statystyki

Sejm: Podkomisja przyjęła projekt nowej ustawy o TK

24.06.2016, 14:15; Aktualizacja: 24.06.2016, 14:16
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

Sejmowa podkomisja przyjęła w piątek projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podkomisja rozpatrywała cztery projekty zmian prawa ws. TK. Finalny projekt wypracowano opierając się na propozycjach PiS, które podkomisja uznała za bazowe.

Reklama


Reklama


Posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na którym rozpatrzony zostanie wypracowany w podkomisji projekt odbędzie się w przyszłym tygodniu.

"Powstał jeden projekt, który będzie poddany dalszym pracom w komisji sprawiedliwości. Zakładam, ze dojdzie w nim do dalszych zmian" - powiedział PAP przewodniczący podkomisji Bartłomiej Wróblewski (PiS).

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oceniła, że "prace legislacyjne nad tą ustawą zostały zamienione w farsę, to jest teatr polityczny". Dodała, że opozycja w tym teatrze "jest tylko statystą". "Każdy nasz wniosek został odrzucony, żadna z naszych uwag nie została uwzględniona" - dodała mówiąc o poprawkach Nowoczesnej.

Podkomisja pracowała od środy nad projektami nowych ustaw o TK autorstwa PiS i KOD (projekt obywatelski), a także projektami nowelizacji ustawy o TK autorstwa PSL oraz Kukiz'15. Na początku prac, jako projekt bazowy i wiodący, wybrała propozycję nowej ustawy o TK autorstwa PiS.

Zgodnie z projektem, pełen skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. W tym składzie TK ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości, m.in., gdy z wnioskiem o uznanie sprawy za szczególnie zawiłą do TK zwróci się prezydent, prokurator generalny, trzech sędziów TK lub skład wyznaczony do danej sprawy.

Orzeczenia co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów, ale w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3 głosów sędziów. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, m.in. dotyczących wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji. Podkomisja wprowadziła m.in. poprawkę PiS, mówiącą, iż TK umarzałby sprawę zgodności ustawy z konstytucją, jeśli w pełnym składzie nie byłoby większości 2/3 głosów sędziów. (PAP)

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • kord(2016-06-24 14:39) Odpowiedz 10

    To tylko tworzenie pozorów, podobnie jak w PRL. Też był sejm i uchwalał ustawy. Na niby...

  • Polak(2016-06-24 21:05) Odpowiedz 10

    Rozgonić Ich.......Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ......Mamy raczej do czynienia z grupą Oligarchów utrzymującymi swoje StatusQuo niż z reprezentantami najwyższych wartości. Oni nie chcą sami iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie............. Naród już dzięki nim wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . .....To przez tych "Sędziow" ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji . Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i dyspozycyjnych z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tych z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych nie mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem..- --------Uzasadnienie Sądu: „ jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, że emerytury pomostowe miały być rozwiązaniem przejściowym. ..Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym"...... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny , za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!--także o tym, że ludzie mieli wiedzieć iż jest to przejściowe przeczytał w gwiazdach.:Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyliście w Polsce POlski obóz pracy!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama