statystyki

Nie ma jednolitego systemu kategoryzacji hoteli

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.06.2016, 10:21; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:28
pokój hotelowy

Polska, obok Węgier, Holandii, Grecji, Włoch, Irlandii i Portugalii, należy do państw, w których kategoryzacja jest obowiązkowaźródło: ShutterStock

Wybieram się do Włoch. Ponieważ będę podróżować, więc chcę zarezerwować miejsca w hotelach, ale ceny są przerażające. Placówki cztero- i pięciogwiazdkowe, do których standardu przywykłam podczas wyjazdów do Tunezji oraz Egiptu, są dla mnie niedostępne. Stać mnie najwyżej na dwie gwiazdki – pisze pani Wanda. – Czy powinnam się na nie zdecydować – pyta czytelniczka.

Wybierając obiekt, w którym będziemy nocować, nie powinniśmy kierować się jedynie tym, ile ma gwiazdek. Najprawdopodobniej bowiem większe wygody będzie oferował dwugwiazdkowy hotel w Hiszpanii lub we wspomnianych Włoszech niż obiekt w Tunezji chwalący się pięcioma gwiazdkami.

Zamieszanie z gwiazdkami to efekt braku jednolitego systemu kategoryzacji – każde państwo ma w tej kwestii dowolność. W efekcie hotel, któremu w jednym kraju przyznano pięć gwiazdek, w innym mógłby otrzymać zaledwie trzy. Przykładem takich państw są np. Tunezja lub Egipt, w których trzygwiazdkowy hotel odpowiada standardem europejskiemu jednogwiazdkowemu. Odwrotnym przykładem jest Hiszpania, w której wymagany jest bardzo wysoki standard. W tym kraju hotel, który w Polsce mógłby się pochwalić pięcioma gwiazdkami, zostałby zakwalifikowany jako czterogwiazdkowy.

Polska, obok Węgier, Holandii, Grecji, Włoch, Irlandii i Portugalii, należy do państw, w których kategoryzacja jest obowiązkowa. Są jednak i takie państwa, w których hotele w ogóle nie muszą mieć gwiazdek. Są to m.in. Francja i Wielka Brytania. Z kolei w Finlandii oficjalna kategoryzacja nie jest prowadzona wcale.

Co ciekawe, różnić się mogą także oznaczenia kategorii hotelu. Gwiazdki są bowiem stosowane głównie w Europie, podczas gdy na świecie występują również litery i korony.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane