statystyki

Prawnik in-house jak doradca biznesowy

autor: Paulina Szewioła24.06.2016, 02:51; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:42

Model outsourcingu, polegający na przekazaniu części zadań działów prawnych firm do wyspecjalizowanych centrów usług wspólnych, to niedaleka przyszłość - uważają autorzy raportu „Prawnicy przedsiębiorstw - dziś i jutro”.

- Co w duszach szefów działów prawnych gra? Mniej więcej to, co znalazło się w tym raporcie – żartował mec. Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw podczas czwartkowej prezentacji wyników badania PwC Legal i PSPP, które przeprowadzono w maju 2016 roku na grupie ponad 160 dyrektorów działów prawnych przedsiębiorstw oraz prezesów zarządów. Pytano ich m.in. o to jak dzisiaj funkcjonują działy prawne i jakie są ich podstawowe zadania. Mieli też zdefiniować największe wyzwania i zakreślić perspektywy dalszego rozwoju rynku obsługi prawnej przedsiębiorstw.

Jakie wnioski płynął z ich odpowiedzi? – Podstawowa konkluzja jest taka: prawnicy przedsiębiorstw różnią się od reszty uczestników rynku usług prawnych – podkreśla mec. Koper. Dobrze to widać szczególnie na przykładzie szefów departamentów prawnych, którzy ze znawców przepisów przeobrazili się w doradców biznesowych dla zarządów i strategicznych działów większości firm. - Stali się prawnikami w szerszym wymiarze niż ten tradycyjnie pojmowany - uważa adwokat. Wskazuje jednocześnie, że taki trend można zaobserwować w firmach międzynarodowych, a także polskich. I to zarówno tych dużych jak i średnich.

Zwraca też uwagę, że pozycja dyrektora działu prawnego generalnie uległa wzmocnieniu w ostatnim czasie. Świadczy o tym przede wszystkim jego miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jak pokazały wyniki ankiet, nieco ponad połowa zarządzających działaniami prawnymi podlega prezesom, a niespełna 20 proc. członkom zarządów. A to tendencja rosnąca w stosunku do badania przeprowadzonego przez PSPP w 2014 roku.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane