statystyki

KE: To, że prezydent Duda podpisał ustawę o TK nie oznacza, że rezygnujemy ze zgłoszonych zastrzeżeń

01.08.2016, 14:11
Zdaniem KE należy też zbadać konstytucyjność nowej ustawy o TK z 22 lipca

Zdaniem KE należy też zbadać konstytucyjność nowej ustawy o TK z 22 lipcaźródło: ShutterStock

Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości, że prezydent RP Andrzej Duda podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, ale podtrzymuje swe zastrzeżenia do tej ustawy oraz zalecenia w sprawie praworządności - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka KE.

Reklama


Reklama


"Przyjmujemy do wiadomości, że w weekend prezydent Polski podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Pozostajemy przy zastrzeżeniach, jakie sformułowano w naszych rekomendacjach (w sprawie praworządności), wydanych 27 lipca" - powiedziała Mina Andreewa na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodała, że rekomendacje KE oceniają w sposób całościowy sytuację związaną z kryzysem wokół TK w Polsce, także w świetle ustawy o Trybunale z 22 lipca br.

"KE ocenia, że nawet jeśli niektóre wątpliwości zostały rozwiane (przez nowa ustawę - PAP), to nie rozwiązano głównych problemów, które zagrażają rządom prawa w Polsce" - powiedziała Andreewa. "Zaleciliśmy, by polskie władze zajęły się tymi sprawami w ciągu trzech miesięcy. Jesteśmy nadal gotowi na konstruktywny dialog z polskimi władzami" - dodała.

Jak wskazała rzeczniczka, KE zaleciła również, by polskie władze poprosiły Komisję Wenecką Rady Europy o opinię w sprawie nowej ustawy o TK, zanim wejdzie ona w życie.

Prezydent Duda podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym w sobotę. Wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia, zastąpi dotychczasową ustawę o Trybunale z czerwca 2015 r. W zamierzeniu PiS, które przygotowało projekt wyjściowy, nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK.

W minioną środę Komisja Europejska przyjęła zalecenia dla Polski w związku z kryzysem wokół TK i dała polskim władzom trzy miesiące na ich realizację. Decyzja KE oznacza przejście do drugiego etapu wszczętej w styczniu procedury ochrony praworządności wobec Polski. Zdaniem KE w Polsce istnieje "systemowe zagrożenie dla państwa prawa".

KE zaleciła polskim władzom przestrzeganie wyroków TK z grudnia ubiegłego roku, dotyczących wyboru sędziów Trybunału, a także opublikowanie i pełne wykonanie jego wyroku z 9 marca 2016 roku w sprawie konstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK oraz późniejszych wyroków.

Zdaniem KE należy też zbadać konstytucyjność nowej ustawy o TK z 22 lipca. Według KE niektóre zapisy nowej ustawy idą w dobrym kierunku, jak np. rezygnacja z wymogu, by decyzje TK zapadały większością 2/3 głosów. Jednak rodzi też ona nowe obawy. Są one związane m.in. z zapisami ustawy o TK dotyczącymi roli prokuratora generalnego, którego nieobecność na rozprawie może powodować odroczenie rozpatrywania przez Trybunał niektórych spraw, w tym rozpatrywanych w pełnym składzie.

KE ma też zastrzeżenia do zapisów o możliwości odroczenia rozprawy, co może nastąpić na wniosek co najmniej czterech sędziów w przypadkach, gdy zagadnienie jest rozpatrywane w pełnym składzie oraz jest istotne ze względów ustrojowych lub porządku publicznego. KE uważa też m.in., że 14-dniowe vacatio legis jest zbyt krótkie i nie daje dość czasu na ocenę zgodności nowej ustawy z konstytucją.


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • mądra(2016-08-01 15:22) Odpowiedz 169

  Można się w głos śmiać z twierdzenia KE, że w Polsce istnieje "systemowe zagrożenie dla państwa prawa. KE chyba ma problemy z ugruntowaniem wiedzy kto w Polsce wygrał wybory, komu Polacy powierzyli rządzenie krajem i kto jest uprawniony do stanowienia prawa w tym również dla TK.

 • A CHOCHOŁY z PIS ... tanczą jak Im zagra CYSORZ (2016-08-01 19:35) Odpowiedz 73

  Pierwsza "nowela" PIS ustawy o TK ... Namiestnik Kaczyńskiego w Belwederze podpisał pod ... OSŁONĄ NOCY, a teraz następną NOWELĘ PIS .podpisał pod ... OSŁONĄ PAPIEŻA. Widocznie działa na Niego ... jak "PŁACHTA na BYKA"

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • emeryt(2016-08-01 15:15) Odpowiedz 76

  Prezydent podpisał tamtą ustawę, podpisał tą ustawę i podpisze jeszcze inną kolejną bo jest prawnikiem,i to dobrym dr prawa?????????????????????

 • ad vocem ... mądra (2016-08-01 20:10) Odpowiedz 54

  To, ze PIS wygrał wybory, to jeszcze nie powód do ustanawiania ... DYKTATURY PIS ... w drodze ZAMORDYZMU LEGISLACYJNEGO większościowego PIS w parlamencie. A tak na marginesie co by było , gdyby PIS mając większość w Sejmie i Senacie uchwalił ze ... "MĄDRE" to tak odmiana GŁUPICH.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • hahahaha(2016-08-02 08:21) Odpowiedz 53

  Autorytet Trybunału Konstytucyjnego sędzia rzepliński zgubił kiedy przemykał się nocą ze spotkań z politykami Platformy Obywatelskiej. Widzieliśmy tę ucieczkę chyłkiem, jak się zasłaniał… Dlatego dla mnie rzepliński to sędziowska prostytutka.

 • Inspektor Pracy(2016-08-01 17:40) Odpowiedz 21

  w TK każdą kradzież Waszych wypracowanych środków fałszywie wytłumaczą -- oto Uniwersalny tekst uzasadnienia sędziego TKw sprawie emerytur POdmostowych (wprowadzonej z moca wsteczną) nadający się na każde czasy w każdym systemie :"” Dlatego osoby, które podejmowały pracę ................. po tej dacie funkcjonowały w innym "otoczeniu prawnym". Wykształciuchy TK to już jest drwina!: -....za dziesięć lat to samo powtórzy syn tego "Sędziego" TK --- WAM ---czyli obecnie zatrudnionym!!!-powie ,”przepraszam ale funkcjonowaliście w innej rzeczywistości prawnej”,,... więc emerytur już nie będzie w ogóle „zdychajcie na śmietnikach” ..Proszę Państwa mamy tutaj do czynienia z czymś najPOdlejszym,a to tylko początek tej POtwornej opowieści. Czy On nie podejmował Studiów w „innej rzeczywistości prawnej ,czy TK też nie powstawał w inne rzeczywistości?Ten TK to jest Twór do likwidacji.

 • fisher(2016-08-01 15:35) Odpowiedz 14

  zdecydiwanie a najlepszy jest z tego prawa w calej szkolce niedzielnej w Nowym Tomyslu.

 • TvKB(2016-08-01 22:02) Odpowiedz 15

  Komisja Europejska przekracza swoje kompetencje. Zamiast przedkladać propozycje dyrektyw i rosporządzeń unijnych Parlamentowi UE i Radzie UE do ich zatwierdzenia lub odrzucenia, usiłuje bezskutecznie współtworzyć polskie prawo. Takie zakusy uzurpowania sobie nie przysługujących jej kompetencji, powinny skutkować wnioskiem w Parlamencie UE o gremialną dymisję Komisji Europejskiej.

 • henryk(2016-08-01 23:24) Odpowiedz 14

  Zapewne grupa posłów w PE nie do końca zaliczyła lekcje .Delikatnie mówiąc głupota nie boli a brak wiedzy wk...wia do maksymalnych granic.Dobrze będzie jak naczelny PE Szulc weźmie sobie urlp i o...li się od Polski.

 • Mirek(2016-08-02 08:54) Odpowiedz 00

  Ostatnio w Polsce stał się cud.Pojawiło się milion uchodźców z Ukrainy i zniknęli.Czy ktoś wie,gdzie są????

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama