statystyki

Rzecznik rządu: Publikowane będą te wyroki TK, które będą zapadać w zgodzie z prawem

06.04.2016, 16:54; Aktualizacja: 06.04.2016, 17:08
Rafał Bochenek

Bochenek pytany o to, czy orzeczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, mówił, że obowiązująca ustawa o TK wskazuje kryteria, jakie powinno spełniać prawomocne posiedzenie Trybunału Konstytucyjnegoźródło: newspix.pl

Publikowane będą te wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które będą zapadać w zgodzie z obowiązującym prawem - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany, czy rząd opublikuje środowe orzeczenie TK. Trybunał wydaje obecnie "apele, stanowiska, opinie" - dodał.

Reklama


Reklama


W środę TK - w składzie 11 sędziów - stwierdził niekonstytucyjność przepisu Kodeksu wyborczego, który nie przewiduje odwołania do sądu od orzeczenia PKW ws. podziału gminy na okręgi wyborcze. Była to pierwsza od listopada 2015 r. rozprawa w TK w innej sprawie niż kwestie obsady sędziów i przepisów o Trybunale.

Bochenek pytany o to, czy orzeczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, mówił, że obowiązująca ustawa o TK wskazuje kryteria, jakie powinno spełniać prawomocne posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. "Jeżeli to orzeczenie nie zapadło zgodnie z nimi - nie zapadło większością kwalifikowaną i w odpowiednim składzie, a wniosek nie został rozpatrzony po upływie odpowiedniego terminu - trudno mówić, że zapadł wyrok" - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że przepisy nowelizacji ustawy o TK z grudnia ub.r. "wcale nie blokują prac Trybunału, one tylko wprowadzają większy pluralizm w zakresie stosowania prawa i konstruowania treści wyroków".

"To, co wydaje obecnie Trybunał, to są apele, stanowiska, opinie. Publikowane będą orzeczenia, które będą zapadać w zgodzie z obowiązującym prawem" - oświadczył Bochenek.

Stwierdził też, że prezes TK Andrzej Rzepliński "nie powinien działać metodą faktów dokonanych i wyznaczać kolejnych spotkań sędziów". "Prezes TK powinien postępować w zgodzie z obowiązującym prawem. A on tymczasem nie stosuje się do konstytucji ani ustaw, również nie bierze pod uwagę tego, że liderzy partii pracują nad szukaniem kompromisu" - dodał rzecznik rządu.

Według niego zachowanie prezesa Rzeplińskiego prowadzi do "przetrącenia kręgosłupa konstytucyjnego".

Zgodnie z nowelizacją z grudnia 2015 r. TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów); orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą; terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.

9 marca TK orzekł w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów tej nowelizacji ustawy o TK, jest niezgodnych z konstytucją, w tym zapisy dotyczące składów TK i terminów rozpatrywania spraw. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany.

W środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do TK pismo, w którym napisał m.in. że "jakiekolwiek próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego; mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Edek(2016-04-06 18:37) Odpowiedz 79

  to rokosz Rzeplińskiego - tak funkcjonowało /a raczej było sparaliżowane/ sądownictwo w Polsce w XVI i XVII wieku. Ale tak to jest jak prezes TK zrobiło się kryminologa, bez aplikacji prawniczej, aktywistę PZPR

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • .(2016-04-06 17:14) Odpowiedz 41

  Ale młoty...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • dafom(2016-04-06 23:21) Odpowiedz 12

  Rzecznik. O zgodności z prawem rozstrzyga TK.

 • jorry123(2016-04-07 07:30) Odpowiedz 00

  słusznie!

 • Oficjalny Rzecznik Rządu Oficjalnego(2016-04-07 06:49) Odpowiedz 00

  ...musimy porozmawiać z nim...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama