statystyki

Ślub w plenerze możliwy, ale niepewny

autor: Małgorzata Raczkowska28.06.2016, 10:21; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:32
ślub w plenerze

Warto wiedzieć, że ślub poza urzędem jest dość kosztownyźródło: ShutterStock

W sierpniu planujemy wziąć ślub – pisze pan Marcin. – Będzie to ślub cywilny. Wiemy, że możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w plenerze, więc chcielibyśmy, by taka była nasza uroczystość. Jednak gdy poszliśmy do kierownika urzędu stanu cywilnego, ten zaprotestował i orzekł, że ślubu na łące nad jeziorem nam nie udzieli. Po dłuższych przekonywaniach trochę zmiękł, ale zapowiedział, że zanim wyrazi zgodę, obejrzy to miejsce. Od tej wizji lokalnej uzależnił swoją decyzję. Czy ma do tego prawo – pyta zmartwiony czytelnik.

Tak. Co prawda kierownik urzędu stanu cywilnego jest zobowiązany przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza tymże urzędem, ale na terytorium własnej gminy. Może się to stać na wyraźne życzenie narzeczonych (nazywanych na tę okoliczność nupturientami). Są jednak dwa warunki: wybrane przez narzeczonych miejsce ceremonii musi umożliwić zachowanie uroczystej formy oraz powinno być bezpieczne dla wszystkich obecnych. Jeżeli w ocenie urzędnika nie spełnia tych wymagań, może on odmówić udzielenia ślubu w tym miejscu. Powinien wtedy sformułować w tej sprawie decyzję administracyjną. Kierownik urzędu stanu cywilnego, który przyjął oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządza akt małżeństwa najpóźniej w następnym dniu roboczym.

Warto wiedzieć, że ślub poza urzędem jest dość kosztowny. W takim przypadku, obok należności za sporządzenie aktu małżeństwa (84 zł), trzeba wnieść dodatkową opłatę na rzecz gminy. Wynosi ona 1000 zł i służy pokryciu kosztów udziału kierownika urzędu stanu cywilnego w uroczystości poza urzędem, przede wszystkim dojazdu lub zapewnienia zastępstwa w urzędzie.

Jeżeli jednak decyzja o zawarciu małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego podyktowana jest szczególnymi okolicznościami (na przykład stanem zagrożenia życia lub zdrowia albo pozbawieniem wolności), spisanie aktu w innym miejscu nie powoduje żadnych dodatkowych opłat.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane