statystyki

Skuteczność działań RPO w Polsce zagrożona. MIO staje w obronie niezależności

autor: Piotr Szymaniak21.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:00
Adam Bodnar

Tegoroczny budżet RPO został obcięty o 8 proc. w stosunku do poprzedniegoźródło: DGP

Międzynarodowy Instytut Ombudsmana (IOI) skupia 175 rzeczników praw obywatelskich z całego świata. Do zadań organizacji należy m.in. wspieranie i ochrona niezależności tej instytucji.

Reklama


Przez ostatnie dwa dni delegacja IOI badała w Polsce sytuację rzecznika praw obywatelskich w kontekście ostatnich zmian prawnych, ogólne warunki funkcjonowania tego urzędu, jak i szeroko pojęte kwestie praworządności w Polsce. Przedstawiciele IOI spotkali się m.in. z członkami senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, reprezentantami rządu, z prezesem Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa, rzecznikiem praw dziecka czy organizacjami pozarządowymi. Efektem będzie raport, który ma powstać za kilka miesięcy.

– Są różne rodzaje zagrożeń dla funkcjonowania instytucji rzecznika. W niektórych krajach zdarzają się ataki personalne, czasami mamy do czynienia z ignorowaniem zaleceń ombudsmanów przez parlamenty. Ale zagrożeniami są też ograniczenia wielkości personelu, budżetu oraz oczywiście ograniczanie kompetencji rzecznika – mówił wczoraj dr Günther Kräuter z biura austriackiego ombudsmana.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane