Dzieci, współmałżonek i dziadkowie: 5 grup, od których możesz domagać się alimentów

autor: Agnieszka Brzostek13.04.2016, 07:00
Obowiązek alimentacyjny nie musi opierać się na więzach krwi.

Obowiązek alimentacyjny nie musi opierać się na więzach krwi.źródło: ShutterStock

W pierwszej kolejności alimentami zostaną obciążeni krewni, czyli rodzice, dziadkowie czy dzieci i wnuki. Jednak obowiązek alimentacyjny może spaść także na osoby nie powiązane więzami krwi - ojczyma, macochę lub przyrodniego brata.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Arek(2016-04-13 11:49) Zgłoś naruszenie 210

    To prawo jest chore ,rozumiem dziadkowie jeszcze ale macocha albo brat przyrodni?Sam mam przyrodniego brata ,nie widziałem go nawet na oczy,Ojciec opuścił mnie jak miałem 3 lata i w innym mieście założył rodzinę i teoretycznie miałbym za faceta płacić alimenty,za kogoś kto jest dla mnie więcej niż obcą osobą.To ma być sprawiedliwe?

    Odpowiedz
  • Władek(2016-04-13 13:25) Zgłoś naruszenie 122

    A co winni Dziadkowie za syna lub córkę , bez sensu każdy pełnoletni Obywatel odpowiada za siebie i już...!

    Odpowiedz
  • EU(2016-04-13 08:38) Zgłoś naruszenie 92

    TO RP opiera się na komunistycznym prawie z 1964roku?

    Odpowiedz
  • ja(2016-04-13 09:29) Zgłoś naruszenie 80

    "Co więcej, prawa dziecka do alimentów są zabezpieczone jeszcze przed narodzinami. Jeśli ojcostwo mężczyzny, nie będącego mężem matki dziecka, zostało ustalone, jest on zobowiązany do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu, odpowiednio do potrzeb." A to mnie ciekawi: przecież domniemanie ojcostwa męża można obalić tylko na drodze powództwa o zaprzeczenie ojcostwa - a czy takie powództwo jest możliwe przed narodzeniem?

    Odpowiedz
  • we(2016-04-13 22:19) Zgłoś naruszenie 80

    ojciec porzucił dzieci a po 40 latach nierób chce aby dzieci płaciły alimenty.Chore

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-04-13 10:39) Zgłoś naruszenie 60

    Technologia atomizowania rodzin , a nie żadne prawo .

    Odpowiedz
  • stan(2016-04-13 21:16) Zgłoś naruszenie 31

    Nie wiem poco ten krzyk.Przecież już płacimy alimenty na nie nasze dzieci!! Skąd wezmą pieniądze na 500+.

    Odpowiedz
  • ewidentna niesprawiedliwość(2016-04-14 08:05) Zgłoś naruszenie 30

    Te przepisy są skrajnie niesprawiedliwe. Ich istnienie niszczy poszanowanie prawa, bo nikt nie szanuje prawa, które w tak drastyczny sposób rozmija się, według społeczeństwa, z poczuciem sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • Heli(2016-08-16 01:36) Zgłoś naruszenie 10

    A co z alimentami na byłych teściów?

    Odpowiedz
  • Nastojaszcza Blać(2017-05-06 23:12) Zgłoś naruszenie 10

    Komunistyczne ********

    Odpowiedz