statystyki

Nie każdą uchwałę sprzeczną z umową spółki da się uchylić

autor: KT10.05.2016, 07:32; Aktualizacja: 10.05.2016, 10:10
Marcin Borkowski

Dr Marcin Borkowski radca prawny w GWWźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Master-Art

Przepisy pozwalają na zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników spółki. Powództwo można wnieść o stwierdzenie nieważności uchwały lub o jej uchylenie. Jakie jednak przesłanki muszą być spełnione, żeby takie powództwo zostało uznane za zasadne?

Kwestie związane z tego rodzaju powództwami wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z 10 marca 2016 r. (sygn. akt III CZP 1/16). W przypadku powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników niezbędne jest wykazanie jej sprzeczności z ustawą. Natomiast w przypadku wniesienia powództwa o uchylenie uchwały nie wystarczy wykazanie wyłącznie jej sprzeczności np. z umową spółki. Sama bowiem sprzeczność uchwały ze wspomnianą umową może być obojętna dla dalszego prawidłowego funkcjonowania spółki. Dopiero stwierdzenie, że uchwała sprzeczna z umową godzi zarazem w interes spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika, uzasadnia racjonalnie potrzebę jej uchylenia.

Dr Marcin Borkowski radca prawny w GWW

Dr Marcin Borkowski radca prawny w GWW

źródło: Materiały Prasowe


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane