statystyki

Wpływ opłaty sądowej po terminie niekoniecznie musi oznaczać spóźnienie

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk07.06.2016, 16:30
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Spór dotyczył uznania dochowania terminu wniesienia opłaty sądowej w sytuacji, gdy została ona uiszczona na konto sądu w formie przelewu bankowego.źródło: ShutterStock

TEZA: Dla dochowania terminu do uiszczenia opłaty sądowej w formie bezgotówkowej decydująca jest data złożenia polecenia przelewu w banku, a nie data uznania rachunku bankowego właściwego sądu, jeżeli przelew w dniu jego przyjęcia przez bank lub w terminie przewidzianym do uiszczenia opłaty miał dostateczne pokrycie pieniężne, a złożone polecenie zostało rzeczywiście dokonane.

Sygn. akt IV CZ 3/16, POSTANOWIENIE SĄDU NAJWYŻSZEGO z 31 marca 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Spór dotyczył uznania dochowania terminu wniesienia opłaty sądowej w sytuacji, gdy została ona uiszczona na konto sądu w formie przelewu bankowego. A wiadomo – banki nie zawsze realizują dyspozycję przelewu tego samego dnia, kiedy został on zlecony przez klienta. Zdarza się, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy dopiero następnego dnia, a niekiedy nawet po kilku dniach – zwłaszcza w przypadku, kiedy przelew dokonywany jest przed świętami lub weekendem.

W rozpatrywanym przez Sąd Najwyższy przypadku sytuacja wyglądała następująco: najpierw sąd okręgowy postanowił o oddaleniu wniosku powódki – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością L. (dalej: L. sp. z o.o.) – o zwolnienie od opłaty od apelacji w sprawie o zapłatę przeciwko spółce akcyjnej P. (dalej: P. SA). Po tym jak postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi powódki – należna opłata została uiszczona za pomocą przelewu bankowego, ale wpłynęła dzień po upływie wyznaczonego terminu.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane