statystyki

Nowoczesna przedstawiła propozycję rozwiązania kryzysu wokół TK

24.03.2016, 13:59; Aktualizacja: 24.03.2016, 13:59
Nowoczesna przedstawiła propozycję rozwiązania kryzysu wokół TK

Nowoczesna przedstawiła propozycję rozwiązania kryzysu wokół TKźródło: newspix.pl

Opublikowanie wyroku TK z 9 marca, niezgłaszanie przez opozycję kandydatów na sędziów TK, tylko uzupełnienie w odpowiednich terminach składu Trybunału przez trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji oraz trzech "wskazanych przez PiS" w grudniu ub.r. - zakłada propozycja Nowoczesnej.

Reklama


Reklama


"Ta propozycja nie rozwiąże problemu Trybunału Konstytucyjnego tu i teraz, ale da perspektywę, że ten konflikt nie będzie eskalowany tylko będzie wygasał" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Według niego, podstawowym warunkiem rozwiązania konfliktu wokół TK musi być opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku TK z 9 marca br. ws nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. "To jest warunek podstawowy" - dodał. Drugi warunek - według lidera Nowoczesnej - to niezgłaszanie przez opozycję kandydatów do TK w miejsce sędziów, którzy w najbliższej przyszłości kończą kadencje.

Trzecim krokiem - według propozycji Nowoczesnej - miałoby być podjęcie przez Sejm uchwał o wyborze w skład TK trzech "osób wskazanych przez PiS" w grudniu ub.r. w miejsce sędziów kończących kadencję i przyjęcie przez prezydenta ślubowania od trzech osób wybranych przez Sejm w październiku ub.r., których prawidłowość wyboru stwierdził TK.

W praktyce miałoby to wyglądać tak, że - jak mówił Petru - kończącego 27 kwietnia kadencję w TK sędziego Mirosława Granata miałaby zastąpić "pierwsza osoba zgłoszona przez PiS w grudniu" ub.r. na sędziego TK, czyli były senator PiS prof. Henryk Cioch. Jednocześnie - według Nowoczesnej - prezydent Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od pierwszej osoby, która została powołana przez poprzedni Sejm w październiku ub.r. czyli od prof. Romana Hausera.

"Ten mechanizm byłby powtórzony" - powiedział Petru. W miejsce prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który kończy kadencję w połowie grudnia b.r. w skład TK wszedłby prof. Lech Morawski, a prezydent przyjąłby ślubowanie od prof. Andrzeja Jakubeckiego. Natomiast w miejsce sędziego Stanisława Biernata, który kończy kadencję w czerwcu 2017 r. w skład TK wszedłby prof. Mariusz Muszyński, a prezydent przyjąłby ślubowanie od prof. Krzysztofa Ślebzaka.

Petru podkreślił, że takie rozwiązanie powinno być "porozumieniem ponadpartyjnym". "Gwarantem tego porozumienia musi być partia rządząca" - powiedział lider Nowoczesnej.

"To wychodzenie z tego klinczu będzie trochę trwało i mam świadomość różnych niedoskonałości tego procesu, ale jeśli szukamy kompromisu, porozumienia i rozwiązania tego problemu, to niezbędne jest szukanie takich rozwiązań, które będą akceptowane dla obu stron" - stwierdził.

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał - przede wszystkim głosami ówczesnej koalicji PO-PSL - pięciu nowych sędziów: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka, Andrzeja Jakubeckiego, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokalę, którzy mieli być następcami 3 sędziów kończących kadencję 6 listopada i 2 sędziów, których kadencje kończyły się w grudniu, a więc już w czasie następnej kadencji parlamentarnej.

25 listopada Sejm obecnej kadencji przyjął zaproponowane przez PiS uchwały o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów TK z 8 października. Dokonał też zmiany w swym regulaminie - pozwalającej marszałkowi Sejmu na ustalenie terminu na składanie wniosków ws. kandydatur na sędziów TK w przypadkach nieopisanych dotychczas w regulaminie.

2 grudnia Sejm wybrał zgłoszonych przez PiS Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego na sędziów TK. 3 grudnia prezydent Andrzej Duda odebrał od ślubowanie od Ciocha, Morawskiego, Muszyńskiego i Pszczółkowskiego. Ślubowanie od Przyłębskiej odebrane zostało po upływie kadencji sędzi Teresy Liszcz, którą Przyłębska zastąpiła w TK.

3 grudnia 2015 r. TK uznał, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu); wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny. TK uznał też wtedy, że prezydent ma obowiązek "niezwłocznego" odebrania ślubowania od każdego nowo wybranego sędziego.

7 stycznia br. TK umorzył sprawę uchwał Sejmu o wyborze 2 grudnia 2015 r. przez obecny Sejm 5 sędziów w miejsce tych wybranych w październiku oraz o braku mocy prawnej tamtego wyboru. W związku z tym prezes TK włączył do orzekania w Trybunale dwoje sędziów "grudniowych" - Przyłębską i Pszczółkowskiego.

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka, która badała nowelizację, zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Zero Kompromisu(2016-03-25 19:17) Odpowiedz 103

  Ja nie widzę tam żadnego wyroku lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo Politycznych złodzieji i bronia własnego StatusQwo. A na budowe z nimi do pracy za fizycznych i to w zime !

 • seba(2016-03-25 11:41) Odpowiedz 75

  Związek Bojowników O wolność i Demokracje - KOD ---------------RYSZARD PETRU DORADCA PREMIERA DONALDA TUSKA WSPIERAJĄCY BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO Z CHAMSTWEM I NIEUCTWEM W TLE RYSZARD PETRU DORADCA PREMIERA DONALDA TUSKA WSPIERAJĄCY BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO Z CHAMSTWEM I NIEUCTWEM W TLE

 • drwal(2016-03-25 09:56) Odpowiedz 52

  Guy z wami !

 • Inspektor Pracy(2016-03-26 09:25) Odpowiedz 42

  Nowy "Złoty Cielec "TVNu wtórnik POlikota zapomniał już jak TRYBUNALSKIE WYKSZTAŁCIUCHY POmogły okraść wstecznie setki tysiecy spracowanych od 15r zycia pracowników nie tylko z wieku emerytalnego ale także wstecznie po spełnieniu swiadczenia pracy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych takze z prawa do emerytury za te warunki. Malo tego POmogły okaraść z uznania pracy POnadustawowej (art 12 Ustawy o Emer POdmostwoych) . Słowem znaczna część społeczeństwa ktora spełniła wymagania ,która zasuwała za Komuny w świątek ,piątek i niedziela i to w warunkach ówcześnie uragających zdrowiu została przez Wyksztalciuchów nazywanych sędziami okradziona wstecznie i takich POmagierów Złodziej broni NEW POlikot Petru.

 • nikoś(2016-03-26 07:51) Odpowiedz 41

  Wprawdzie Petru nie awanturuje się w stylu Kopacz - Kropiwnicki, ale w jego ćwierć inteligencji wystąpienia są mało przekonywające, a niekiedy wręcz ośmieszające. Tow. Ryszard Petru kompromituje się publicznie swoją "edukacją" historyczną. Dla niego zamach majowy odbył się w 1935 roku ( w roku śmierci Pierwszego Marszałka Polski Jozefa Piłsudskiego), zaś sejm niemy (1717 rok) przemianował na "sejm głuchy". Mazurek z Zalewskim cytują nieuka Petru: "CHOPINA(sic!) jest albo cyborgiem, albo jest totalnie wykorzeniony kulturowo(...). Widzicie dzieci? Można być nieukiem i dorobić się kilku mieszkań". Poziom edukacji Petru najtrafniej zdaje się określać wierszyk znany już od ponad stu lat: "...Był to czas polarnych wypraw Kopernika, Który parowcem objechał ziemię wzdłuż równika, Zaś socjalista Kolumb, mierząc świata końce, Odkrył, że dookoła ziemi obraca się słońce. Kiedy Kara Mustafa, dzielny wódz Krzyżaków, Prowadził swe zastępy, przez Alpy na Kraków, Do obrony swych granic będąc zawsze skory, Pobił go pod Grunwaldem, król Stefan Batory..."

 • cd(2016-03-25 18:14) Odpowiedz 41

  KONSTYTUCJA WYRAŹNIE STWIERDZA - TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY STANOWI 15 SĘDZIÓW TRYBYNAŁU I ANI MNIEJ ANI WIĘCEJ - TYLKO 15 -TU. A TO CO REGULUJE BEZPOSREDNIO KONSTYTUCJA NIE MOŻE BYĆ ZMIENIONE PRZEPISAMI NIŻSZEGO RZĘDU. INACZEJ JEST TO PRZESTEPCZA FALANDYZACJA PRAWA PROWADZĄCA DO DEGRENGOLADY I BEZPRAWIA. TAK WIĘC WSZYSTKIE TZW. ORZECZENIA TRYBYNAŁU WYDANE W INNYM NIŻ 15 SĘDZIÓW SKŁADZIE SĄ NIEWAŻNE. USTAWY O TRYBUNALE MOGĄ REGULOWAĆ TYLKO SPOSÓB JEGO FUNKCJONOWANIA ALE NIGDY SKŁADU PONIEWAŻ JEŻELI W ORZEKANIU NIE BIERZE 15 SĘDZIÓW TO NIE ORZEKA TRYBUNAŁ- KONIEC KROPKA. WSZYSTKIE MATACTWA NA TEN TEMAT SĄ BEZPRAWNE.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama