statystyki

Ziobro krytykuje wyrok ws. drukarza, który nie chciał wydrukować ulotek LGBT. Aktywiści: Stanowisko ministra jest niepokojące

27.07.2016, 07:44; Aktualizacja: 27.07.2016, 07:45
daniem Ministra: „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad”.

daniem Ministra: „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad”.źródło: newspix.pl

Minister Sprawiedliwości wydał oświadczenie w sprawie wymierzenia grzywny drukarzowi, który odmówił wykonania usługi wydruku dla organizacji działającej na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem nakazowym uznał, że pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Jest to pierwszy w Polsce wyrok wydany w sprawie dotyczącej ochrony osób LGBT w dostępie do usług. Oświadczenie Ministra komentuje prowadząca sprawę Kampania Przeciw Homofobii.

Reklama


Reklama


Zdaniem Ministra: „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad”. Co więcej, Minister wskazał, że:„wyrok (…) jest niebezpiecznym precedensem. Burzy wolność myśli, przekonań i poglądów, a także swobodę gospodarczą, polegającą na dowolności transakcji. Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści.”

Stanowisko Ministra wzbudza nasz niepokój. Jego treść może być odebrana jako krytyka wydanego przez sąd orzeczenia i jednocześnie próba usprawiedliwienia zachowania drukarza. W naszej ocenie zajęcie tego rodzaju stanowiska przez Ministra jest przedwczesne, albowiem – jak wynika z dotychczas opublikowanych informacji – postępowanie w tej sprawie wciąż nie jest jeszcze prawomocnie zakończone.

Ponadto, w ocenie Kampanii Przeciw Homofobii wyrok sądu nie stanowi przejawu „uprzywilejowania” Fundacji LGBT Business Forum, a jedynie próbę przyznania osobom LGBT ochrony, która jest dla nich niedostępna na gruncie innych przepisów prawa, w tym w szczególności tzw. ustawy równościowej.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że uważamy wyrok sądu jako słuszny wyraz poszanowania przez tę instytucję konstytucyjnej zasady równego traktowania (art. 32 Konstytucji) oraz prawa do sądu (art. 45 Konstytucji), który również przysługuje osobom LGBT.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

Reklama

 • nielgbt(2016-07-27 08:29) Odpowiedz 2010

  I niestety Ziobro ma rację. Jeśli będę chciał załatwić jakąś sprawę w urzędzie to powiem że jestem LGBT a jak urzędnik nie zechce mi sprawy załatwić to zaskarżę go o prześladowania, tak ma to wyglądac ?

 • Tomasz(2016-07-27 11:55) Odpowiedz 146

  Czy jakby neonaziści przyszli do drukarza i zażądali druku ulotek typu "Polska dla Polaków" czy "Wszystkiemu winni .....(tu wstawić dowolną mniejszość narodową ;-) )" to też drukarz nie może odmówić?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • varer(2016-07-27 10:29) Odpowiedz 1116

  no i nielgbt zero nie ma racji, a twój przykład jest idiotyczny. Urzędnik ma obowiązek pdania przyczyny nie załatwienia sprawy, a jeżeli jako nią poda, że jesteś LGBT i on cie nie lubi, to pożegna się z pracą i trafi pod sąd. Tak samo homofobiczny drukarz. Gość zarabia drukując ulotki, a nie na ocenie ich treści za które przecież NIE ODPOWIADA. Jego loga nie ma na ulotkach. Prowadząc biznes godzisz się na to, że będziesz go prowadził dla wszystkich. Jak ci się nie podoba to możesz skorzystać ze swoich wolności sumienia i NIE PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. To o czym piszesz to zwykła dyktatura większości i zdanie prędko byś zmienił, gdybyś sam do tej mniejszości należał. Dzisiaj LGBT jutro brodaci, a po jutrze tylko partyjni. Już widzę wielkie larum twoje i zera kiedy w niemczech w restauracji powieszono tabliczkę polaków nie obsługujemy, albo w najgorszym miejscu restauracji przy kiblach postawiono stolik tylko dla polaków.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Freddie(2016-07-27 14:43) Odpowiedz 116

  Każdy usługodawca może każdemu odmówić wykonania usługi. Choćby z powodu urlopu, awarii, abo bez żadnego uzasadnienia. Nie ma przepisu prawa, który nakazywałby bezwzględne wykonanie usługi podmiotowi gospodarczemu. A co nabajdurzyli sądowi pederaści - to już zupełnie inna sprawa.

 • Luk(2016-07-27 11:23) Odpowiedz 1018

  Widać, że minister Ziobro był na studiach na bakier z prawem konstytucyjnym i nie bardzo rozumie co dzieje się w przypadku kolizji norm o charakterze konstytucyjnym. Nic dziwnego, że miał problemy w dostaniu się na aplikację.

 • Lex(2016-07-27 12:27) Odpowiedz 78

  Bodnar specjalizuje sie w tego typu sprawach. Kto tego cepa wybral na RPO?

 • strach byc klientem (2016-07-27 11:32) Odpowiedz 22

  nie robi bo nie ... tak samo odmawia sie jak jest prowokacja , zakup kontrolowany i cały arsenał majestatu sprawiedliwości dla maluczkich --------------- po wojnie w niemczech nikt nie był w SS , tylko w orkiestrze wojskowej albo na kolei

 • Toler(2016-07-28 06:15) Odpowiedz 28

  Jest to zwykle przesladowanie mniejszosci. Moim zdaniem osoby LGBT w Polsve sa spychane na margines. To przykre.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama