statystyki

Policjanci przed "lanym poniedziałkiem": Chuligańskie wybryki będą karane

26.03.2016, 10:16
Policja

Osoby, które chcą kultywować tradycję "lanego poniedziałku", powinny robić to w gronie osób najbliższych lub znajomych i w miejscach bezpiecznychźródło: ShutterStock

O zdrowy rozsądek, umiar w oblewaniu wodą i pilnowanie dzieci apelują policjanci przez śmigusem-dyngusem. Przypominają, że chuligańskie wybryki mogą zakończyć się grzywną, a nawet karą do roku więzienia.

Reklama


Reklama


"Jak co roku apelujemy o rozsądek, by ta tradycja nie przeradzała się chuligańskie wybryki" - mówi rzecznik komendanta głównego policji Marcin Szyndler.

Policjanci przypominają, że polewanie wodą przechodniów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i środków komunikacji miejskiej może być traktowane jak wykroczenie. W takich przypadkach grozi mandat do 500 zł. Z kolei oblanie drugiej osoby wodą można traktować jako naruszenie nietykalności osobistej - za to również grozi mandat, a nawet do roku więzienia.

Jak mówi Szyndler, osoby, które chcą kultywować tradycję "lanego poniedziałku", powinny robić to w gronie osób najbliższych lub znajomych i w miejscach bezpiecznych. "Rodzice powinni tego dnia zwracać szczególną uwagę na dzieci. Porozmawiajmy z nimi, uczulmy je, że oblewanie przypadkowych osób nie ma nic wspólnego z tradycją. Zwracajmy im uwagę na zagrożenia związane z oblewaniem wodą np. aut - takie zachowanie może spowodować wypadek albo kolizję" - dodaje Szyndler.

Podkreśla, że miejscem na tego typu zabawy nie są okolice ulic. "Dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię, łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów" - dodaje rzecznik.

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych, traktowany jest przez polski Kościół katolicki jako kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny znany jest jednak jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje - śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny "okup". Przemoczona odzież i mokre włosy miały świadczyć o powodzeniu panny. Kilka lat temu zwyczaj oblewania wodą nabrał, szczególnie w miastach, zupełnie innego charakteru. Były przypadki, gdy młodzi ludzie wiadrami wody oblewali nie tylko przechodniów, ale też jadące ulicą samochody.

W lany poniedziałek policjanci patrolują m.in. miejsca, gdzie może dochodzić do takich wybryków - m.in. parki, osiedla.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • do zazusssss(2016-03-26 15:13) Odpowiedz 30

    Szkoda że tylko rok. Dla BANDYTÓW topiących przechodniów wiadrami chłosta by się przydała a nie grzywna. Uważasz, że utopienie komuś telefonu, zaserwowanie przeziębienia/zapalenia płuc przy tej pogodzie jest "zabawą" ? No to chodź, zabawimy się. Staniesz sobie dostaniesz gumową pałą w łeb ze dwa razy i MOŻE coś oleju spłynie....

  • zazusss(2016-03-26 16:07) Odpowiedz 03

    Staniesz sobie dostaniesz gumową pałą w łeb ze dwa razy i MOŻE coś oleju spłynie....Może taka retoryka do Ciebie przemawia niewolniku?Ja sobie nie życzę prewencyjnego straszenia i to przez kogoś komu płacę.PRL owska mentalność widać ma się dobrze.Czytaj ze zrozumieniem a nie nakręcaj się

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama