statystyki

Reforma prawa celnego: Największa zmiana od ponad 20 lat

25.03.2016, 08:02; Aktualizacja: 29.03.2016, 00:28

Nowy unijny kodeks celny przyznaje podmiotom, które uzyskały ten status, więcej uprawnień niż dotychczas obowiązujące przepisy. Może to przynieść wymierne oszczędności, odczuwalne ułatwienia, które powinny wpłynąć na istotne przyspieszenie realizacji wszystkich operacji celnych.

Prace nad nowymi aktami prawnymi toczyły się od kilku lat. Jeszcze w ubiegłym roku nie było pewne, czy uda się dotrzymać planowanego terminu wdrożenia zmian z uwagi na przedłużające się prace nad aktami wykonawczymi do nowego kodeksu celnego.

Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane 29 grudnia 2015 r., kiedy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano akty niezbędne dla prawidłowego i pełnego funkcjonowania zreformowanego prawa celnego: dwa kolejne rozporządzenia, które stanowią dopełnienie uregulowań zawartych w nowym kodeksie celnym. Wraz z ich publikacją stało się jasne, że deklarowany termin wejścia w życie nowych przepisów 1 maja 2016 r. jest niezagrożony.

Nowe przepisy uchylają uchwalone w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia:

● rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające wspólnotowy kodeks celny („wspólnotowy kodeks celny”) i


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane