statystyki

Wyjazd na wakacje nie usprawiedliwi nieobecności na zgromadzeniu wspólników

autor: Leszek Jaworski12.07.2016, 09:11; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:25
Wspólnicy powinni wspólnie podjąć uchwałę w przedmiocie zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia.

Wspólnicy powinni wspólnie podjąć uchwałę w przedmiocie zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia.źródło: ShutterStock

TEZA: Nadanie przesyłki w zakreślonym terminie jest wystarczające dla prawidłowości zwołania zgromadzenia nawet wtedy, gdyby się okazało, że przesyłki nie da się doręczyć. Zarząd jest związany adresem wspólnika figurującym w księdze udziałów i zaniedbanie przez wspólnika podania nowego adresu nie może obciążać spółki.

Sygn. akt I ACa 62/16

WYROK SĄDU APELACYJNEGO W KRAKOWIE

z 20 maja 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

T.L. i B.T. byli wspólnikami spółki z o.o. Posiadali w niej po 50 proc. udziałów. B.T. i T.L. są też członkami zarządu spółki uprawnionymi do wspólnej reprezentacji. Zgodnie z umową spółki nadzwyczajne zgromadzenia wspólników zwołuje zarząd. T.L. podjął decyzję o zwołaniu na 12 lutego 2014 r. nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w celu podjęcia uchwały o odwołaniu B.T. z funkcji i o powołaniu swojej matki na stanowisko członka zarządu. Podjął tę decyzję wbrew woli B.T., która nie zamierzała złożyć rezygnacji. Decyzję tłumaczył niewywiązywaniem się przez B.T. z powierzonych jej obowiązków. Do B.T. skierowano zaproszenie na ww. zgromadzenie, wysłane listem poleconym nadanym 27 stycznia 2014 r. Następnie 12 lutego 2014 r. został sporządzony akt notarialny potwierdzający odbycie zgromadzenia z udziałem T.L. i podjęcie uchwał dotyczących odwołania B.T. z funkcji członka zarządu i powołania w jej miejsce L.L.

B.T. w pozwie złożonym w Sądzie Okręgowym w Krakowie domagała się stwierdzenia nieważności, ewentualnie uchylenia uchwał podjętych 12 lutego 2014 r. Twierdziła, że uchwały zostały podjęte z naruszeniem prawa, a ponadto nie dotarło do niej zawiadomienie, gdyż w owym czasie przebywała na urlopie wypoczynkowym. Sąd okręgowy uznał, że podjęte uchwały są nieważne, a ponadto że spełnione zostały przesłanki wskazane w art. 249 par. 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.: dalej: k.s.h.), co oznacza, że zaskarżone uchwały powinny zostać uchylone. Wyrok zaskarżyła pozwana spółka.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane