statystyki

Czy wolno wchodzić z psem do parku i na plac zabaw

autor: Piotr Pieńkosz28.06.2016, 10:21; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:41
pies, smycz, park

Wiele samorządów decyduje się wprowadzić zakaz przyprowadzania psów na tereny przeznaczone do zabaw dzieci (głównie place zabaw) oraz uprawiania sportu, a także na tereny rekreacyjne (np. parki)źródło: ShutterStock

Spacerując z psem, zauważyłam, że na terenie mojej gminy obowiązuje zakaz wstępu z czworonogami na place zabaw dla dzieci, a także do plenerowej siłowni. Zastanawia mnie takie obostrzenie, bo ostatnio odwiedzając inne miasto, z podobnym zakazem się nie spotkałam. Czy obowiązują tu jakieś lokalne uregulowania, czy też sprawa została opisana na poziomie ustaw – pyta pani Lidia.

Rada gminy po zasięgnięciu opinii powiatowego inspektora sanitarnego uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na jej terenie. Zapisane są w nim obowiązki posiadaczy zwierząt domowych, służące ochronie przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Gmina jest więc upoważniona do określania różnych zakazów i nakazów dla osób będących właścicielami czworonożnych pupili.

Wiele samorządów decyduje się wprowadzić zakaz przyprowadzania psów na tereny przeznaczone do zabaw dzieci (głównie place zabaw) oraz uprawiania sportu, a także na tereny rekreacyjne (np. parki). Problem polega na tym, że coraz częściej wojewodowie, którzy kontrolują legalność aktów prawa miejscowego, oraz sądy administracyjne stwierdzają nieważność takiego zakazu. W orzecznictwie dominuje pogląd, że ustawodawca nie upoważnił rad gmin do ustanawiania generalnego zakazu wstępu z psami do określonych miejsc, ponieważ taka regulacja byłaby środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się i przebywania w określonym miejscu, która przysługuje wszystkim obywatelom, w tym posiadaczom zwierząt domowych (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2015 r., sygn. akt II OSK 2439/14; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 18 lutego 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 1043/15).

Lokalne władze mogą jedynie określić sposób postępowania ze zwierzętami domowymi w taki sposób, by ich pobyt na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku nie był uciążliwy dla innych osób oraz im nie zagrażał. Możliwe jest więc np. nałożenie obowiązku prowadzenia psa na smyczy, ale już ustanowienie zakazu wstępu z czworonogiem na taki teren jest niezgodne z przepisami.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Wz(2017-03-10 17:09) Zgłoś naruszenie 11

    Aaplace zabaw dla dzieci po to są ogrodzone aby uniknąć chorób odzwierzęcych. Czy to tak trudno zrozumieć? Czy opinia inspektora sanitarnego to za mało? Może spytać Prezesa? Może będzie wiedział?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mk(2017-03-25 21:58) Zgłoś naruszenie 10

    ale nadal nie został przytoczony żaden konkretny przepis z którego wynika że władze lokalne nie mogą zabronić wejścia z psem np na plac zabaw czy plaże

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane