statystyki

Nie wiadomo, do kogo skarżyć się na straż miejską

autor: Piotr Szymaniak29.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2016, 10:35

Osoba, która zgłosiła popełnienie wykroczenia – w sytuacji, gdy organ prowadzący postępowanie nie wniósł do sądu wniosku o ukaranie sprawcy – może zażalić się na tę decyzję do organu nadrzędnego.

Reklama


Reklama


Wynika to wprost z art. 56a kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.w.). I wszystko jest proste, jeśli sprawa została zgłoszona policji: zażalenie można wówczas złożyć do prokuratury. Tymczasem – jak zauważa rzecznik praw obywatelskich – nie bardzo wiadomo, do kogo można się odwoływać, jeśli zgłoszenie trafiło do straży miejskiej, a ta nie skierowała sprawy do sądu.

Zgodnie z art. 20 ustawy o strażach gminnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1383 ze zm.) na zastosowanie i sposób przeprowadzenia czynności, o których mowa w art. 12 i art. 14 (m.in. czynności wyjaśniające, kierowanie wniosków o ukaranie do sądu, oskarżanie przed sądem czy wnoszenie środków odwoławczych), przysługuje zażalenie do prokuratora. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 czynności tych dokonuje się w trybie i zakresie k.p.w. Jednak art. 56a k.p.w. mówi z kolei, że zażalenie można wnieść do organu nadrzędnego. A tym dla straży miejskiej nie jest prokurator. Wskazuje na to art. 9 ust. 2 ustawy o strażach gminnych stanowiący, że nadzór nad ich działalnością w zakresie uprawnień, o których mowa w art. 12, sprawuje wojewoda przy pomocy komendanta wojewódzkiego policji działającego w jego imieniu.

Innymi słowy ustawa o strażach miejskich nakazuje funkcjonariuszom działać na zasadach określonych w k.p.w., ale jednocześnie określa organ, do którego świadek może wnieść zażalenie niezgodnie z k.p.w.

– Dlatego trudno jest jednoznacznie powiedzieć, kto jest organem nadrzędnym uprawnionym do rozpatrzenia zażalenia – przyznaje Krzysztof Szczucki z biura RPO, który w sprawie niespójnych przepisów zwrócił się do ministra sprawiedliwości.

– Problem polega na tym, że wojewoda nie jest organem procesowym i jego rola polegająca na rozpatrywaniu zażaleń w sprawie niewniesienia wniosku o ukaranie jest trudne do zaakceptowania. Bardziej sensowne jest przyjęcie, że powinien to robić prokurator, ale art. 20 precyzyjnie na taką możliwość nie wskazuje – tłumaczy prawnik.

To nie pierwsza interwencja RPO w sprawie stosowania art. 56a k.p.w. wobec strażników miejskich. W 2014 r. również zwracał on na to uwagę resortowi sprawiedliwości. Ówczesny wiceminister Michał Królikowski przyznał, że kwestionowana przez RPO regulacja nie jest jednoznaczna i może budzić wątpliwości w praktyce. Rozwiązaniem sprawy miała się zająć Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, która pracowała nad nowelizacją k.p.w. Ta jednak przez obecnego ministra Zbigniewa Ziobrę została rozwiązana.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • bezprawnik(2016-03-29 10:45) Odpowiedz 83

    Jak to do kogo-? Specjalistą od falandyzowania i dowolnego interpretowania prawa w Polsce jest od pewnego czasu dr.prawa DUDA. On szybko zinterpretuje wszelkie wątpliwości.Kierować wszelkie zapytania do Dudy-wszak wszystkim publicznie obiecał pomoc-warto korzystać.Kamiński ten od prefabrykowania dowodów i wszczynania na fikcyjnych materiałach operacyjnych spraw skazany wyrokiem na odsiadkę-dobrze na tym wyszedł bo miłosierny Duda ułaskawił go.

  • K(2016-03-29 09:33) Odpowiedz 30

    może e została rozwiązana że takie buble i podobne tworzy, albo w efekcie „funduje zarobki wlał wylał a przy tym narobić się !” nie wiadomo ile, „regulacja nie jest jednoznaczna i może budzić wątpliwości w praktyce” to codzienność, szkoda że również w ograniczaniu praw pracowniczych wielu obywateli RP, ograbianiem ich przez władze, organy itd., MS ani inni z tym nie radzą bo pewnie nie chca kto ma większa włądze od nich parlament , Duda rzad-reszta niestety przybywa tych tworów a jak w te buble prawne uwierzą to sobie w zasadzie ręce zwiażą i wszelkiemu rozwojowi Polaka i jego rodzin!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama