statystyki

Pośrednik nieruchomości nie zawsze otrzyma prowizję

autor: oprac. Natalia Ryńska13.07.2016, 07:00
mieszkanie, nieruchomość, nieruchomości, deweloper

mieszkanie, nieruchomość, nieruchomości, deweloperźródło: ShutterStock

Jeżeli to działania właściciela doprowadzą do zbycia lokalu nie ma podstaw do przekazania wynagrodzenia. Fakt zawarcia umowy z biurem to za mało, by żądać zapłaty – uznał Sąd Okręgowy w Gliwicach.

Reklama


Reklama


Sprawa dotyczyła sporu, jaki powstał pomiędzy właścicielką jednego z mieszkań, a biurem pośrednictwa nieruchomości, które miało należący do kobiety lokal w swojej ofercie.

Pozwanej zależało na sprzedaży odziedziczonego mieszkania w okresie wakacyjnym. W tym celu umieściła jako osoba prywatna ogłoszenia na portalach internetowych, a także wywiesiła stosowny baner na balkonie. We wszystkich ofertach podała swój numer telefonu. Po dwóch miesiącach do kobiety zgłosił się pośrednik nieruchomości, oferując swoją pomoc przy transakcji. Początkowo kobieta nie była zainteresowana, jednak z czasem przystała na ofertę współpracy, gdyż zapewniono ją o możliwości szybkiej sprzedaży.

Zarówno podczas omówienia zasad współpracy, jak i przy podpisaniu umowy nie wyjaśniono na czym polega „klauzula na wyłączność”. Jedynie w czasie pierwszej rozmowy pośredniczka wspomniała, że istnieją dwa rodzaje umów: „„standardowa” i „na wyłączność” oraz, że w przypadku umowy standardowej jest wyższa prowizja. Nie posiadała jednak wzorów, ani nie potrafiła wskazać różnić występujących pomiędzy tymi rodzajami. Ani razu nie omawiano skutków ewentualnej samodzielnej sprzedaży mieszkania przez właścicielkę.

Strony podpisały umowę na początku lipca. W treści dokumentu nie znalazła się definicja „umowy na wyłączność”. Nie było w nim także, jak wskazał sąd sformułowania „wskazującego jednoznacznie i wyraźnie, że zamawiający nie może sprzedać nieruchomości z pominięciem pośrednika oraz, że w razie pojawienia się indywidualnego klienta, zamawiający ma obowiązek odesłać go do biura nieruchomości, jak również, że za dokonanie sprzedaży z pominięciem biura zamawiający musi zapłacić biuru prowizję”.

W ramach wykonania zapisów umowy właścicielka zdjęła swoje ogłoszenie z balkony, zastąpił je baner pośrednika. A także nie inwestowała w kolejne okresy wyświetlania ogłoszenia w internecie. Biuro umieściło lokal w swojej ofercie.

Niestety mimo wcześniejszych zapewnień o szybkiej sprzedaży nikt z biura nie kontaktował się z pozwaną. Nikt nie przychodził oglądać mieszkania, a pracownicy twierdzili, że to normalne w „martwym sezonie”, jakim są wakacje. Dlatego, gdy w sierpniu zgłosił się do niej mężczyzna zainteresowany kupnem, przystała n jego warunki i sprzedała lokal bez udziału pośrednika. Biuro otrzymało stosowną informację już po podpisaniu umowy.

Kobieta pod koniec sierpnia złożyła powódce oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu wskazując, że w chwili podpisywania umowy była w przeświadczeniu, że skoro zawiera umowę o pośrednictwo sprzedaży nieruchomości to jej przedmiotem będzie kojarzenie transakcji i doradztwo nie zaś usługi marketingowo – reklamowe, jak twierdziło biuro.

Pośrednik nie zgodził się z takim stanowiskiem i wystawił fakturę opiewająca na kwotę 4,500 zł tytułem prowizji za sprzedaż lokalu. Z uwagi na negatywną odpowiedź pozwanej sprawa trafiła do sądu.

Sąd analizujący sprawę w pierwszej instancji przyznał, że „strony łączyła umowa o pośrednictwo sprzedaży na wyłączność praw do nieruchomości pozwanej”. Wskazał jednak, że „zawarta umowa przewidywała obowiązek zapłaty powódce jako pośrednikowi wynagrodzenia niezależnie od tego czy do sprzedaży nieruchomości doszło w skutek działania biura pośrednictwa i dzięki jego czynnościom, czy też wyłącznie na skutek samodzielnego działania właściciela nieruchomości, tj. pozwanej.” Taki zapis sąd zakwalifikował do katalogu klauzul niedozwolonych jako w sposób oczywisty sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy konsumenta. Dodał, że pośrednik nie udowodnił jakoby negocjował z pozwaną treść umowy oraz by miała ona wpływ na jej treść, dlatego powołując się na treść artykułu 385 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z zm.) uznał, że „postanowienia umowy przewidujące prowizję dla powódki za sam fakt dokonanej sprzedaży, bez względu na to, że doszło do niej bez pośrednictwa biura, nie są skuteczne, a więc nie wiążą stron”.

Pośrednik nie podzielił tego stanowiska, dlatego wniósł apelację.

Sąd Okręgowy jednak jej nie poparł. Podzielił stanowisko, że „ciężar wykazania, że dochodzący wynagrodzenia faktycznie stworzył sprzedającemu sposobność do zawarcia umowy sprzedaży spoczywa na pośredniku” – co w omawianej sprawie nie miało miejsca. Przypomniał również treść artykułu 180 ust. 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r., poz. 158 z zm.), który w związku z art. 550 kc stanowi, że „nie uprawnia do żądania prowizji, jeżeli w toku postępowania o zapłatę zostanie wykazane, że do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości doszło wskutek samodzielnych działań sprzedającego niezwiązanych z czynnościami pośrednika”. Tak więc żądanie pośrednika uznać należy za bezzasadne.

Z uwagi na powyższe sąd oddalił apelację.

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach, sygn. akt: III Ca 408/16

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • z(2016-07-13 09:06) Odpowiedz 74

  Alex - zmusza Cię ktoś do korzystania z usług pośredników ? Pomyśl zanim napiszesz !

 • Alex(2016-07-13 07:49) Odpowiedz 78

  Ano, pośrednicy to jakaś porażka. Teraz szukam domu, pośrednicy od razu mówią, że podadzą mi adres jak podpiszę umowę na 3% wartości sprzedaży. A niby dlaczego? Przecież zgodnie z prawem pośrednik dostaje prowizję od klienta, na rzecz którego działa. Skoro pośrednik wrzuca do sieci zdjęcia domu, to ma umowę z właścicielem i to właściciel powinien płacić prowizję. Jakbym podpisał umowę z pośrednikiem, żeby mi szukał domu, to co innego. A tak, właściciel podpisuje umowę z prowizją, a potem podobnej żąda się kupującego. 3% od domu wartego milion to 30 tys. Tylko nadal nie rozumiem dlaczego mam za to płacić, skoro pośrednik nic dla mnie nie robi. Takie żerowanie na naiwniakach.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Alex(2016-07-13 07:50) Odpowiedz 34

  Ano, pośrednicy to jakaś porażka. Teraz szukam domu, pośrednicy od razu mówią, że podadzą mi adres jak podpiszę umowę na 3% wartości sprzedaży. A niby dlaczego? Przecież zgodnie z prawem pośrednik dostaje prowizję od klienta, na rzecz którego działa. Skoro pośrednik wrzuca do sieci zdjęcia domu, to ma umowę z właścicielem i to właściciel powinien płacić prowizję. Jakbym podpisał umowę z pośrednikiem, żeby mi szukał domu, to co innego. A tak, właściciel podpisuje umowę z prowizją, a potem podobnej żąda się kupującego. 3% od domu wartego milion to 30 tys. Tylko nadal nie rozumiem dlaczego mam za to płacić, skoro pośrednik nic dla mnie nie robi. Takie żerowanie na naiwniakach.

 • pośrednik(2016-07-13 14:44) Odpowiedz 33

  Uzupełniając - jesli Pan uważa że pośrednik nic nie robi, to proponuje popytać znajomych o takiego, który coś robi. Pełno teraz jest sprzedawców nieruchomości, podszywających się pod pośredników. Oni rzeczywiście nic dla kupujących nie robią, bo nie mają nawet wykształcenia w tym kierunku, wczoraj jeszcze byli początkującymi pracownikami innych pośredników, albo sprzedawali papierosy w kiosku... Dzieki tzw. "deregulacji" dostali uprawnienia do zajmowania sie obrotem nieruchomościami - za to prosze podziekować panu Gowinowi, to jego pomysł i wykonanie, by kompletnych neofitów, niewykształconych, dopuścić do zajmowania sie dorobkiem zycia wielu osób... Nie ma Pan umowy - nie jest Pan klientem pośrednika i pośrednik może Panu wcisnąc kazdy bajer, kłamstwo ale pretensje że coś się "nie zgadza" może mieć Pan tylko do siebie, bo nie podpisał Pan umowy i nie zamówił usługi. Tak dział oferta zrobiona dla takich, co myśla jak Pan. Pisze się "0% prowizji" i wtedy taki pośrednik nie bierze od Pana kasy. Ile wziął od sprzedającego, nie odpowiadając niczym wobec Pana - to już słodka tajemnica..... :)

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • to korzystajecie z takich usług(2016-07-13 09:14) Odpowiedz 20

  a pretensje wyłącznie do siebie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama