statystyki

Kodeks postępowania administracyjnego: Będzie można wysyłać ponaglenie do urzędu

autor: Artur Radwan25.07.2016, 09:12; Aktualizacja: 25.07.2016, 14:12
podatki dokumenty urzędnik

Na załatwienie sprawy administracyjnej trzeba czekać miesiąc, a jeśli jest zbyt skomplikowana i wymaga konsultacji z innym organem – nawet dwa miesiące.źródło: ShutterStock

Osoby, których sprawy nie będą załatwione przez organ administracji w terminie, zyskają prawo do wysłania ponaglenia – wynika z rządowej noweli kodeksu postępowania administracyjnego. Ale zdaniem ekspertów ta propozycja tylko w minimalnym stopniu wpłynie na sposób działania urzędów.

Co do zasady, petenci na załatwienie sprawy administracyjnej muszą czekać miesiąc, a jeśli jest zbyt skomplikowana i wymaga konsultacji z innym organem – nawet dwa miesiące. Rząd postanowił nieco to zmienić. Zgodnie z nowelizacją na załatwienie sprawy, która nie wymaga zbytniego zaangażowania urzędników, organ będzie miał tylko dwa tygodnie (tryb uproszczony). Natomiast jeśli się nie wyrobi, wówczas będzie musiał nie tylko zawiadomić pisemnie strony o zwłoce i podać jej przyczyny, ale także zamieścić w piśmie informację o możliwości wniesienia ponaglenia do organu wyższej instancji (za pośrednictwem tego, który załatwia sprawę). W efekcie jeśli wójt nie dotrzyma terminów, wówczas monit petenta trafi do samorządowego kolegium odwoławczego. A ono – w myśl projektowanych rozwiązań – będzie zobowiązane do wskazania, czy jednostka samorządowa dopuściła się przewlekłości, czy też z bezczynności, a także czy dokonała tego z rażącym naruszeniem prawa. Organ odwoławczy będzie uprawniony do zarządzenia, aby urząd ukarał osoby winne takiej opieszałości.

Problem w tym – jak zwracają uwagę eksperci – że podobny mechanizm obowiązuje obecnie w art. 36–38 k.p.a. Nie ma tu instytucji ponaglenia, ale strona ma prawo złożyć zażalenie.

W projektowanych przepisach jest też wprost mowa o tym, że pracownik winny bezczynności lub przewlekłości podlega odpowiedzialności porządkowej albo dyscyplinarnej lub innej przewidzianej w przepisach. I znów eksperci punktują, że obecne przepisy także wspominają o karach dla urzędników, przy czym brzmią łagodniej. Otóż „... pracownik, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie dopełnił obowiązku, albo nie załatwił sprawy w dodatkowym terminie podlega sankcjom”.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane