statystyki

PO zaskarżyła do TK tzw. ustawę o obrocie ziemią

23.06.2016, 13:24; Aktualizacja: 23.06.2016, 13:39
pole, rolnictwo, uprawa

Według Budki, z przepisów ustawy o sprzedaży państwowej ziemi rolnej „mogliby być dumni włodarze PRL-u”. źródło: Materiały Prasowe

Grupa posłów Platformy Obywatelskiej zaskarżyła w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego część przepisów tzw. ustawy o obrocie ziemią. Według PO regulacja została uchwalona z naruszeniem przepisów i ma istotne błędy.

Reklama


Reklama


„Nasz wniosek zmierza do tego, by wyeliminować z porządku prawnego normy, które szkodzą polskim rolnikom, szkodzą również osobom, które chciałyby nabyć ziemię w Polsce; godzą w prawo własności, godzą w zasady technik legislacyjnych” – powiedział dziennikarzom po wyjściu z gmachu TK poseł Borys Budka.

Dorota Niedziela (PO) przekazała, że we wniosku podniesiono 15 zarzutów m.in. w obszarze prawa do samodzielnego decydowania o własności oraz dziedziczenia.

Według Budki, z przepisów ustawy o sprzedaży państwowej ziemi rolnej „mogliby być dumni włodarze PRL-u”.

„W sposób niespotykany w III RP ograniczono prawo własności. To państwo ma decydować o tym kto może być właścicielem ziemi, a kto nie. Na długi czas zablokowano obrót ziemią, dlatego że państwo PiS nie ufa polskim rolnikom. Państwo PiS chce zawładnąć każdym elementem życia codziennego” – podkreślił b.minister sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, ustawa wywołuje wiele negatywnych skutków, które są odczuwalne m.in. dla rolników, od których banki domagają się dodatkowych zabezpieczeń oraz osób rozwodzących się, które mają problem z podziałem majątku.

„Państwo wkroczyło w sposób brutalny ingerując w to, jak mogą rolnicy przekazywać najbliższym dorobek swojego życia” – powiedział Budka. Wskazał, że regulacja uprzywilejowuje pewne grupy, w tym Kościoły i związki wyznaniowe.

„Na taki kształt przepisów nigdy nie powinno być zgody dlatego Platforma Obywatelska złożyła wiosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów ustawy o obrocie ziemią” – dodał poseł.

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, weszła w życie 30 kwietnia. Nowe przepisy na 5 lat wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów; wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz inne przeznaczone np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.

Zgodnie z ustawą podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi jest dzierżawa.

Ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią; zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Agencja Nieruchomości Rolnych uzyskała prawo pierwokupu ziemi, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutku. Jednak nie dotyczy to dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie. Spod rygorów ustawy są wyłączone działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mógł je kupić nie rolnik.

W połowie czerwca wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski zapowiedział nowelizację ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przyznał, że do MRiRW dochodzą sygnały o trudnościach z kredytami hipotecznymi, gdzie zabezpieczeniem są grunty rolnicze.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • tagag(2016-06-23 14:11) Odpowiedz 51

  A kto zaskarży 500+ - rodzice jedynaków?

 • Demoludy zaskarzaja do Rzeplinskiego ustawe !!!(2016-06-23 14:57) Odpowiedz 53

  Swolocz rodem z PRL-u stracila WLODARSTWO w III RP !!!

 • echhh(2016-06-23 14:33) Odpowiedz 31

  szkoda, że nie zaskarżyli ustawy o obowiązkowym oczyszczaniu ziemi. ale im w to graj.

 • Brian(2016-06-23 15:12) Odpowiedz 33

  kościółek zakichany nie jest rolnikiem a ziemię kupować może. Dlaczego? Jaki interes za tym przemawia? Społeczeństwa? Nie, tylko kościółka i partii, której kościółek nabija słupki w sondażach. Kościół to strasznie zeszmacona instytucja.

 • widać kto za kim stoi(2016-06-23 16:48) Odpowiedz 30

  No oczywiście, że PO zaskarża taką ustawę. Przecież całe osiem lat udawali, że nie widzą problemu tzw. "słupów" które kupowały ogromne ilości polskiej ziemi za duże pieniądze. Oczywiście podstawiani ludzie mieli pieniądze od obcokrajowców aby potem ziemię przejąć. Teraz, po ustawie, zagraniczni inwestorzy zostali "z ręką w nocniku" bo prawnie, oficjalnie nie mogą tej ziemi przejąć. Polskiego rolnika nie było stać na tę ziemię bo słupy bardzo podbijały cenę.

 • xima(2016-06-24 05:18) Odpowiedz 21

  Niemcom się ustawa nie podobała?

 • Borsuk(2016-06-24 10:02) Odpowiedz 20

  Niemcy wykupili mazury PO niskich cenach od kolesi a tu pisowcy im taką ustawę wprowadzili i co kasę oddać. Nie lepiej do trybunału swój agent prezes i tak ma już przygotowane orzeczenie przecież zaprzjaznieni prawnicy już mu napisali wystarczy przy kawie ogłosić

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama