statystyki

WSA: Korespondencja o nieprawidłowościach w śledztwie zawiera informację publiczną

autor: Ewa Ivanova21.06.2016, 17:00
umowa, prawo, prawnik, podpis

W przypadku spraw karnych kwestie dostępu do akt dla stron i obrońców reguluje art. 156 kodeksu postępowania karnegoźródło: ShutterStock

Korespondencja między prokuraturami o ewentualnych nieprawidłowościach w śledztwie zawiera informację publiczną – orzekł poznański Wojewódzki Sąd Administracyjny.

W grudniu 2015 r. obywatel poprosił prokuratora okręgowego w K. o udostępnienie wielu dokumentów dotyczących jednej ze spraw. Chodziło m.in. o korespondencję PO z prokuraturą rejonową w sprawie postępowania przeciwko policji (z art. 231 par. 1 kodeksu karnego – nadużycie uprawnień). Poprosił też o dostęp do związanych z kontrolą tego śledztwa pism wymienianych między prokuraturą okręgową i apelacyjną oraz Biurem Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Chciał także odpowiedzi na liczne pytania, np. czy prokurator rejonowy w K. przyznał się do ukrycia skargi przeciwko policji.

Prokurator okręgowy stwierdził jednak, że wniosek obywatela kwestionuje w istocie prawomocne postanowienie w jednej ze spraw. Dlatego postanowił – na podstawie regulaminu wewnętrznego prokuratury – pozostawić pismo bez dalszego biegu i włączyć do akt.

Obywatel nie dał za wygraną i złożył do WSA w Poznaniu skargę na bezczynność prokuratora. Twierdził, że w prokuraturze rejonowej podczas czynności nadzorczych prowadzonych przez wyższy szczebel doszło do tuszowania odpowiedzialności policji, m.in. poprzez ukrycie wielu dokumentów. W odpowiedzi na skargę prokurator okręgowy przekonywał, że wniosek obywatela nie spełniał kryteriów z ustawy o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2058 ze zm. – dalej: u.d.i.p.). Informował też, że zarzuty były wielokrotnie wyjaśniane w trakcie prowadzonych postępowań. Obywatel domaga się zresztą danych, które już kiedyś dostał, a część jego żądań jest absurdalnych, bo dotyczą materiałów, które nigdy nie zostały wytworzone.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane