statystyki

Nieruchomości: Koniec z użytkowaniem wieczystym? Samorządy nie chcą oddać gruntów

autor: Anna Krzyżanowska13.04.2016, 07:08; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:46
Prace resortu infrastruktury nad projektem ustawy o zmianie prawa współużytkowania wieczystego gruntu wykorzystywanego na cele mieszkaniowe w prawo współwłasności gruntu budzą kontrowersje

Prace resortu infrastruktury nad projektem ustawy o zmianie prawa współużytkowania wieczystego gruntu wykorzystywanego na cele mieszkaniowe w prawo współwłasności gruntu budzą kontrowersjeźródło: ShutterStock

Resortowe pomysły na przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego we własność idą za daleko. I będą sprzeczne z konstytucją.

Reklama


Reklama


W taki sposób samorządy komentują planowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa inicjatywę legislacyjną. Zakłada ona likwidację z mocy prawa użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi oddanymi na cele mieszkaniowe. Nowe przepisy – o czym wczoraj pisaliśmy – mają zacząć obowiązywać już 1 stycznia 2017 r.

Mniejsze wpływy

Prace resortu infrastruktury nad projektem ustawy o zmianie prawa współużytkowania wieczystego gruntu wykorzystywanego na cele mieszkaniowe w prawo współwłasności gruntu budzą kontrowersje. Przede wszystkim wśród samorządowców. Dla nich bowiem będzie to oznaczać mniejsze wpływy bez względu na to, czy resort utrzyma opłaty za przekształcenie z mocy prawa. Zmnieszą się też wpływy budżetu państwa, którego gruntami administrują (oczywiście za opłatą) powiaty. Powód? Otóż wraz z uwłaszczeniem na gruntach komunalnych i państwowych właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych do budżetów miast przestaną spływać roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. A te nie są małe. Potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. To właśnie wysokie opłaty są główną przyczyną występowania o prawo własności.

Sprawa dla trybunału

Propozycja resortu jest nie do zaakceptowania przede wszystkim przez władze Warszawy.

– Dzisiaj użytkowanie wieczyste jest jedną z wielu form własności na terenie miasta. Wynika z jego trudnej historii. Wpływy z użytkowania wynoszą bodajże 500 mln zł rocznie. Co najmniej połowę stanowią wpływy z budynków wielolokalowych – informuje wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. – Są to dochody bieżące, bardzo dla nas ważne w budżecie. Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy zostać ich pozbawieni w drodze ustawy – akcentuje Jóźwiak.

Przypomina, że już nieraz próbowano wprowadzić dotkliwe dla samorządów podobne rozwiązania normatywne. Kończyło się to jednak ich uchyleniem przez Trybunał Konstytucyjny.

– Między innymi za rządów SLD próbowano odgórnie zmuszać samorządy do przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Wtedy trybunał uznał, że Skarb Państwa może robić ze swoją własnością, co chce. Natomiast samorząd musi wyrazić zgodę na tego typu działania. Mam więc wątpliwość co do konstytucyjności proponowanych rozwiązań – akcentuje Jóźwiak.

W obecnej sytuacji, gdy prace Trybunału Konstytucyjnego zostały sparaliżowane, sędziowie TK mogą nie ustrzec samorządowej własności. Tymczasem opłaty za użytkowanie wieczyste są ważnym źródłem dochodów dzielnic, na których terenie dominuje zabudowa wielorodzinna – na warszawskim Ursynowie wpływy z nich stanowią nawet 40 proc. dochodów, na Żoliborzu – 35 proc., a na Mokotowie – 24 proc. Stratne będą także inne duże gminy. Tylko małe jednostki nie muszą się obawiać nowych przepisów. Na ich terenach tylko sporadycznie występują bloki.

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zastrzeżenia do kierunku zmian mają również powiaty. – Pozytywnie należy ocenić samą ideę uproszczenia trybu przekształcania prawa współużytkowania wieczystego w prawo własności. Obecne przepisy generują bowiem określone problemy proceduralne i warto jest podjąć starania w kierunku ich zmniejszenia. Od ułatwień proceduralnych do ustawowej ingerencji w prawne podstawy korzystania z nieruchomości droga jest jednak daleka. Zaproponowane rozwiązania uważam za nie do przyjęcia – twierdzi Grzegorz P. Kubalski, prawnik Związku Powiatów Polskich.

W jego ocenie, aby wprowadzane rozwiązanie było sprawiedliwe dla Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, ale również ogółu społeczeństwa, opłata za przekształcenie powinna odpowiadać wartości rynkowej nabywanego prawa. W przeciwnym przypadku osoby, które zdecydowały się od razu nabyć prawo własności, mogą znaleźć się w gorszej sytuacji niż ci, którzy skorzystali z ustanowienia użytkowania wieczystego na swoją rzecz. Podmioty publiczne poniosłyby zaś straty.

– Jeśli jednak opłaty będą ustalone na poziomie rynkowym, to nie ma żadnej gwarancji, że obecni użytkownicy wieczyści będą w każdym przypadku w stanie zapłacić należnej opłaty. Oczywiście w przypadku współużytkowania nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem wielolokalowym nie będą to kwoty bardzo duże, ale w przepisach trzeba będzie jednak uwzględnić również przypadki indywidualne – zauważa Kubalski.

Zmiany w wycenach

Próby rozwiązania problemu z użytkowaniem wieczystym podejmowane są od lat. Niedawno ze swoją propozycją wyszło miasto stołeczne Warszawa, które przesłało do kancelarii premiera projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Miał on chronić przed skokowymi podwyżkami opłat za użytkowanie. Stawka roczna opłaty za użytkowanie nieruchomości zabudowanych i wykorzystywanych na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. wartości gruntu i nie może być zmieniana częściej niż raz na trzy lata. Szkopuł w tym, że przy aktualizacji opłaty wartość danej nieruchomości ustala się poprzez porównanie jej z cenami sprzedawanych niezabudowanych działek komercyjnych. Prowadzi to do sztucznego zawyżenia wartości gruntu, a co za tym idzie drastycznych podwyżek opłat dla użytkowników wieczystych. Ci zaś kwestionują niekorzystne dla siebie wyceny. Efekt? Rośnie zarówno liczba dłużników, jak i spraw dotyczących opłat rozpoznawanych przez samorządowe kolegia odwoławcze.

Zgodnie z inicjatywą legislacyjną Warszawy wartość nieruchomości gruntowej zabudowanej i wykorzystywanej na cele mieszkaniowe określać miało się zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Przy tym jednak wycenę należałoby obniżyć o 50 proc., jeżeli spełnione zostały warunki:

1) sposób wykorzystania nieruchomości jest zgodny z celem, na który ta nieruchomość została oddana w użytkowanie;

2) budynki znajdujące się na gruncie zostały oddane do użytkowania zgodnie z przepisami prawa budowlanego;

3) użytkownik wieczysty lub wszyscy współużytkownicy wieczyści nieruchomości złożyli oświadczenie, że w ciągu 10 lat nie dokonają rozbiórki budynków mieszkalnych stanowiących przedmiot ich własności, z wyłączeniem sytuacji, gdy władze budowlane wydadzą nakaz rozbiórki.

Propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem rządzących.

– Otrzymaliśmy odpowiedź z MIiB, że pracuje nad swoimi rozwiązaniami i nie zajmie się naszą propozycją. Nad czym ubolewamy, bo nawet jeżeli proponowane rozwiązania ustawowe wejdą w życie, a następnie okaże się, że mają wadę prawną i nie są skuteczne, obywatele nadal będę musieli płacić wyższą opłatę za użytkowanie. Szczególnie ci z budynków wielorodzinnych, o których wiadomo, że nie będą przekształcać użytkowania – puentuje Jóźwiak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • MP(2016-04-13 12:35) Odpowiedz 436

  Niech samorządy nie krzyczą że im się coś zabiera bo te grunty dostały od państwa polskiego bezpłatnie w wyniku komunalizacji.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • aaaa(2016-04-13 13:52) Odpowiedz 356

  a jakim prawem samorządy się w ogóle wypowiadają za wyborców w tej sprawie! nazwiska, żebym wiedział na kogo nie głosować w przyszłości!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Sprawiedliwość(2016-04-13 20:51) Odpowiedz 293

  Płacąc przez wiele lat wysokie opłaty za użytkowanie wieczyste, mieszkańcy osiedli wykupili już ten grunt na własność. Teraz trzeba przyszykować sprawne przekazanie własności.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Echo(2016-04-13 17:17) Odpowiedz 224

  Zmniejszyć ilość urzędników, wprowadzić większą efektywność pozostałych. A jeśli się nie podoba to do pracy do gospodarki rynkowej. Administrację mamy tak rozbudowaną jak w USA.

 • Emeryt(2016-04-13 22:13) Odpowiedz 211

  W Bydgoszczy podatek ten wzrósł o 1500 procent. Jestem za uwłaszczeniem gruntu pod budynkami wielorodzinnymi z bonifikatą 95% Tak jak było to parę lat temu!

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Bolek(2016-04-13 12:15) Odpowiedz 182

  Ktoś ma w tym interes :)

 • sa(2016-04-14 12:32) Odpowiedz 171

  Samorządowcy krzyczą bo znaleźli krowę dojną dla swoich etacików, w osiedlach miast mieszka ok.70% biednych em.rencistów za 1000-1200 /m-c i podwyżkami 5 zł/m-c z ZUS-RP . Namiar urzędasów utrudniających życie ludziom i firmom jest wszędzie ogromny w admin.RP (jest ok.630tys) , a m.st W-wa ciągle ich ilość się zwiększa i nam podwyższa się uż. wiecz. o 500-1000% (nawet na terenach zalewanych Bielany biją wysoką stawkę 500% ,odwołania do sądów nie wiele dają ) ,co rujnuje finanse domowe ludzi , wbija często w biedę ,nędzę czy tak ma być dalej , przy zadowoleniu armii urzędników w dobie internetu i komputeryzacji????. Przekazać na własność za np. 1-5% i uregulować raz a dobrze sprawę ,one się spłaciły płacąc za grunt podwyżki o 500-1000% przez lata . Czas z tym skończyć ze zdzieraniem skóry na biednym ludzie .Wyborcy czekamy na to !!!!.

 • wspólwlaściciel(2016-04-13 13:19) Odpowiedz 140

  pozwolenia na użytkowanie budynku,gdyż budynek wybudowany poza obrys działki, inwestor zataja, geodeta ? , inspektor nie sprawdza i tak przekazano do sprzedaży. Następnie następuje podział bezprawnie zabudowanej działki przez dewelopera . A dalej części budynku który nabyli poszczególni właściciele, nabywa z jakiegoś powodu nie wspólnota tylko deweloper , stając się właścicielem( zapisany w nowych KW) tego co już raz sprzedał. Wszystko pod bacznym okiem wydawanych " decyzji Prezydenta M Poznania". Z operatu szacunkowego wynika , że taki stan faktyczny nieruchomości zamiast jego drastycznej obniżki z powodu błędów prawnych - wzrasta 600%

 • bar-3(2016-04-15 08:43) Odpowiedz 111

  Aby opłacić wieczyste użytkowanie gruntu po pseudo wycenie, emeryci i renciści mający wymiar od 1.000- 1.200 zł miesięcznie muszą nie jeść jeden miesiąc, aby opłacić podatek od nieruchomości, muszą nie jeść drugi miesiąc. to tylko w Polsce tak sie dzieje, obleśni złodzieje

 • Stary człowiek(2016-04-15 18:12) Odpowiedz 91

  Ludzie, dajcie pożyć! Pamiętam jak w dyskusjach przed zmianą ustroju młodzi gniewni wyśmiewali takie komunistyczne formy pseudowłasności jak wieczyste użytkowanie. Twierdzili, że natychmiast trzeba wszystkich obywateli uwłaszczyć, bo to relikt komunizmu. Takimi i podobnymi hasłami omamili wyborców. Minęło 27 lat i niewiele dla szarego człowieka się poprawiło. A 500-600 zł rocznie opłaty za wieczyste użytkowanie trzeba płacić oprócz podatku od nieruchomości. Wszystko miało być proste i samo miało się wyregulować.

 • Anka(2016-04-15 12:09) Odpowiedz 81

  Właściciele lokali w jednym budynku mieszkalnym od kilku lat płacą 10. krotnie wyższą opłate za wieczyste użytkowanie, a w sąsiednim opłaty jeszcze po staremu. Od czego to zależy? Czy mieszka tam ktoś ustosunkowany?

 • współwłaściciel(2016-04-13 13:17) Odpowiedz 70

  Operaty szacunkowe wykonywane są na kolanie, Nieruchomość w Poznaniu- wadliwie wydana decyzja pozwolenia na użytkowanie budynku,gdyż budynek wybudowany poza obrys działki, inwestor zataja, geodeta ? , inspektor nie sprawdza i tak przekazano do sprzedaży. Następnie następuje podział bezprawnie zabudowanej działki przez dewelopera . A dalej części budynku który nabyli poszczególni właściciele, nabywa z jakiegoś powodu nie wspólnota tylko deweloper , stając się właścicielem( zapisany w nowych KW) tego co już raz sprzedał. Wszystko pod bacznym okiem wydawanych " decyzji Prezydenta M Poznania". Z operatu szacunkowego wynika , że taki stan faktyczny nieruchomości zamiast jego drastycznej obniżki z powodu błędów prawnych - wzrasta 600%

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama