statystyki

Strona postępowania o wykroczenie może otrzymać nagranie z rozprawy, ale nie za darmo

autor: oprac. Natalia Ryńska29.07.2016, 07:00; Aktualizacja: 29.07.2016, 07:14
Udostępnienie jest możliwe jedynie na wniosek uprawnionego podmiotu

Udostępnienie jest możliwe jedynie na wniosek uprawnionego podmiotuźródło: ShutterStock

Opłatę wskazuje rozporządzenie w sprawie udostępniania stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z rozprawy w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz wysokości opłaty za wydanie tego zapisu (Dz. U. z 2014r., poz. 1548 z zm.). Zgodnie z nim koszt udostępnienia wynosi 6 zł.

Reklama


Reklama


Materiał, nazywany w przepisach „zapisem” przybiera formę teleinformatyczną i może zawierać:
1. utrwalony obraz i dźwięk z wszystkich czynnych urządzeń utrwalających obraz i dźwięk,
2. utrwalony dźwięk z wszystkich czynnych urządzeń utrwalających dźwięk,
3. utrwalony dźwięk z wszystkich czynnych urządzeń utrwalających dźwięk, po dokonaniu zmiany tych fragmentów, w trakcie których żadna wypowiedź osoby uczestniczącej w czynności nie jest rejestrowana.

Udostępnienie jest możliwe jedynie na wniosek uprawnionego podmiotu, który wskazuje jakim materiałem jest zainteresowany. Rozporządzenie dopuszcza następujące sposoby wydania zapisu: w budynku sądu, za pomocą konta w systemie teleinformatycznym lub na nośniku danych.

Podmiotem upoważnionym do przekazania jest kierownik sekretariatu. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultuje on swoje rozterki z sędzią referentem, który podejmuje ostateczną decyzję.

Przepisy zakazują dokonywania adnotacji na lub w pliku dźwiękowym zapisanych na nośniku danych dostarczonych przez wnioskodawcę. Zainteresowany nie może również samodzielnie kopiować plików, z którymi pozwolono mu się zapoznać w budynku sądu.

Wydanie zapisu dźwięku na nośniku danych nie jest darmowe. Przepisy wskazują, że zainteresowany w chwili złożenia wniosku musi uiścić opłatę w wysokości 6 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama