Prawa oskarżonego zależne od wykładni jednego zwrotu

autor: Marcin Świerk18.05.2016, 07:23; Aktualizacja: 18.05.2016, 11:29
paragraf prawo

Wykładnia językowa przepisu jest jasna: wszystko, co uregulowane jest w przepisach kodeksu, objęte jest zwrotem „toczy siꔟródło: ShutterStock

Dokonany przez Sąd Najwyższy podział na „kinetykę” i „statykę” procesu nie wynika wprost z żadnego uregulowania ustawowego. Wejście w życie 15 kwietnia 2016 r. przeważającej części ustawy nowelizującej kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 437) zrodziło problemy interpretacyjne związane w dużej części z treścią przepisów przejściowych, w szczególności z art. 25 ust. 1. Regulacja ta dotyczy postępowań prowadzonych zgodnie z przepisami k.p.k. obowiązującymi od 1 lipca 2015 r., a więc kontradyktoryjnie.

Reklama


Istota przepisu sprowadza się do tego, że jeśli akt oskarżenia (lub wniosek o skazanie bez rozprawy, wniosek o warunkowe umorzenie etc.) skierowano do sądu po 30 czerwca 2015 r., to postępowanie toczy się według przepisów dotychczasowych do prawomocnego zakończenia postępowania.

Pomijając problem, że jako datę graniczną wskazano dzień skierowania aktu oskarżenia, zaś wykładnia systemowa i historyczna wskazuje, że datę taką stanowi dzień wpływu aktu oskarżenia do sądu (taka wykładnia pozwala na objęcie przepisem także sytuacji, kiedy akt oskarżenia skierowano do sądu w czerwcu, a wpłynął w lipcu), zasadnicze wątpliwości budzi wyrażenie „toczy się”.

Problematyczne może wydawać się np. uprawnienie oskarżonego do żądania ustanowienia obrońcy w trybie art. 80a k.p.k. po 15 kwietnia, sposób dopuszczania i przeprowadzenia dowodów w związku ze zmianą art. 167 k.p.k., kwestia pouczeń i inne zagadnienia. By uplastycznić: jeśli akt oskarżenia wpłynął do sądu po 30 czerwca 2015 r., a przed 15 kwietnia 2016 r., proces toczy się kontradyktoryjnie i do 15 kwietnia 2016 r. oskarżony mógł żądać ustanowienia obrońcy w trybie art. 80a k.p.k. (a więc bez względu na swoją sytuację majątkową).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane