statystyki

Rzecznik rządu: Warunkiem obowiązywania orzeczeń TK jest ich publikacja

26.04.2016, 17:16; Aktualizacja: 26.04.2016, 17:16
"Warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja, o tym mówi bardzo wyraźnie konstytucja" - powiedział Bochenek.

"Warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja, o tym mówi bardzo wyraźnie konstytucja" - powiedział Bochenek.źródło: Wikimedia Commons

Warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja - komentuje rzecznik rządu Rafał Bochenek wtorkową uchwałę Sądu Najwyższego ws. niepublikowanych wyroków TK. W jego ocenie uchwała nie przybliża do zakończenia sporu.

Reklama


Reklama


"Warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja, o tym mówi bardzo wyraźnie konstytucja" - powiedział Bochenek. Jak zaznaczył, rząd liczy na to, że sądy będą przestrzegać konstytucji, która "mówi bardzo wyraźnie, że tylko opublikowane orzeczenia są wiążące".

"A tylko te orzeczenia będą publikowane, które spełniają kryteria ustawowe. To jest element równowagi władz: władza sądownicza zgodnie z zamysłem twórców konstytucji wydaje orzeczenia, a już domeną władzy wykonawczej - pani premier - jest to, by publikować orzeczenia pod warunkiem, że spełniają one kryteria ustawowe" - podkreślił Bochenek.

W jego ocenie "uchwała sędziów niczemu nie służy, bo nie przybliża ani o krok do rozwiązania impasu wokół Trybunału Konstytucyjnego".

Jak dodał, takie działania, podobnie jak "inspirowane politycznie" uchwały samorządów apelujące do sądów o stosowanie nieopublikowanych wyroków nie przybliżają do obniżenia temperatury sporu wokół TK, lecz "niepotrzebnie eskalują napięcia".

"Dopóki nie wypracujemy pewnych rozwiązań legislacyjnych, które zarówno jednej jak i drugiej stronie pozwolą się posunąć do przodu, będziemy dalej tkwić w pacie i żadne uchwały tego niestety nie zmienią" - mówił rzecznik rządu.

"Najprostszą drogą byłoby, gdyby Trybunał dostosował się do obowiązujących ustaw" - podkreślił Bochenek. Według niego stosowanie się przez Trybunał do przepisów grudniowej nowelizacji ustawy o TK zakończyłoby natychmiast obecny impas.

Według rządu w świetle grudniowej noweli orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest prawomocne m.in. wtedy, gdy zapada większością kwalifikowaną i w co najmniej trzynastoosobowym składzie, a wnioski są rozpatrywane według kolejności wpływu.

Podjęta we wtorek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego głosi, że "nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku". Od 9 marca, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, rząd odmawia publikacji wyroków wskazując, że są one podejmowane niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z art. 190 konstytucji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Artykuł ten mówi także, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Dooda(2016-04-27 02:33) Odpowiedz 110

    Nastepny niedorzecznik bez pojęcia o meritum.

  • Zzenowany(2016-04-26 21:12) Odpowiedz 101

    Szkoda,że tak mało jest sensownych wypowiedzi komentują idiocinie mający zielonego pojęcia o porządku prwnym

  • Lawyer(2016-04-27 08:35) Odpowiedz 90

    agitatorzy sio na "Wśmieci" i inne "OdRzeczy" a nie tu syf robić i dyrdymały wypisywać...

  • nikt(2016-04-26 19:45) Odpowiedz 81

    Warunkiem obowiązywania demokracji powinna być staranna weryfikacja czynnego prawa wyborczego, by nie mogła głosować zawzięta, roszczeniowa, nienawistna hoł.... część społeczeństwa. Bo skutki właśnie widać.

  • Inspektor Pracy(2016-04-27 08:19) Odpowiedz 710

    ........Ja nie widzę tam żadnego wyroku lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo Politycznych złodziei i bronia własnego StatusQwo. A na budowe z nimi do pracy za fizycznych i to w zime ! Rozwiązać tą grupe zmowy żerującą na Nas.

  • Inspektor Pracy(2016-04-27 08:25) Odpowiedz 68

    ....a ,wszystko zaczęło się od niewinnej POzornie zmiany niby niezwiązanej z tematem.......... Otóż uchwalono swego czasu ,że od pewnej kwoty miesięcznego zarobku, ponad ,nie będzie się odprowadzało składek ZUS ..........i co to spowodowało? ......................Wykształciuchy w tym te z TK ,VIPy ,Nieroby nie chcą iść na emerytury i żyć na niej za te dla Nich marne kwoty,!!!!! ---- wolą siedzieć na piedestale ,zbierać honory i taaaaaaaaaaaaaką gaże za to że udają iż pracują oraz liczyć ,że przeżyją jeszcze własną śmierć. Dlatego głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego i trzymając się stolców VIPów. A może by tak zmienić Konstytucje i zapisać ,że mogą pracować np w sądzie ale na budowie za fizycznych i to w zimę?

  • anka(2016-04-26 17:22) Odpowiedz 19

    Kwiczą aż miło,bo lada chwila bedzie trzeba pokazać majatki i udowodnić że są uczciwe

  • Ed.B(2016-04-26 18:11) Odpowiedz 18

    Co to oznacz w praktyce dla mnie obywatela mego kraju? Że jakiś niby sędzia Trybunału nie otrzyma kasy? Czy jak Gazeta Wyborcza opublikuje to Jego Wysokość Prezes Trybunału aresztuje Prezydenta i Premiera?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kod(2016-04-26 20:55) Odpowiedz 13

    a ja się tak zastanawiam czemu jest tyle szumu wokół tego pojedynczego incydentu skoro za PO nie zostało wcielonych w życie około 20 wyroków TK i nie został wcielone w życie dyrektywy Unii choćby ta w której jest mowa o minimalnej emeryturze w wysokości 400 euro?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • krol(2016-04-26 19:24) Odpowiedz 113

    Najpierw prosze opublikować listę kolesi sędziowskich z SN i ich przynależność - SB,WSI