statystyki

Legislacja rządowa ma przyśpieszyć

autor: Ewa Ivanova20.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 20.04.2016, 05:50

Rada Ministrów zabiera się za zmianę swojego dotychczasowego regulaminu. Skutki nowelizacji odbiją się na procesie legislacyjnym: będzie jeszcze szybciej. I mniej stabilnie.

Kluczowa spośród proponowanych zmian dotyczy rezygnacji z zasady opracowywania rządowych projektów ustaw na podstawie projektu ich założeń. To dokument, który zawiera opis rozwiązań, jakie zamierza wprowadzić dany resort, i celów, jakie mu przyświecają. Od stycznia 2014 r. sporządzanie założeń do projektów przyjęto jako zasadę: zgodnie z par. 5 ust. 2 regulaminu pracy Rady Ministrów (Monitor Polski z 2013 r. poz. 979 oraz z 2015 r. poz. 1063) odstąpienie od tego etapu może nastąpić tylko, jeżeli wynika to z wykazu prac legislacyjnych rządu albo z decyzji rządu lub prezesa Rady Ministrów. Krytycy mówią jednak, że etap ten niepotrzebnie wydłuża proces tworzenia prawa. A tak naprawdę ministrowie i tak przedstawiają założenia do ustaw, jak mają już gotowe ich projekty.

Po wprowadzeniu proponowanych teraz zmian wciąż będzie istniała możliwość skorzystania z takiej ścieżki legislacyjnej. Ale nie będzie ona już zasadą. „Uprzednie przyjęcie przez Radę Ministrów założeń projektu ustawy nie będzie już zatem, co do zasady, wymaganym etapem procesu legislacyjnego” – można przeczytać w uzasadnieniu proponowanych teraz zmian.

Likwidacja założeń

Z jakiego powodu rząd decyduje się na przekreślenie reform procesu legislacyjnego przeprowadzonych przez poprzedników? Zdaniem autorów projektu mimo obowiązywania opisanej zasady „nadal wiele rządowych projektów ustaw jest opracowywanych bez uprzedniego przyjęcia założeń”. Przy tym – przekonują – uzgodnienie założeń nie przyczynia się też do skrócenia łącznego czasu niezbędnego do przeprowadzenia całego procesu legislacyjnego.

„Uwzględniając te okoliczności, proponuje się odstąpienie od tego trybu jako podstawowego dla prac nad projektem ustawy” – czytamy w uzasadnieniu.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane