statystyki

Chcąc kupić sztabkę złota, trzeba ujawnić tożsamość

autor: Piotr Pieńkosz18.07.2016, 10:51; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:57
Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT).

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT).źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Adrian Moser

Chciałam kupić sztabkę złota w sklepie mennicy. Zamierzałam to zrobić anonimowo, przygotowałam gotówkę, ale sprzedawczyni przed finalizacją transakcji poprosiła o okazanie dowodu tożsamości. Uległam ze względu na brak znajomości przepisów w tym zakresie, jednakże na przyszłość wolałabym uniknąć takich sytuacji. Czy można więc w Polsce anonimowo nabyć złoto – pyta pani Iwona.

Reklama


Co do zasady nie ma takiej możliwości, a wszystko przez przepisy podatkowe. Zacznijmy od tego, że regulacje te przewidują szczególne zasady przy sprzedaży złota inwestycyjnego. Do tego ostatniego zalicza się sztabki i płytki złota o próbie co najmniej 995 tysięcznych (im wyższa próba, tym większa zawartość czystego złota), a także złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych, które zostały wybite po 1800 r. i stanowią bądź stanowiły środek płatniczy w kraju pochodzenia.

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT). Jednocześnie podatnicy dokonujący dostaw tego rodzaju złota, a więc chociażby działające na rynku mennice, są zobowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające zidentyfikować nabywców kruszcu. – Z uwagi na te przepisy klient Mennicy Polskiej dokonujący zakupu złota inwestycyjnego musi zawsze podać swoje imię, nazwisko oraz numer PESEL – wyjaśnia Kamila Bidzińska reprezentująca spółkę Mennica Polska.

Zupełnie inną kwestią jest jednak legitymowanie klienta. Podanie swoich danych nie jest jednoznaczne z okazywaniem dowodu tożsamości. Sprzedawca w sklepie mennicy nie ma prawa, oprócz niżej opisanego wyjątku, legitymować nabywcy. Musi ograniczyć się do przyjęcia danych podanych mu przez kupca.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2016-07-18 13:29) Zgłoś naruszenie 70

    W POlsce złoto można sobie kupić , ale mafia państwowa chce wiedzieć , gdzie , i u kogo , to złoto będzie - po to , by w stosownym czasie , to złoto , sobie znów zrabować . Ale w Dubaju można sobie wejść do sklepu i nabyć bez zbędnej gadki .

    Odpowiedz
  • Olly(2018-02-09 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ale nie jesteśmy w Dubaju

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane