statystyki

Nowe standardy ustalania alimentów? Pieniądze na dziecko sąd wyliczy według tabeli

autor: Anna Krzyżanowska05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 05.05.2016, 09:12
Tabela alimentacyjna w Niemczech

Tabela alimentacyjna w Niemczechźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Konieczne są standardy ustalania alimentów – twierdzą sędziowie rodzinni. Proponują więc resortowi sprawiedliwości wprowadzenie rozwiązań niemieckich.

Reklama


Reklama


Dziś zasady ustalania alimentów na dzieci nie są klarownie uregulowane. Zgodnie z art. 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od:

● usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego,

● zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, a także

● zakresu osobistych starań o utrzymanie lub wychowanie dziecka.

„Mimo rozbudowanego w tej kwestii orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz utrwalonych poglądów w doktrynie w całym kraju można zaobserwować bardzo dużą rozpiętość zasądzanych alimentów” – stwierdza Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce w swoim stanowisku skierowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak wyjaśnia, przyznawane kwoty zależą od wysokości stopy życiowej w danym miejscu, od doświadczenia zawodowego i życiowego sędziego, a także od orzecznictwa sądów odwoławczych w danym okręgu.

Sędziowie podkreślają przy tym, że sprawy o alimenty są coraz bardziej zawiłe i wymagają żmudnego i długotrwałego postępowania dowodowego. Spór o ostateczną wysokość tych świadczeń przekłada się zaś na relacje między rodzicami i dziećmi.


Pozostało jeszcze 78% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • tk(2016-05-09 17:28) Odpowiedz 3212

    Tak jest i w moim przypadku. Moja ex szukała frajera na dziecko, a że to życiowa niedorajda to teraz chce żyć za moje. Syna kocham ponad życie, ale co mu kupię to ona odsprzedaje na allegro czy olx. Ale kasy chce jak najwięcej bo sama na siebie traci. Alimenty powinny być równe na wiek dziecka, a nie zależne od zarobków ojca. Czy dziecko biednego ojca je mniej czy potrzebuje mniej od tego co ma kasę ? I na odwrót, kurde na jednego kobieta dostaje 500 zł bo ojciec ma firmę i nie wykaże zarobków lub bo mało zarabia. Inny zarabia więcej to kobieta ma na dziecko w tym samym wieku 800 zł. Obłęd ku... z tego wynika iż potrzeby dziecka rosną z portfelem ojca. A kobieta pewnej sumy nie jest już w stanie wydać na dziecko to idzie na nią. Dziecko jest dwojga rodziców to powinni dawać oboje tyle samo. A nie mamusia zrobi sobie dzieko i potem żyje na jego kredyt.

  • Meg (2016-05-13 21:49) Odpowiedz 63

    Jeżeli dostanę kwotę z tabeli (w euro) to jestem za :)

  • Theri(2016-05-14 06:21) Odpowiedz 58

    500 zł? Chętnie zapłacę byłemu za 24/7, 365 dni w roku wychowywanie naszego dziecka. Bez chorobowych, urlopów itd to "tylko" premia....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Helena(2016-05-08 23:20) Odpowiedz 414

    Bo i np różne są koszty zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych np w Warszawie a inne w Pcimiu dolnym. Różne są także możliwości zarobkowe rodzica z wyższym wykształceniem czy np Tatusia Prezesa a rodzica z zawodowym wykształceniem. Nie rozumiem więc wątpliwości Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych. Btw większość zasadzanych obecnie alimentów i tak to kwoty do ok 500 zl czyli tyle ile wynosi min socjalne w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Helena (2016-05-08 23:26) Odpowiedz 412

    A co jeśli oboje rodzice nie pracują a śmielej się rozwieść to wtedy dziecko za co żyje? Powietrzem czy od razu do adopcji idzie?

  • Helena(2016-05-08 23:13) Odpowiedz 48

    "Szczególną uwagę członkinie Zarządu zwróciły na konieczność podjęcia działań legislacyjnych w następujących sferach prawa rodzinnego:w zakresie postępowania o alimenty poprzez wprowadzenie tabel alimentacyjnych, uwzględniających wysokość otrzymywanych dochodów netto osoby zobowiązanej i wiek dziecka, co powinno odciążyć sądy i uprościć ten rodzaj spraw;"Czyli zdaniem pan sedzin najważniejsze by miały mniej pracy a dobro dziecka to sprawa drugorzedna? !!!

  • rarek(2016-05-19 09:55) Odpowiedz 30

    Pułapka alimentacyjna - wysokie alimenty są pułapką dla kobiety, boi się ona rozwijać szukać lepszej pracy lepiej płatnej. następuje stagnacja. otrzymując dużo kasy z alimentów kobieta przestaje się rozwijać zawodowo, nie kształci się, nie zwiększa kwalifikacji i kompetencji - bo łatwa kasa co miesiąc jest. Ale nadchodzi zawsze ten czas kiedy dziecko wychodzi z domu na swoje - wtedy alimenciki znikają. I co się okazuje? nie ma kasy na życie, nie ma z czego porobić opłat nie ma na zachcianki. z kolei facet zmuszony okolicznosciami musial szukac lepszej pracy rozwijac sie zawodowo aby wygorowane alimenty placic. final jest taki ze po usamodzielnieniu sie dzieciaka mamusia zostaje z reka w nocniku i zerem na rynku pracy. za to facet jest na fali i dodatkowo wracaja do niego placone alimenty - kto jest górą??? Taka sytuacja odbija się na dziecku bo potem toksyczna mamusia jęczy że nie ma kasy i próbuje ciągnać kasę od dzieciaka rozwalajac przez często życie i małżeństwo swojego dziecka.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Oliwier Historia(2016-05-09 19:11) Odpowiedz 19

    Jeżeli Fundusz Alimentacyjny daje 500 dla czego alimenty mają być wyższe ??Przecież Państwo powinno utrzymywać obywateli. I jak to jest że jest to uzależnione od zarobków nie wieku dziecka ??

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • As(2016-07-31 17:58) Odpowiedz 00

    Nie ma co sie dziwic ze duża rozpietosc. Ile sedziow moze dodatkowo brac lapowki za ustalanie wysokich alimentow ? Nie mowic o prowadzeniu sprawy i wydaniu wyroku.