastępstwa procesowego pozwanegoźródło: ShutterStock

Nie można aprobować sytuacji, w której strona niezamożna rezygnuje z próby dochodzenia swojego roszczenia tylko ze względu na obawę przed ewentualnym obciążeniem jej kosztami procesu.

STAN FAKTYCZNY

J.S. wniósł o zasądzenie od banku 100 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia za niezgodne z prawem potrącanie z jego rachunku, na który wpływało przysługujące mu świadczenie emerytalno-rentowe, należności wynikających z zajęcia dokonanego przez komornika sądowego. Zdaniem powoda pieniądze, które dostawał z ZUS, w 75 proc. były wolne od zajęć i potrąceń, a jemu zabrano więcej.

J.S. twierdził, że w wyniku działania pozwanego został pozbawiony środków niezbędnych do życia. W konsekwencji nie mógł wykupywać leków, co doprowadziło do tego, że podupadł na zdrowiu.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa jako bezzasadnego, twierdząc, że jego zachowanie było zgodne z prawem.

W trakcie procesu J.S. jednak zmarł. A spośród jego spadkobierców oświadczenia o podtrzymaniu powództwa złożyły żona i córka. W ich imieniu działał pełnomocnik ustanowiony z urzędu, który domagał się zasądzenia na ich rzecz solidarnie kwoty 100 tys. zł z odsetkami od dnia wniesienia pozwu.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane