statystyki

Prawo zamówień publicznych: Inhouse możliwy już od 2017 roku

autor: Sławomir Wikariak13.06.2016, 16:00
pieniądze

W Senacie omawiano również nową regulację nakazującą zamawiającym, aby wymagali od wykonawców zatrudniania pracowników na etatźródło: ShutterStock

Senat nie zdecydował się na ograniczenie możliwości zlecania poza przetargami zamówień spółkom komunalnym. Wprowadził jednak dodatkowy nadzór nad, zawieranymi z wolnej ręki, umowami.

Podczas ostatniego posiedzenia Senat głosował nad poprawkami do nowelizacji ustawy – Prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2164 ze zm.). Podobnie jak wcześniej w Sejmie, także w izbie wyższej największe emocje wzbudziły zamówienia inhouse. Zgodnie z nowelizacją zamawiający będą mogli z wolnej ręki zawierać kontrakty z kontrolowanymi przez siebie spółkami. Protestują przeciwko temu przede wszystkim firmy zajmujące się wywozem śmieci, gdyż wielu z nich grozi plajta, jeśli miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania przejmą cały rynek.

Senatorowie zgłosili więc poprawki, które zmierzały do ograniczenia możliwości udzielania zamówień inhouse. Miało to być możliwe tylko tam, gdzie nie zachwiałoby, to konkurencji. Zaproponowano też wydłużenie do 2018 r. okresu vacatio legis w tej mierze. Obydwie te propozycje nie zyskały jednak ostatecznie akceptacji izby.

Przeszły natomiast poprawki zaproponowane przez rząd, które wprowadzą dodatkowy nadzór nad zamówieniami inhouse. Wojewoda będzie mógł sprawdzić, czy zachodzą przesłanki do zawarcia umowy z wolnej ręki, a jeśli uzna, że nie, będzie mógł ją zablokować. Zamiar zawarcia takiej umowy będzie sygnalizowany z wyprzedzeniem w Biuletynie Zamówień Publicznych.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane