statystyki

Altana do rozbiórki. Przekształcenie w „barakowóz” nie wystarczy

autor: Maciej Suchorabski14.06.2016, 07:00; Aktualizacja: 14.06.2016, 07:10
Altana

Dla sprawy nie ma znaczenia fakt, iż w obecnym stanie prawnym budowa przedmiotowej wiaty nie wymaga zgłoszenia czy pozwolenia na budowęźródło: ShutterStock

Sam demontaż schodów wejściowych oraz drewutni przy nielegalnie postawionej altanie nie spełnia wymogów rozbiórki – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Reklama


Reklama


W sprawie chodziło o postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nakazał rozbiórkę altany wykonanej z płyty obornickiej oraz nałożył na właściciela grzywnę w celu przymuszenia. Ten następnie wskazał w piśmie, że obiekt został rozebrany, co poskutkowało umorzeniem grzywny. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono jednak, że nałożony na właściciela obowiązek nie został wykonany. Oględziny nieruchomości potwierdziły jedynie zlikwidowanie drewnianej drewutni przy altanie i zdemontowanie schodów wejściowych z przedmiotowej altany, przez co zmniejszył się jej rozmiar. Pozostała cześć obiektu pozostała w stanie niezmienionym. Jak stwierdził organ w protokole sporządzonym dla tej kontroli, „widoczny jest ten sam układ pokrycia dachowego z charakterystycznymi białymi i czerwonymi miejscami i oświetlenie zewnętrzne, a nadto bloczki betonowe, na których posadowiony jest obiekt - identyczne cechy jak podczas poprzednich kontroli”.

Spór o rozbiórkę altany pomiędzy organami a właścicielem po odwołaniach i bataliach sądowych trafił do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

WSA potwierdził, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakaz rozbiórki samowoli budowlanej wydał zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wyjaśniono, że rozbiórka w tym przypadku oznaczać powinna całkowite usuniecie wybudowanej niezgodnie z przepisami prawa altany. Nie zmienia sytuacji fakt, że właściciel powstały w wyniku demontażu fragmentów obiekt nazywa „barakowozem”. Powołując się na wyrok NSA w tej sprawie, sąd potwierdził, że za rozbiórkę nie można uznać przekształcenia obiektu w inny. Takie działanie staje bowiem się kolejnym aktem samowoli budowlanej.

- Dochodzi wówczas wprawdzie do zmiany pierwotnych cech użytkowych obiektu, lecz zmiana taka nie tylko nie ma cech restytucyjnych, przywracających porządek prawny do poprzedniego stanu rzeczy, lecz w istocie jest kolejnym aktem samowoli budowlanej polegającej na przekształceniu materialnych skutków samowoli budowlanej w inny, dogodny dla sprawcy samowoli sposób, czego nie da się pogodzić z wymaganiami praworządności – czytamy w uzasadnieniu.

Sąd na koniec dodał, że dla sprawy nie ma znaczenia fakt, iż w obecnym stanie prawnym budowa przedmiotowej wiaty nie wymaga zgłoszenia czy pozwolenia na budowę. Skarga właściciela altany została oddalona.

Podstawa prawna

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 24 marca 2016 r. sygn. akt IV SA/Po 547/15, nieprawomocny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • nina(2016-06-14 16:31) Odpowiedz 133

  jest taka bieda w tym kraju większość ludzi którzy mieszkają na działkach to osoby pracujące za 600zł miesięcznie lepiej jest żeby mieszkali na działce niż byli bezdomni a poza tym żadna partia nie robi nic żeby wypłaty rosły realnie a nie na papierze jak słyszę o średniej krajowej to o mało szlag mnie nie trafi bo dla dużej grupy ludzi to zarobek z 4 miesięcy a nie z 1miesiąca

 • urzednik(2016-06-14 11:42) Odpowiedz 112

  pracuje w nadzorze budowlanym i niestety dopóki ktos czyt.rzad nie zrobi porzadku z durnowatym prawem budowlanym to problemy beda istniec ciagle. rozbiórki albo inne nakazy wynikaja z ustawy i jezeli tylko sprawa trfi do urzedu to nie mozna nic innego zrobic jak zakonczyc postepowanie poprzez nalozenie jakiegos obowiazku.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ert(2016-06-14 22:04) Odpowiedz 61

  Solidaruchy, i sądy naturalnie, pamiętają haniebny przypadek Drzymały, nie dadzą się już nabrać...

 • Maximus(2016-06-14 10:09) Odpowiedz 512

  Nakazać rozebrać wszystkim cwaniaczkom altany powyżej 35 m. Oni przez zamieszkiwanie w altanach najwięcej bałaganią i zanieczyszczają działki.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • marek (2016-06-15 11:53) Odpowiedz 26

  Już widzę że Ci którzy zarabiają po 600 zł miesięcznie stawiają domki na działkach po 35 m2 maja po 2 działki bo na jednej jest zrobiony parking na samochody oczywiście dla siebie i dla znajomych !!! Smród spalin cały dzień a alejki wyglądają rozjeżdżone jak droga na wsi !!! Oczywiście Ci ,, biedni " nowobogaccy mają wszystkich innych działkowiczów w d.....e !!! A parking wspólny i ogromny stoi wolny np. w Gorzowie !!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama