statystyki

Rząd zgłasza votum nieufności wobec sądów. "Władza próbuje nas zdyskredytować"

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 21.07.2016, 08:02
sąd, temida

We wniosku do trybunału KRS przekonuje przede wszystkim, że nie było żadnych powodów do powoływania tego typu specjalnej komórki w PK.źródło: ShutterStock

Obecna władza próbuje nas zdyskredytować w oczach społeczeństwa – twierdzą sędziowie. I skarżą do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które ich zdaniem rządzącym to ułatwiają.

Reklama


Reklama


Chodzi o art. 19 par. 4 nowej ustawy – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177), na mocy którego w Prokuraturze Krajowej powołano do życia wydział spraw wewnętrznych. Ma on się zająć prowadzeniem postępowań w sprawach „najpoważniejszych przestępstw” popełnionych m.in. przez sędziów i asesorów sądowych. Według środowiska przekaz kierowany do społeczeństwa jest jasny: sędziowie są skorumpowani. Tymczasem, jak podnoszą sami zainteresowani, nie ma na to żadnych dowodów.

Ostatecznie o tym, czy powołanie takiego zespołu nie naruszyło ustawy zasadniczej, wypowie się Trybunał Konstytucyjny. Przepisy zaskarżyła bowiem Krajowa Rada Sądownictwa. Jej argumenty popiera rzecznik praw obywatelskich.

Stan spoczynku gwarancją niezawisłości

Stan spoczynku gwarancją niezawisłości

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Brak potrzeby

We wniosku do trybunału KRS przekonuje przede wszystkim, że nie było żadnych powodów do powoływania tego typu specjalnej komórki w PK. Wskazać takowych nie potrafił nawet sam projektodawca – w uzasadnieniu projektu nie ma na ten temat ani słowa. Rada stawia więc tezę, że ustawodawca tak naprawdę nie zbadał zjawiska, któremu jakoby miał przeciwdziałać powołany specwydział. Tymczasem, jak piszą sędziowie, większość spraw karnych prowadzonych wobec przedstawicieli tego środowiska dotyczy przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. A te trudno zaliczyć do kategorii „najpoważniejszych”.

– Spraw np. o korupcję, które dotyczyłyby sędziów, jest naprawdę niewiele. Oczywiście każdy taki przypadek powinien być ścigany, a sędzia, który się okaże winny, powinien być surowo ukarany. Co do tego nie ma żadnego sporu – twierdzi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

– Mam tylko wątpliwości, czy do tych kilku czy nawet kilkunastu przypadków rocznie należy powoływać w prokuraturze cały odrębny wydział – dopowiada.

Prokuratura Krajowa pytana o konkretne powody powołania specjalnej jednostki do ścigania sędziów i asesorów sądowych wskazuje jedynie treść uzasadnienia projektu. Jak przypomina Maciej Kujawski z PK, mowa jest tam m.in. o potrzebie ujednolicenia praktyki ścigania i karania „w tych bulwersujących opinię publiczną sprawach”.

Środowisko sędziowskie w tym przedsięwzięciu widzi jednak drugie dno. Uważa, że w ten sposób obecni rządzący chcą podważyć zaufanie obywateli do sądów. Podobnie odczytuje intencje ustawodawcy także RPO dr Adam Bodnar. Pisze on w stanowisku przedstawionym TK m.in. „Rozwiązanie zawarte w art. 19 par. 4 Prawa o prokuraturze stanowi w rzeczywistości swoiste votum nieufności władzy ustawodawczej wobec władzy sądowniczej. Wypowiedź prawodawcza zawarta w tym przepisie stanowi też nieodpowiadający rzeczywistemu stanowi rzeczy sygnał skierowany do społeczeństwa, że grupą zawodową szczególnie obciążoną ryzykiem zachowań przestępczych są sędziowie”.

Sędzia Przymusiński obawia się, że ofiarami działań takiego zespołu mogą paść niewinni sędziowie.

– Jeżeli został powołany jakiś wydział, to naturalne jest, że przełożeni będę wymagali od osób wchodzących w jego skład konkretnych wyników. I może się okazać, że aby te wyniki dostarczyć, trzeba będzie szukać podejrzanych na siłę – zauważa rzecznik prasowy Iustitii.

Efekt mrożący

Ale zarzutów KRS ma więcej. We wniosku do TK skarży również art. 12 prawa o prokuraturze, który pozwala prokuratorowi generalnemu – ale i prokuratorowi krajowemu – ujawniać m.in. mediom informacje dotyczące wszystkich prowadzonych spraw; a więc także tych, które prowadzi specwydział. KRS stoi na stanowisku, że może to poważnie osłabić m.in. niezawisłość sędziowską. „Już sama obawa ujawnienia informacji dotyczących osoby pełniącej urząd sędziego lub zajmującej stanowisko asesora sądowego zebranych w toku postępowania przygotowawczego prowadzonego »w sprawie« narusza niezawisłość sędziowską, bowiem stanowi instrument wywierania realnych nacisków na sędziów” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Także dr Adam Bodnar uważa, że może to „powodować wśród sędziów swoisty efekt mrożący, skoro sędzia w wyniku decyzji prawodawczej staje się obiektem szczególnej troski ze strony organu prokuratury”.

We wniosku zaskarżono również przepis, zgodnie z którym PG oraz PK mogą korzystać z doradców, a doradcami tymi mogą być również sędziowie w stanie spoczynku. Zdaniem rady nie da się tego pogodzić nie tylko z konstytucyjną zasadą trójpodziału władz i odrębności władzy sądowniczej, ale także z zakazami wynikającymi ze zbioru zasad etyki zawodowej sędziów, które dotyczą również sędziów w stanie spoczynku. Jak przekonuje rada, doradcy prokuratora generalnego – ministra sprawiedliwości, będącego politykiem, są z natury rzeczy zaangażowani politycznie. „Tworzą np. gabinet polityczny ministra. Funkcja doradcy jest zatem funkcją polityczną, co pozostaje w oczywistej sprzeczności z zasadą apolityczności sędziów” – czytamy w skardze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • cia(2016-07-21 11:14) Odpowiedz 310

  A kiedy specwydział ds przestępstw popełnianych przez posłów i ministrów?

 • gorczyn2(2016-07-21 09:51) Odpowiedz 2626

  Uważam za dobry pomysł powołania przez Ministra Sprawiedliwości wydziału wewnętrznego ds. przestępstw popełnianych przez pracowników wymiaru sprawiedliwości (sędziów, prokuratorów, komorników).Porównując funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości z czasów PRL-u i obecne tzw.demokratyczne, to można bez ogródek stwierdzić, że obecnie mamy do czynienie z fikcyjnym stosowaniem prawa z jego nadużywaniem, które "niszczy" niekiedy cały dorobek życia człowieka, który oczekuje od wymiaru sprawiedliwości pomocy.Chronieni są przez wymiar sprawiedliwości cwaniacy posiadający układy koleżeńskie, koneksje. Wymownym przykładem o negatywnym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości jest nadawany program TV w Polsacie zatytułowany "Państwo w Państwie".

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Brian(2016-07-21 11:03) Odpowiedz 2416

  PIS bardzo chętnie podsyci wszelkie podejrzenia do wymiaru sprawiedliwości. Pewnie, PIS chce, żebyśmy nie mieli do kogo pójść jak PIS będzie naród dymał. Czysta korzyść i żerowanie na ludzkiej głupocie. Ja w swoim życiu nie widziałem skorumpowanego sędziego. 99,99% z tych oskarżeń jest nieprawdą i wynika z niezrozumienia dlaczego się proces przegrało. Prawo to trudny fach, prosty umysł nie rozumie, czuje się ponad to pokrzywdzony i nawet nie chce zrozumieć. Tak wygląda prawda.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jarek(2016-07-21 09:33) Odpowiedz 2221

  Może po prostu wystarczy zbadać majątek sędziów?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • veto(2016-07-21 11:32) Odpowiedz 2218

  "obecni rządzący chcą podważyć zaufanie obywateli do sądów" jakie zaufanie ? Mam wrażenie, że sędziowie żyją na innej planecie bo zaufanie obywateli do sądów było bardzo niskie jeszcze przed ubiegłorocznymi wyborami.

 • VON(2016-07-21 12:13) Odpowiedz 2211

  Sądownictwo kiedyś kojarzyło się z uczciwoscia,zaufaniem,prawem - dzisiaj z oszustwami,łapówkami,dyspozycyjnoscia i kolesiami.

 • Slawomir(2016-07-21 10:37) Odpowiedz 2116

  Panowie sedziowie poczytajcie na FB to sie wszystko dowiecie a jak malo jeszcze dowodow to ja sam podam wyrok sadu jaki wydal sedzia ,czy zgodny z zasadami ? oraz dzialanie Prokuratora to jawna kpina podac publicznie do oceny .

 • Toja(2016-07-21 11:35) Odpowiedz 2111

  To powinno być już dawno zrobione. I podobna komórka powinna być w sadownictwie. Sędziowie są wprawdzie niezależni w wyrokach, ale absolutnie powinna być nad nimi kontrola ich postępowania: nie czytają akt ( na co mam dowody), pod byle pretekstem przekładają terminy rozpraw i przedłużają postępowania,nie liczą się ze stronami, które nie mają adwokatów, nie znają orzeczeń SN i prowadza sprawy w złym kierunku, zachowują się skandalicznie na rozprawach itp.itd.... I to jest prawda! Dużą część z obecnych sędziów należałoby pogonić do łopaty, bo się czują bezkarni. I proszę nie wmawiać ludziom, że to PiS jest zły, bo chce z tym zrobić porządek. To powinno być od dawna uporządkowane, a to "państwo w państwie" powinno być wzięte za twarz krótko. Tylu prawników czeka na posady, a sądzi często takie barachło, że wstyd powiedzieć. Zaznaczam, że nie jestem adwokatem, ale tak się złożyło, że sama wnosiłam bardzo wiele spraw do sądu, sama się broniłam i wiem, jak to dziadostwo funkcjonuje.

 • Dean36(2016-07-21 11:39) Odpowiedz 1913

  Z sądów co najmniej połowa wychodzi niezadowolonych i "pokrzywdzonych" , bo w każdej cywilnej sprawie któraś strona musi przegrać. Z sądu karnego niezadowolona wychodzi większość, bo jak by miało być inaczej. Sędziowie to wdzięczny chłopiec do bicia i każdemu wyborcy będzie się to podobać. Szkoda tylko, że wyborca tego nie widzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • psps(2016-07-21 14:38) Odpowiedz 145

  Wyroki sądów są takie,że ręce opadają. I nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności. Sędzia powinien być najwyżej 4 lata w danej lokalizacji. Potem co 4 lata powinien być przenoszony do innego województwa. Inaczej tworzą się układy i zależności. Bo to ludzie ambitni i chcą coraz więcej. Mają swoje rodziny i są zależni od innych jak wszyscy pozostali. Sędziowie z PRL-u i ich powinowaci powinni dawno być wykluczeni z systemu sądownictwa.

 • sceptyk(2016-07-21 15:21) Odpowiedz 125

  Cuś takiego !!!!! Wydział ds. sędziów i prokuratorów, to podważanie do nich zaufania ??????? No to Policja w ogóle nie powinna mieć zaufania w społeczeństwie, bo tam od kilkunastu lat istnieje Biuro Spraw Wewnętrznych (tzw. Policja w Policji), która zajmuje się przestępstwami funkcjonariuszy i tylko ich. Gdzie Pan jesteś Panie Rzeczniku?

 • Alo(2016-07-21 14:29) Odpowiedz 104

  Sam przeżyłem sprawę przedawnioną prawem, a sędziowie twierdzili zupełnie co innego w swoich wyrokach. Dopiero odwołanie do Sądu Okręgowego wyprostowało sprawę. Najgorszy jest e-sąd. Jak sędzia może sobie patrzeć w oczy po wyrokach niezgodnych prawem.

 • a(2016-07-21 16:02) Odpowiedz 63

  Chore prawo tworzą posłowie i senatorzy. Gdy pozwala się na formalizm a pomija meritum sprawy - to zawsze dzieje się krzywda dla słabszego, a nawet i silniejszego. Przedawnienie roszczenia winno być brane z urzędu pod uwagę i stanowić bezwzględną przesłankę do unieważnienia wyroku. Podobnie jak prawidłowy adres pozwanego czy powoda. Sędziowie to tylko ludzie. Równie leniwi, małostkowi i drobiazgowi jak banda z PiS- co to z okazji dostania się do władzy, chcieli podwyższyć swe i tak za wysokie wynagrodzenia. Z powodu jakiegoś durnego jednego wyroku, durnego sędziego, prokuratora, nie wolno prześladować wszystkich. Czyli każdy ma odpowiadać za to co sam zrobił a nie jego kolega po fachu.

 • ociec(2016-07-21 17:06) Odpowiedz 56

  Sądy wydają skandaliczne wyroki, każdy czyta codzienie zdjęcia w Superekspresie i Fakcie i tam widać to jak na dłoni. Oszuści. Weźcie też "Trudne sprawy" czy Sędzia wesołowska, ten sam skandal widać. Do tego niezrozumiałe, gube kodeksy. Kto ma z ludzi czas to czytać? Kiedy czas na piwko czy przyłożenie z liścia żonce? My polacy (ci prawdziwi) rządamy sprawiedliwych wyroków w sprawie o podzial kibla na 19 lat, ani centymetra nie oddamy choć sąd jest przekupiony wiadomo mówił Mecenas jak kasował 132 ratę za tem sprawę.

 • Maria Magdalena(2016-07-23 18:42) Odpowiedz 11

  Niezawisłość służy przede wszystkim całkowitej bezkarności w fabrykowaniu dowodów i stanu faktycznego przez sędziów, poświadczaniu nieprawdy i mordowaniu wyrokami ludzi - www.OfiaryWymiaruSprawiedliwosci.pl.tl

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama