statystyki

Prokuratura pyta o listę członków nowego stowarzyszenia

autor: Ewa Ivanova13.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 13.06.2016, 06:59

Procesem rejestracji prokuratorskiego stowarzyszenia „Lex super omnia”, które w statucie ma wpisaną obronę niezależności śledczych i chce ich chronić przed ewentualnymi naciskami nowego kierownictwa, zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Szefem tej jednostki jest Paweł Wilkoszewski, zaufany człowiek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, a w przeszłości jego asystent.

– Prokurator Elżbieta Kurek, działając z upoważnienia prokuratora okręgowego, zgłosiła się do sekretariatu sądu rejestrowego – słyszymy od jednego z oskarżycieli. – Poprosiła o możliwość zapoznania się z aktami rejestrowymi organizacji. Uzasadniała, że prokuratura zamierza ewentualnie przystąpić do postępowania rejestrowego. Skserowała statut oraz listę założycieli.

Wizytę prokuratorki potwierdza sąd, do którego 30 maja 2016 r. wpłynął wniosek o rejestrację Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”. Organizację założyło ok. 50 prokuratorów.

– 9 czerwca 2016 r. do sekretariatu XIII Wydziału KRS zgłosiła się pani prokurator Elżbieta Kurek i po okazaniu legitymacji służbowej prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie udostępniono jej do wglądu akta tej sprawy oraz wydano kserokopię akt, w których znajdowały się m.in. statut oraz lista członków stowarzyszenia – informuje sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

– Jesteśmy tym zdziwieni, dotychczas bowiem, gdy powstawały inne stowarzyszenia prokuratorów – „Ad vocem” czy Stowarzyszenie Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej – nie było takich działań ze strony prokuratury – mówi prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes nowo powstającego stowarzyszenia, zdegradowany niedawno z Prokuratury Generalnej do warszawskiej rejonówki na Mokotowie.

I dodaje:

– Bez względu na motywy takich działań mam nadzieję, że nie chodzi o to, aby wspomóc nas jako osoby nieporadne w procesie rejestracji.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane