statystyki

Sejm uchwalił nową ustawę o TK opartą na propozycjach PiS

07.07.2016, 13:22; Aktualizacja: 07.07.2016, 13:28
Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów.

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów.źródło: PAP

Sejm uchwalił w czwartek nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Reklama


Reklama


Za ustawą głosowało 238 posłów, przeciw było 173, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Sejm nie uwzględnił wniosku o odrzucenie ustawy w całości, odrzucił także 44 poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przez kluby: PO, Nowoczesnej i PSL. Głosowania dotyczące ustawy trwały ponad dwie i pół godziny, posłowie opozycji zadawali liczne pytania i krytykowali zapisy ustawy.

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw; ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP; zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe.

We wtorek Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu nowej ustawy o TK - powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz'15 oraz obywatelskiego, zgłoszonego przez KOD. Za bazowy projekt uznano propozycje PiS. Jednak w drugim czytaniu swój projekt wycofał KOD i marszałek Sejmu Marek Kuchciński stwierdził, że w tej sytuacji trzeba ponownie omówić pozostałe projekty.

W związku z tym komisja zebrała się we wtorek wieczorem i zdecydowała, że będzie pracować nad projektem zgłoszonym przez PiS. Jak tłumaczył Stanisław Piotrowicz (PiS) - "był to jedyny projekt kompleksowy, całościowy", a projekty klubów opozycyjnych - PSL i Kukiz'15 to, jego zdaniem, "nieznaczne nowelizacje do istniejącej już ustawy". Po ponad siedmiu godzinach obrad, w środę nad ranem, komisja zarekomendowała projekt wypracowany na podstawie propozycji PiS.

PiS podczas prac komisji wprowadził do projektu poprawki, m.in. zapis aby z wnioskiem o zbadanie sprawy w pełnym składzie mógł występować jedynie prezes TK, skład z danej sprawy albo trzech sędziów, a nie - jak proponowało uprzednio PiS - także prokurator generalny i prezydent. Ponadto PiS zrezygnowało z zapisu, aby w pewnych sytuacjach orzeczenia Trybunału wymagały większości 2/3 głosów.

W środę późnym wieczorem przeprowadzono ponowne drugie czytanie. Ponieważ posłowie opozycji złożyli sprzeciw wobec skierowania - w związku ze zgłoszonymi poprawkami - projektu do komisji, wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) ogłosił, że trzecie czytanie projektu odbędzie się po doręczeniu posłom tekstu poprawek oraz wniosku o odrzucenie projektu.

Według PiS ustawa przecina spory dotyczące TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Myślący(2016-07-07 14:59) Odpowiedz 187

  A jak nie będzie TK i zostanie uchwalone przez sejm prawo, że kolejne wybory odbędą się za 10 lat i to o ile będzie taka potrzeba i warunki? Kto skontroluje takie prawo i je unieważni, Pan Zmartwiony?

 • zmartwiony(2016-07-07 14:11) Odpowiedz 1224

  Po co Polsce TK ? Znowu będzie orzekał w swojej sprawie. TK nie jest rozliczany przez nikogo. Po co ten urząd ?. Polakom przecież nie zależy by utrzymywać bezcelowe urzędy. Pierwsza izba tworzy prawo, druga szuka dziury w całym, prezydent znów bada mając prawo veta, a za 4 lata wszystkich rozliczają wyborcy za wyjątkiem TK. Zostałoby dużo pieniędzy w budżecie, sędziowie TK nie staliby ponad prawem i nie czuli by się bogami nierozliczanymi przez nikogo.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • baca(2016-07-07 18:26) Odpowiedz 59

  -Rzepliński już zabrnął w POlitykę i łamanie prawa (naciąganie) za daleko by się wycofać, a Zaradkiewicz to ofiara własnej uczciwości i profesjonalizmu prawniczego , który to łamanie prawa i Konstytucji nieopatrznie Rzeplińskiemu wytknął. Zemsta zawisłego od PO prezesa była sroga. Oto cala prawda i filozofia kłamstwa PZPR-owskiego w dużej części TK i jej prezesa . Swój honor ten pan podeptał w czerwcu rok temu Ustawą o TK , gdzie dla PO złamał Konstytucję manipulując Usta o TK na rzecz PO i wybrał dodatkowych sędziów z ich ramienia. Wstyd i dramat dla polskiego TK i Wymiaru Sprawiedliwości.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama