statystyki

Komornicy boją się Ministerstwa Sprawiedliwości? Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z odzyskiwaniem należności

autor: Patryk Słowik18.05.2016, 07:35; Aktualizacja: 18.05.2016, 11:29
przedsiębiorca prawo

Obecnie więcej niż co trzeci przedsiębiorca posiada portfel należności, w którym udział faktur opóźnionych przekracza 30 proc.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z odzyskiwaniem należności. Zdaniem niektórych może to wynikać z asekuranckiej postawy komorników, którzy obawiają się Ministerstwa Sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


W ostatnich tygodniach przedstawiciele resortu wiele uwagi poświęcili nieprawidłowościom w działaniach komorników. I wiele z zarzutów jest trafnych. Tyle że w ocenie branży finansowej na dyskusji o patologiach i postulowanych zmianach najwięcej traci biznes.

– Szkoda, że całościowy obraz i ocena efektów wykonywanej przez komorników działalności budowane są na odosobnionych przypadkach złych praktyk – mówi Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Jego zdaniem oczywiście należy wyciągać wnioski i doskonalić nadzór nad prowadzoną przez komorników egzekucją, lecz nie można wylewać dziecka z kąpielą.

– Byłoby źle, gdyby informacje medialne stały się uzasadnieniem dla dokonywania zmian prawnych w odniesieniu do tego obszaru, pogarszając efektywność egzekucji komorniczej – zauważa Roter.

Dane z rynku są zaś niepokojące. Z danych KPF oraz Krajowego Rejestru Długów BIG wynika, że w kwietniu nastąpiło pogorszenie sytuacji wierzycieli. Obecnie więcej niż co trzeci przedsiębiorca posiada portfel należności, w którym udział faktur opóźnionych przekracza 30 proc. Wzrósł również przeciętny okres przeterminowania należności: wynosi obecnie 3 miesiące i 16 dni.

Zdaniem dr. Piotra Białowolskiego ze Szkoły Głównej Handlowej dane te mogą być pierwszym sygnałem, że w perspektywie roku możliwe jest dalsze pogorszenie się sytuacji w obszarze odzyskiwania należności.

To zaś branża finansowa uważa za kłopot dla wszystkich. Większy problem z odzyskiwaniem pieniędzy to z jednej strony większe ryzyko upadłości przedsiębiorstw, a z drugiej – gorsza oferta dla konsumentów, w którą musi być wliczone ryzyko braku spłaty.

Dlatego też KPF apeluje do władzy, aby poprawiając los dłużników, nie zapominała o wierzycielach.

– Nie wolno ryzykować pogorszenia skuteczności egzekucji komorniczej, bo to niosłoby duże ryzyko dla gospodarki, a pośrednio przecież i dla Skarbu Państwa – przestrzega Andrzej Roter.

Polecany produkt: Jak dostać za darmo pomoc prawną >>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • as(2016-05-19 17:39) Odpowiedz 571

    Prawdziwym testem dla działań PIS będzie rozstrzygnięcie sprawy najsłynniejszego komornika w Polsce z Łodzi. To ten specjalista od ciągnika rolnika z pod Mławy. Ma w tej chwili już kilka innych zarzutów. Pełnomocnika poszkodowanych mecenasa Obarę nie dopuścili do jego przesłuchania. I teraz najciekawsze pełnomocnikiem komornika jest były prokurator, szef wydziału przestępczości zorganizowanej z Łodzi z poprzedniej kadencji PIS z 2007 r. Odszedł po przegranych wyborach i założył kancelarię. On sam i sposoby prowadzonych spraw to temat rzeka. Ciekawe czy ta sprawa zakończy się sprawiedliwie bez kumoterstw i znajomości. No czekamy PIS pokażcie że prawo w tym kraju dotyczy wszystkich bez względu na ,, zasługi'. Ponadto warto byłoby przyjrzeć się klientom mecenasa i sposobem prowadzenia spraw przez jego kancelarię. PIS : Alleluja i do przodu.

  • deratyzator głąbów(2016-05-18 10:17) Odpowiedz 459

    Nie ma w 100% ludzi nieskazitelnych wśród posłów, senatorów, policjantów itd. nie ma też wśród komorników, ale to powód, aby zaraz przewracać "do góry nogami" istniejące prawo. Komornik jest najczęściej szują dla dłużnika, ale i zbawcą dla wierzyciela. W mediach najczęściej jest narracja KOMORNIK ZABRAŁ, ale już brak narracji, że zabrał dłużnikowi, aby ODDAĆ wierzycielowi i to nie na podstawie własnego widzimisię, a wyroku Sądu. W państwie prawa to wierzyciel, czyli osoba poszkodowana ma być chroniona, a nie dłużnik, który prawo złamał, lub nie dotrzymał umowy, a więc też prawo złamał. O złamaniu prawa rozstrzyga Sąd, a wyrok ma wykonać komornik i na tym zaczyna i kończy się jego rola. Zachowania patologiczne wśród komorników są i trzeba ich działalność objąć faktycznym, a nie iluzorycznym nadzorem Sądu, przy którym komornik pracuje, ale nie można stosować medialnej i ustawowej nagonki w imię "dobrej zmiany" i pobłażaniu cwaniactwa ludzi nie wywiązujących się ze swych zobowiązań. Trzeba też widzieć sytuację wierzyciela i stojącego za nim prawa, które ma wyegzekwować komornik.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • on(2016-05-18 12:29) Odpowiedz 347

    Komornicy to złodzieje???!!!???Złodziejami jesteście Wszyscy WY KTÓRZY POŻYCZACIE PIENIĄDZE A POTEM NIE ODDAJECIE.TO JEST ZŁODZIJESTWO.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • logan(2016-05-18 09:43) Odpowiedz 265

    Słynna Pani Senator postuluje likwidację sprzedaży komisowej w egzekucji komorniczej i oparcie jej wyłącznie o licytację. Większej szkody dla wierzycieli tym pomysłem nie można zrobić. W sprzedaży komisowej ruchomość jest sprzedawana za wartość oszacowania. Przypuśćmy że taką ruchomością jest samochód warty 10000,00 zł. Zatem w sprzedaży komisowej będzie wystawiony za 10000,00 zł. W sprzedaży licytacyjnej w pierwszej licytacji za 3/4 wartości za 7500,00 zł. a w drugiej licytacji za 5000,00 zł. Nie trzeba być biegłym matematykiem aby obliczyć jaką kwotę po sprzedaży danej ruchomości może odzyskać wierzyciel. Jedyne co wymaga uregulowania to wysokość prowizji komisowej, bo są komisy które nie pobierają prowizji wcale, są co pobierają w kwotach rozsądnych ale też są komisy, które potrafią zaskoczyć swoją zachłannością

  • MES(2016-05-18 15:59) Odpowiedz 222

    niestety, jak widać nawet z komentarzy pod tym artykułem, polskie społeczeństwo posiada zatrważająco niską świadomość prawną, gdzie przeciętny Polak jak czegoś nie rozumie to szuka "mafii, spisków i układówi", które tylko czyhaja na "niewinnych" dłużników. Np. członkiem tej "mafii " jest aplikant komorniczy pierwszego roku, który kilka miesiecy wczesniej skończył prawo Prawda jest taka, że zawód komornika, przykry, niewdzięczny, spotykający sie codziennie ze społecznym ostracyzmem, ale jednak potrzebny w sprawach cywilnoprawnych, podobnie jak jak policja w sprawach prawnokarnych. To taka "czarna robota" trochę, po to żeby wyrok sądu Rzeczypospolitej nie pozostawał świstkiem papieru. Każdy kto zna historię Polski wie dobrze, że EGZEKUCJA wyroków sądowych w I Rzeczypospolitej była martwa, co skonczyło sie anarchizacją zycia w państwie i doprowadziło w konsekwencji do rozbiorów. Dzisiaj mamy to samo, powolna lecz systematyczna anarchizacja i paraliż podstawowej funkcji państwa- SKUTECZNEJ EGZEKUCJI prawa Logika pewnej pani senator mieści się w takich oto hasłach: - komornik ma ZAWSZE wierzyć dłużnikowi na słowo, ze dana ruchomość nie należy do dłużnika,tylko mamy,taty,brata,siostry,wujka itd. i nieważne, ze w olbrzymiej większości wypadków komornicy słusznie zresztą czekają na skargę dłużnika, a dopiero potem, po rozstrzygnięciu sprzedają ruchomość, co jest legalną praktyką, no ale senator do spółki z kilkoma dziennikarzami posuwają się już nawet do atakowania NIEZAWISŁYCH sądów, bo dłużnik wystarczy ze powie "mafia" to już wiadomo, że to zawsze prawda. to nic innego jak warcholstwo i pieniactwo, której celem jest niezapłacenie poszkodowanemu, czyli wierzycielowi, który specjalnie wybrał sie do sądu szukac swoich pieniędzy - skoro na komisariacie zginął człowiek (ostatnio we Wrocławiu) to należy odebrać najpierw CAŁEJ policji broń - skoro kilku lekarzy wzięło łapówki to nalezy zlikwidować słuzbe zdrowia Logika tej senator to oczywista anarchizacja i warcholstwo zmierzające do paraliżu egzekucji sądowej a w konsekwencji odbije się to na tych którzy swoje zobowiązania płacą, choćby w tej sposób ze np. spółdzielnie bede podwyższać czynsz płacącym, żeby pokryć straty wynikające z niepłacenia przez innych i baku skutecznej egzekucji. Niestety, tak to jest gdy do władzy dorywają sie ludzie którzy myślą,ze pieniądze można drukować w dowolnej ilości. Nie mówiąc już o potęznym spowolnieniu gospodarczym, związanym z faktem, że banki widząc nieskuteczność egzekucji sądowej zaczną żądać ODRAZU większych zabezpieczeń, co znacznie utrudni branie kredytów.

  • dezaprobant(2016-05-18 16:13) Odpowiedz 216

    A dłużnik, czyli człowiek który nie wykonał swojego obowiązku, to nie złodziej????

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • wyborca z okręgu Pani Staroń(2016-05-19 19:22) Odpowiedz 182

    Ciekawe dlaczego nikt nie zrobi programu o oszustwach dłużników ukrywanie przez nich majątku przed wierzycielem. To są nagminne przypadki ale nie medialne.trudno byłoby takiej szarej Pani Staroń na nich się wybić.

  • teresa(2016-05-18 10:57) Odpowiedz 1646

    Brawo PIS !!! koniec z mafią złodziejka niszcząca ludzi

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • jędrek(2016-05-19 13:58) Odpowiedz 134

    Ciekawe jakimi motywami kieruje się P senator Staroń wypowiadając walkę organom egzekucyjnym.Patrząc na stopień nienawiści braku ebiektywizmu wygląda jakby sama bądź ktoś z jej bliskich był niesolidnym dłużnikiem.uczciwy człowiek komornika i policji się nie boi

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • WIERZYCIEL(2016-05-19 09:14) Odpowiedz 811

    KOMORNIK WPIERW BIERZE ... PIENIĄDZE DLA SIEBIE .TRZEBA MU ZAPŁACIC NIM SIE KASE ŚĆIAGNIE .............POTEM ODPISZE ZE NIE M A MOZLIWOSCI EGZEKUCJI BO WIERZYCIEL NIE MA KASY ...TAK DOSWIADCZYŁEM KILKAKROTNIE

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • AM(2016-05-20 10:50) Odpowiedz 71

    Dostań się na aplikację, zdaj egzamin końcowy i też się będziesz mógł wpisać. Skoro twoja praca niczym nie różni się od pracy radcy czy adwokata to i z egzaminem nie będziesz miał problemów:)

  • STANSIO(2016-05-19 09:22) Odpowiedz 76

    POWINIEN POWSTAĆ K O M O R N I K SĄDOWY PRZY SĄDZE TAK JAK BYŁO KIEDYS I BYŁBY SPOKOJ BO JAK NARAZIE TO KOMORNICY NAJWIECEJ KASUJĄ NA TYM WSZYSTKIM

  • sa(2016-05-19 14:16) Odpowiedz 77

    Oni sami namotali tyle przez lata ,że w końcu ktoś za nich się bierze ,za tą bezkarność ,byle jakość pracy, a czasami widać było gołym okiem krętactwo (info media). Zabieranie aut, traktorów obcym ludziom po sąsiedzku , to był szczyt ich buty i bezkarności, brak skutecznego nadzoru sądów, a często jakby była sitwa,takie odnosiło się wrażenie jak pisano skargi bezskuteczne do sądu. !!!

  • PROSTE PYTANIE(2016-05-19 14:52) Odpowiedz 47

    A mnie interesuje dlaczego komornik może się wpisać do korporacji adwokackiej albo radcowskiej? I dlaczego taki sam przywilej nie przysługuje prawnikom, którzy zajmują się prawem, na stanowiskach bez porównania bardziej zbliżonych do pracy radcy prawnego niż komornik?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Nie zapominajcie... (2016-05-20 19:45) Odpowiedz 28

    Rozmawiając tak o komornika nie zapominajcie, że oni są też pracodawcami. W kancelariach pracują ludzie, którzy mają dzieci, rodziny, spłacają kredyty itp. A o tym ktoś myśli tworząc nowelizacje?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • EWA(2016-05-18 11:49) Odpowiedz 214

    mafia zlodziejska byla od 1989 roku i trwa jeszcze nadal! powiedzcie to okradanym lokatorom komunalnym, ze jesli przychodzi komornik to dziala na podstawie sprawiedliwych wyrokow "sadowych" - rencistwo najlatwiej okradac i pomijac merytoryczne sprawy sadowe, co prowadzi do absurdalnych pozwolen na grabiez ich mienia ! ale zawsze mowie, ze komornik to ostatnie ogniwo tej bandy mieszkaniowej, ktora okradala i okrada ludzi! a ustawa, ze komornik nie musi nic sprawdza? no musi przynajmniej podac pesel "pseudodluznikow" i "pseudowierzycieli" jak w moim przypadku! ale sadzic sie w tych sadach nie ma sensu bo to wiecej wyniesie jak 5-cioletnie daniny dla hochsztaplerow!!!! prawo jest niedoskonale i dlatego nas skupbia - kogo sie da i na jak najwiecej!!!!!!!!!!!!!!!!!! sedzia to czlowiek, tez przekupny i stojacy za strona! zmienic to - sedzia musi odpowiadac za swoje decyzje bo jesli nie to robi wbrew prawu czesciej przestepstwa niz niejeden kryminalista!

  • StAAbrA(2016-05-18 13:41) Odpowiedz 212

    Nie "coraz większy problem" , tylko normalny - b/z , od 25 lat - problem z odzyskiwaniem długów od mafii państwowej . I nie "problem przedsiębiorców" , tylko wszystkich obywateli okradzionych przez tzw. skarb państwa . A banki , korporacje , agentura i element kryminalny - współpracujące z mafią państwową (tą z PiS-u też) - to nie przedsiębiorcy , by było jasne , bo ten akurat rewir , to komornicy obsługują chętnie i na wyprzódki ..

  • EWA(2016-05-18 11:47) Odpowiedz 220

    mafia zlodziejska byla od 1989 roku i trwa jeszcze nadal! powiedzcie to okradanym lokatorom komunalnym, ze jesli przychodzi komornik to dziala na podstawie sprawiedliwych wyrokow "sadowych" - rencistwo najlatwiej okradac i pomijac merytoryczne sprawy sadowe, co prowadzi do absurdalnych pozwolen na grabiez ich mienia ! ale zawsze mowie, ze koornik to ostatnie ogniwo tej bandy mieszkaniowej, ktora okradala i okrada ludzi! a ustawa, ze komornik nie musi nic sprawdza? no musi przynajmniej podac pesel "pseudodluznikow" i "pseudowierzycieli" jak w moim przypadku! ale sadzic sie w tych sadach nie ma sensu bo to wiecej wyniesie jak 5-cioletnie daniny dla hochsztaplerow!!!! prawo jest niedoskonale i dlatego nas skupbia - kogo sie da i na jak najwiecej!!!!!!!!!!!!!!!!!! sedzia to czlowiek, tez przekupny i stojacy za strona! zmienic to - sedzia musi odpowiadac za swoje decyzje bo jesli nie to robi wbrew prawu czesciej przestepstwa niz niejeden kryminalista!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • tak...szkoda słów(2016-05-24 16:26) Odpowiedz 21

    bzdury do kwadratu z tymi dłuznikami co zawsze nie mają pieniędzy. gdyby tak było, że od momentu wydania wyroku do wejscia komornika mija kilka miesiecy i dłuznicy nie majacy kasy poumieraliby z głodu? nie masz pieniedzy. to nie masz co jeśc, a jak nie masz co jeść to umierasz z głodu. skoro tak sie nie dzieje, to znaczy ze dłużnicy pieniądze maja tylko po prostu nie chcą płacić i tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Magdalena(2016-05-21 16:32) Odpowiedz 10

    Komornicy nie muszą się bać. Bać mogą się wierzyciele że nie odzyskają swoich należności. Komornik zanim został KOMORNIKIEM to ukończył prawo. Zawód ma i pracę też znajdzie.