statystyki

Parkowanie w zakazanym miejscu: Wskazał sprawcę wykroczenia, a i tak grozi mu kara

autor: Piotr Szymaniak25.07.2016, 20:00
Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie także właściciela samochodu za popełnienie wykroczenia z art. 96 par. 3 kodeksu wykroczeń.

Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie także właściciela samochodu za popełnienie wykroczenia z art. 96 par. 3 kodeksu wykroczeń. źródło: ShutterStock

Czy można spełnić obowiązek a jednocześnie być za to ukaranym? Taka sytuacja spotkała właściciela pojazdu, który został zaparkowany w miejscu, gdzie obowiązywał zakaz. Gdy samochodem zainteresowali się funkcjonariusze, obok przechodził właściciel auta. Nie wiedział jednak, kto z jego rodziny popełnił wykroczenie, parkując w miejscu niedozwolonym. Zapewnił więc funkcjonariuszy, że ustali to i przekaże im tę informację. Gdy został wezwany na komendę, od razu na pierwszym przesłuchaniu zeznał, że nieprawidłowo zaparkował jego ojciec. Ten został więc za to ukarany mandatem.

Reklama


Reklama


Pomimo tego policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie także właściciela samochodu za popełnienie wykroczenia z art. 96 par. 3 kodeksu wykroczeń. Przepis ten pozwala nałożyć grzywnę za niespełnienie obowiązku, o którym mowa w art. 78 ust. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Zgodnie z nim właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec. Jak widać w art. 78 ust. 4, nie oznaczono żadnych terminów, w jakich ten obowiązek ma być spełniony.

– Jeżeli kierowca mówi, że następnego dnia przekaże informację o tym, kto w czasie popełnienia wykroczenia prowadził pojazd i rzeczywiście to robi, to nie widzę powodów do ukarania. Zwłaszcza że gdy z samochodu korzystają też inni członkowie rodziny, to zapytany ma pełne prawo nie wiedzieć od razu, kto wykroczenie popełnił – mówi Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji. – Celem przepisu jest pozyskanie rzetelnej informacji przez funkcjonariuszy. Tymczasem omawiane zachowanie nie jest odmową spełnienia obowiązku wynikającego z art. 78 ust. 4 a jedynie przesunięciem jego realizacji w czasie – wskazuje Wasiak.


Pozostało jeszcze 64% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

  • nieładnie kapować na bliskich(2016-07-26 12:35) Odpowiedz 00

    Szanuj ojca i magkę swoją... Jakby nie wydał ojca, to by nie ustalili sprawcy.... i...... :)))

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama