statystyki

Nowe standardy ustalania alimentów? Pieniądze na dziecko sąd wyliczy według tabeli

autor: Anna Krzyżanowska05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 05.05.2016, 09:12
Tabela alimentacyjna w Niemczech

Tabela alimentacyjna w Niemczechźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Konieczne są standardy ustalania alimentów – twierdzą sędziowie rodzinni. Proponują więc resortowi sprawiedliwości wprowadzenie rozwiązań niemieckich.

Reklama


Dziś zasady ustalania alimentów na dzieci nie są klarownie uregulowane. Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od:

● usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego,

● zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, a także

● zakresu osobistych starań o utrzymanie lub wychowanie dziecka.

„Mimo rozbudowanego w tej kwestii orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz utrwalonych poglądów w doktrynie w całym kraju można zaobserwować bardzo dużą rozpiętość zasądzanych alimentów” – stwierdza Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce w swoim stanowisku skierowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak wyjaśnia, przyznawane kwoty zależą od wysokości stopy życiowej w danym miejscu, od doświadczenia zawodowego i życiowego sędziego, a także od orzecznictwa sądów odwoławczych w danym okręgu.

Sędziowie podkreślają przy tym, że sprawy o alimenty są coraz bardziej zawiłe i wymagają żmudnego i długotrwałego postępowania dowodowego. Spór o ostateczną wysokość tych świadczeń przekłada się zaś na relacje między rodzicami i dziećmi.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • tk(2016-05-09 17:28) Zgłoś naruszenie 4416

    Tak jest i w moim przypadku. Moja ex szukała frajera na dziecko, a że to życiowa niedorajda to teraz chce żyć za moje. Syna kocham ponad życie, ale co mu kupię to ona odsprzedaje na allegro czy olx. Ale kasy chce jak najwięcej bo sama na siebie traci. Alimenty powinny być równe na wiek dziecka, a nie zależne od zarobków ojca. Czy dziecko biednego ojca je mniej czy potrzebuje mniej od tego co ma kasę ? I na odwrót, kurde na jednego kobieta dostaje 500 zł bo ojciec ma firmę i nie wykaże zarobków lub bo mało zarabia. Inny zarabia więcej to kobieta ma na dziecko w tym samym wieku 800 zł. Obłęd ku... z tego wynika iż potrzeby dziecka rosną z portfelem ojca. A kobieta pewnej sumy nie jest już w stanie wydać na dziecko to idzie na nią. Dziecko jest dwojga rodziców to powinni dawać oboje tyle samo. A nie mamusia zrobi sobie dzieko i potem żyje na jego kredyt.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rarek(2016-05-19 09:55) Zgłoś naruszenie 130

    Pułapka alimentacyjna - wysokie alimenty są pułapką dla kobiety, boi się ona rozwijać szukać lepszej pracy lepiej płatnej. następuje stagnacja. otrzymując dużo kasy z alimentów kobieta przestaje się rozwijać zawodowo, nie kształci się, nie zwiększa kwalifikacji i kompetencji - bo łatwa kasa co miesiąc jest. Ale nadchodzi zawsze ten czas kiedy dziecko wychodzi z domu na swoje - wtedy alimenciki znikają. I co się okazuje? nie ma kasy na życie, nie ma z czego porobić opłat nie ma na zachcianki. z kolei facet zmuszony okolicznosciami musial szukac lepszej pracy rozwijac sie zawodowo aby wygorowane alimenty placic. final jest taki ze po usamodzielnieniu sie dzieciaka mamusia zostaje z reka w nocniku i zerem na rynku pracy. za to facet jest na fali i dodatkowo wracaja do niego placone alimenty - kto jest górą??? Taka sytuacja odbija się na dziecku bo potem toksyczna mamusia jęczy że nie ma kasy i próbuje ciągnać kasę od dzieciaka rozwalajac przez często życie i małżeństwo swojego dziecka.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Meg (2016-05-13 21:49) Zgłoś naruszenie 106

    Jeżeli dostanę kwotę z tabeli (w euro) to jestem za :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ness(2016-09-30 13:41) Zgłoś naruszenie 90

    Alimenty powinny być płacone z podatków i po problemie. Wystarczy zmienic system, w którym to państwo łoży na dzieci, ale dla wielu takie myslenie jest niepojetne. System powinien byc tak ukształtowany, że powinna być ustalona kwota na dziecko, gdzie pieniazki płaci państwo, niezależnie od tego czy rodzice mieszkaja razem, podobnie jak emerytury czy renty. Obecny system prowadzi do nienawisci, ten system ma nazwe system monetarny. Z chwila gdy środki na utrzymanie dziecka i innych osób, którym należa sie alimenty, pochodziłyby puli państwowej to takie słowo jak alimenty i problemy z tym zwiazane, znikłyby. Problem jest w mentalności ludzi, gdzie nie szuka sie rozwiązania tylko ustala prawo, które rozbija normalne kontakty międzyludzkie. System i tak kiedyś ulegnie zmianie, tylko może za pare stuleci. Przy takiej technice jaką mamy na Ziemi, mozna tak zmienić system, że takie instytycje jak Sąd i wszystko z tym zwiazane - zniknie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nicole(2017-03-03 23:41) Zgłoś naruszenie 90

    Tabele alimentacyjne i wiek.dziecka powinien decydowac o wysokosci alimentow.Takie zasady obowiazuja w innych krajach.W.Polsce matki wykorzystuja ojcow swoich dzieci do placenia im wygorowanych alimentow.Wprowadzenie Opieki Naprzemiennej zlikwiduje problem.

    Odpowiedz
  • Viki(2017-03-04 09:23) Zgłoś naruszenie 80

    No i matki Polki" pija sobie.kawke w kawiarniach ,spaceruja w Centrach handlowych , robia sobie modny manicure i pedicure ,ogladaja tureckie seriale i marza.ze.sa sultankami...no bo.przeciez im sie to nalezy. Jestem Matka "i.zapominaja ze sa matkami.dzieki ojcom,ktorzy w.tym.czasie ciezko pracuja zeby im wyslac Wygorowane alimenty !!.i.po.prostu.sie.utrzymac i ,a wieczorami mysla kiedy.wreszcie zobacza swoje dzieci?i ze.te.pieniadze wyslane matkom.przeznaczyli by na przyszlosc swoich synow ,corek. na ich dalsza edukacje ,na nauke jezykow obcych ,moze kursy w innych krajach ....itd.i kiedy nareszcie beda w Polsce.beda wprowadzone.tablice alimentacyjne? i skonczy sie alienacja rodzicielska ,kiedy naprawde beda mogli wychowywac swoje dzieci. Tak.jest przeciez w innych krajach

    Odpowiedz
  • Theri(2016-05-14 06:21) Zgłoś naruszenie 816

    500 zł? Chętnie zapłacę byłemu za 24/7, 365 dni w roku wychowywanie naszego dziecka. Bez chorobowych, urlopów itd to "tylko" premia....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Helena(2016-05-08 23:13) Zgłoś naruszenie 710

    "Szczególną uwagę członkinie Zarządu zwróciły na konieczność podjęcia działań legislacyjnych w następujących sferach prawa rodzinnego:w zakresie postępowania o alimenty poprzez wprowadzenie tabel alimentacyjnych, uwzględniających wysokość otrzymywanych dochodów netto osoby zobowiązanej i wiek dziecka, co powinno odciążyć sądy i uprościć ten rodzaj spraw;"Czyli zdaniem pan sedzin najważniejsze by miały mniej pracy a dobro dziecka to sprawa drugorzedna? !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Helena(2016-05-08 23:20) Zgłoś naruszenie 619

    Bo i np różne są koszty zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych np w Warszawie a inne w Pcimiu dolnym. Różne są także możliwości zarobkowe rodzica z wyższym wykształceniem czy np Tatusia Prezesa a rodzica z zawodowym wykształceniem. Nie rozumiem więc wątpliwości Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych. Btw większość zasadzanych obecnie alimentów i tak to kwoty do ok 500 zl czyli tyle ile wynosi min socjalne w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Kinga(2017-03-11 15:51) Zgłoś naruszenie 50

    Przeciez to takie proste Tablice alimentacyjne !rozwiaza problem.Matki tez musza lozyc na wychowanie swoich dzieci.Skoncza sie walki i wojny , a rodzice skupia sie na wychowywaniu dzieci , nawet bedac w rozdzieleniu.Moze wlasnie sedziowie uswiadomia to politykom i wprowadza zmiany w pl.prawie rodzinnym i nareszcie Dobro Dziecka stanie sie najwazniejsze . Kontakty przestrzegane .Rodzice nie walcza , wspolnie wychowuja swoje Dziecko.

    Odpowiedz
  • Oliwier Historia(2016-05-09 19:11) Zgłoś naruszenie 511

    Jeżeli Fundusz Alimentacyjny daje 500 dla czego alimenty mają być wyższe ??Przecież Państwo powinno utrzymywać obywateli. I jak to jest że jest to uzależnione od zarobków nie wieku dziecka ??

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Helena (2016-05-08 23:26) Zgłoś naruszenie 516

    A co jeśli oboje rodzice nie pracują a śmielej się rozwieść to wtedy dziecko za co żyje? Powietrzem czy od razu do adopcji idzie?

    Odpowiedz
  • Jurek 2016-11-01 11;38(2016-11-02 11:38) Zgłoś naruszenie 30

    niechmi ktoś odpowie na podstawowe pytanie ?jeżeli matka udaje ze płaci ;;;uchyla się od płacenia alimentów synowi niepełnosprawnemu;;lub wysle 50zł lub 70 zła pracuje jako prostytutka nie wykazuje dochodow i komornik twierdzi ze niema pracy to za co zyje szaleje po wycieczkach;;;zaegłosci ma około 50,000 tys złfacet już by siedział ;gdzie prawo na kobiety???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • As(2016-07-31 17:58) Zgłoś naruszenie 30

    Nie ma co sie dziwic ze duża rozpietosc. Ile sedziow moze dodatkowo brac lapowki za ustalanie wysokich alimentow ? Nie mowic o prowadzeniu sprawy i wydaniu wyroku.

    Odpowiedz
  • ojciec z nazwy (2017-04-01 05:06) Zgłoś naruszenie 00

    zarabiając 2 tyś euro .. co wynika z Tabeli , płacił bym alimenty wysokości około 400 euro .. tylko że ja nie zarabiam 8 tyś .. złotych a 2400 .. płacąc 750 zł ..pracuje średnio 24 dni w miesiącu z nocnymi dyżurami , zostaje mi 1650 zł ..mało ? wynajęcie kawalerki w moim mieście to koszt 1000 zł .plus opłaty a tak owszem widuję córkę - jak się właścicielce spodoba - sprawa o kontakty w sądzie ; od 2015 .. kolejny konkubent i kolejna zmian adresu , więc nowa sprawa w nowym mieście ..można ? można mam 43 lata córka 10 ..rodziny już nie założę - związek , nie ma odwagi . Zostałem w przysłowiowych skarpetkach . A tak moja matka po 42 latach pracy ma przyznaną emeryturę 1400 zł . . a z tego co ja wiem to obowiązek łożenia na dziecko spoczywa na obojgu rodziców . Paradoks polega na tym ze większość kobiet" w polsce z alimentów uczyniło sobie dochód . a tak jestem naiwny - kocham córkę , ta naiwność bierze się z tego że mieszkam u rodziców , by gdy jestem z córką móc wyjść z nią do kina , basen , kupić książki wyjechać na wakacje . tylko że przez to ..czuję się skundlony .. właścicielka ma już drugie ; więc 500 plus ; dorabia sobie w firmie gdzie rzekomo jako HR zarabia 1400 zł ... żenada . Polskie kobiety doprowadziły do sytuacji w której .. widząc gwałconą przez ciapatych kobietę większość mężczyzn w naszym kraju będzie biła brawo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polo(2017-01-07 20:11) Zgłoś naruszenie 06

    Mam dylemat moj po rozwodzie nie placi juz 6 lat alimentow na 3 dzieci bo jest alkoholikiem i czuje sie bezkarny a ja wyszlam ponownie za maz i niby mi sie nie nalezy.Gdzie moge udezyc bo nie mam pojecia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Takimi (2017-11-20 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    A ja się pytam co w przypadku, gdy żona męża nie szanuje? Gdy przyszła do niego z przysłowiową torbą w ręku, wprowadziła się do jego mieszkania. Maja teraz dzieci a ona go nie szanuje ? Facet pracuje, sprząta, pierze, siedzi z dziećmi płaci rachunki. Jedyne czego wymaga to by go żona nie okłamywała i dbała o dom jak się należy. Żeby było czysto i ładnie. Żeby go nie obrażała wśród ludzi i nie sprzeciwiła się każdemu słowu jakie mówi. Dzieci go kochają ale w ogóle nie słuchają bo jak mogą ojca szanować jak matka nie szanuje !!! Co wtedy facet może zrobić ?! Rozwiedzie się, to zabierze mu dzieci, zabierze pieniądze, bo przecież mamusie są zawsze poszkodowane. Gdzie wtedy jest równouprawnienie ? Dlaczego niby to ojciec ma płacić alimenty a żona sobie faceta innego znajduje i doi byłego męża na dzieci ? Czy żona odda dzieci ? Zostawi z kochającym ojcem ?? Nie !!!! Zabierze je mu !!! A sąd co zrobi ??? Dobije faceta, bo kij się zawsze znajdzie jak się chce uderzyć !! Sprawiedliwość to bzdura !!! I równouprawnienie tez !!! Kobiety wykorzystują wszystko jak im pasuje niczym narzędzie do osiągania swoich celów !!! Wykozystuja nawet dzieci do tego !!!

    Odpowiedz