statystyki

Prezydent odmówił nominacji 10 sędziom. KRS: Zajmiemy się tym

29.06.2016, 12:15; Aktualizacja: 29.06.2016, 12:40
prawo

Według Żurka sprawa jest bardzo poważna, w przyszłym tygodniu KRS się nią zajmie.źródło: ShutterStock

W przyszłym tygodniu Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się sprawą odmowy powołania przez prezydenta 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego - zapowiedział rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek.

Reklama


Reklama


Jak powiedział w środę PAP Żurek, KRS we wtorek otrzymała postanowienie prezydenta o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. "Postanowienie prezydenta RP nie zawiera uzasadnienia" - dodał.

Według Żurka sprawa jest bardzo poważna, w przyszłym tygodniu KRS się nią zajmie.

Jak dodał, to KRS wybiera, a prezydent tylko nominuje sędziów.

Żurek - podkreślając, że wypowiada się jako rzecznik KRS - powiedział, że nie ma podstaw do procedury ponownego sprawdzania sędziów, bo wygrali oni długi, wielostopniowy i jawny konkurs, w ramach którego byli pod różnymi względami sprawdzani - m.in. przez kolegium danego sądu, przez Zgromadzenie Ogólne sędziów danego okręgu oraz w samej KRS.

"Taka decyzja oznaczałaby pozakonstytucyjne przesunięcie powoływania sędziów w całości na prezydenta, a KRS stanie się nie organem decydującym, jak jest w konstytucji, a jedynie opiniodawczym" - powiedział Żurek.

Dodał, że chodzi o dziewięciu sędziów orzekających oraz jednego kandydata na sędziego. Zaznaczył, że sytuacja jest trudna, zwłaszcza dla orzekających sędziów. "Co mają powiedzieć podsądni o ich pracy, skoro prezydent wyraził im swoisty mandat nieufności?" - spytał Żurek. "Boję się, że to pogrożenie palcem środowisku: patrzcie jak orzekacie, bo możemy na lata zablokować wasz awans" - dodał.

Przyznał, że jeden z niepowołanych sędziów sądził w głośnej sprawie odebrania dzieci państwu Bajkowskim. Żurek zaznaczył, że nie ma "cienia zastrzeżeń" do tego sędziego.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Mam pytanie do zwolenników wolnego rynku(2016-06-29 14:16) Odpowiedz 4529

    Jak ślepa musi być KRS, że nie dostrzega, jakim podejrzanym sędziom daje nominację? KRS nie zlustruje się sama, trzeba jej pomóc. Oczyszczać szeregi tych, którzy rzekomo sami mieli się oczyścić

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mec.Obara(2016-06-29 14:39) Odpowiedz 4524

    Krajowa Rada Sądownictwa WNIOSKUJE do Prezydenta. Nie POWOŁUJE sędziów. Słowo wniosek chyba nie jest szczególnie zawiłe do zrozumienia? Niech Żurek z kolegami poczyta przepisy i nie będzie się kompromitował.

  • kr(2016-06-29 13:28) Odpowiedz 4121

    Rzecznik KRS nie ma "cienia zastrzeżeń" do sędziego, który odebrał dzieci Bajkowskim i więcej komentarza nie trzeba. Może poza tym, że do Rady KRS do niedawna należał Jan Bury, kolejna krystalicznie czysta postać.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Ala(2016-06-29 14:35) Odpowiedz 4121

    ...z KRS podobnie jak z TK, który sam orzeka w swojej sprawie...chory, skorumpowany, rodzinno-towarzysko-biznesowy system {Nie)Sprawiedliwości w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Gazda(2016-06-29 14:49) Odpowiedz 3617

    Wymiar niesprawiedliwości to nepotyczna mafia w togach.Powinni być zweryfikowani.To kasta stojąca ponad prawem i gardząca zwykłymi ludżmi.Służą jedynie właścicielom Polski.Milewski przykładem. --------Cytując klasyka: ich wszystkich trzeba won!

  • windykator(2016-06-29 13:49) Odpowiedz 3525

    Nareszcie ktoś powiedział tej sforze gangsterów sądowych - NIE pozwalam! Czas na innych sądowych przestępców. ...................................................................................................... "Krajowa Rada Sądownicza" - rozwalić stojącą ponad prawem sitwę doszczętnie, KRS to sędziowska mafia !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Rzeplinsk(2016-06-29 13:06) Odpowiedz 3425

    wg Nich Pan Prezydent to marionetka ,On ma tylko nominować co Oni pod budką z piwem "uchwalili". Płace sobie też i wiek emerytalny uchwalali a reszta od 15 r zycia do 67 miała zapierdzielać w robocie i to miało być też OK.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Helena(2016-06-29 13:55) Odpowiedz 3320

    Oburzenie i niezadowolenie GW i skowyt Adasia to jak miód na serce a gazeta niech pocałuje P. PREZYDENTA w pewną część ciała myjąc sobie najpierw szydercze usta

  • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2016-06-29 13:55) Odpowiedz 3015

    do @ windykator-KRS jest typową mafią a prezydent ma prawo odmówić podpisania nominacji dla nierzetelnych sędziów.

  • Prezydent jest czujny na podstep "dobra zmiana" !(2016-06-29 14:55) Odpowiedz 2912

    Koniec z POstmagdalenkowa PO-PSL mafja w POLSKIM sadownictwie ! ! ! "Krajowa Rada Sadownicza! miala czas sama sie ZLUSTROWAC !

  • heca ...(2016-06-29 13:27) Odpowiedz 2911

    W pokoju siedzi dwóch sędziów. Wchodzi facet i zwraca się do jednego z nich: Pana pies pogryzł mojego syna, żądam 10 tys. -- albo kieruję sprawę do sądu ! Sędzia pomyślał chwilę, po czym wyjął 10 tys. i wręczył gościowi. Drugi sędzia zapytał: dlaczego dałeś mu pieniądze? Przecież z tego co mi wiadomo, on nie ma syna, a ty nie masz psa? No tak - odrzekł sędzia – to prawda, ale on powiedział, że sprawę złoży do.... sądu, a sam wiesz, że wtedy różnie może być ! ?

  • radosny obywatel(2016-06-29 15:29) Odpowiedz 267

    "KRS :Zajmiemy się tym" hihihihihi a zajmijcie, zajmijcie :-)

  • pełzająca putinizacja(2016-06-29 13:36) Odpowiedz 2539

    No i co-? macie problem z Dudą-? czy z PiSem.Jeżeli KRS nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania i wyegzekwować poszanowania prawa-to kto ma to zrobić-? Siedźcie dalej cicho i przyglądajcie się biernie jak postępuje putinizacja w wykonaniu PiSu.Pewnego ranka obudzicie się i okaże się,że was zdegradowano.

  • logiczny(2016-06-29 14:32) Odpowiedz 2417

    Do "pełzającej putinizacji" Zastanów się co gadasz! W Konstytucji jest wyraźnie napisane, że "Prezydent nominuje na wniosek". Jeśli umiesz logicznie myśleć (a nie tylko głupoty wypisywać) to zrozumiesz, że zapis ten oznacza dwie rzeczy: 1. Prezydent nie może powołać kogokolwiek, bo kandydaturę zgłasza KRS 2. Prezydent DECYDUJE (nominuje) na WNIOSEK (a nie DECYZJĘ) KRS, a z tego wynika prawo Prezydenta do decyzji na TAK lub NIE (inaczej KRS sam sobie by powoływał, bo Prezydent byłby bezdecyzyjny). Po coś w Konstytucji zapisano określone uprawnienia dla Prezydenta. I korzystanie przez Prezydenta z uprawnień wynikających z Konstytucji nie stanowi "pełzającej putinizacji"...

  • cesa(2016-06-29 15:12) Odpowiedz 2315

    KRS to grupa skompromitowana reżimowych służalczyków PO, SLD, PRL i PZPR. Kiedy nareszcie ruszy lustracja sędziów. To stara klika broniąca swoich interesów. Cala pochodząca z nominacji.

  • hodowca bydła(2016-06-29 15:45) Odpowiedz 239

    W każdym środowisku są czarne owce. Trzeba je ujawniać i eliminować. A jeśli chory jest system ( zarażany od lat "swoimi" - wbrew prawom przyrody) na choroby dziedziczone w sobie, to trzeba rozwalić system i patologie.

  • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2016-06-29 15:00) Odpowiedz 239

    Adresować roszczenia do KRS za Amber Gold za wiezienie za wszystko czego broni konkreta osoba p.rzecznik aby 100 razy pomyśll co gada tyle odpowiedzialności ile przywilejów ---------dosyć mafii prawniczej ! ! !

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Helena(2016-06-29 13:55) Odpowiedz 2018

    -Oburzenie i niezadowolenie GW i skowyt Adasia to jak miód na serce a gazeta niech pocałuje P. PREZYDENTA w pewną część ciała myjąc sobie najpierw szydercze usta

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • yorry 123(2016-06-29 13:29) Odpowiedz 189

    Ciekawe skąd Prezydent miał tak dobrego, kumoterskiego, nosa, kiedy to ci sędziowie wygrali długi, wielostopniowy, jawny, bezstronny, najlepszy konkurs, w ramach którego byli pod różnymi względami sprawdzani miedzy innymi przez kolegium sądu (to ostatnie niestety często robi za klakiera Prezesa Sądu).

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kohelet(2016-06-29 13:35) Odpowiedz 1416

    Do ciężkiej cholery , wy nie macie sądzić tylko stosować przepisy, żadne sumienie czy doświadczenie życiowe nie stanowi o jakości orzekania, tylko i wyłącznie sędzia ma być emanacją prawa ustanowionego. Żadne widzimisię i radosna twórczość .

    Pokaż odpowiedzi (1)