statystyki

Prawo o prokuraturze do poprawki. RPO: Przepisy są niekonstytucyjne

24.03.2016, 11:01; Aktualizacja: 24.03.2016, 11:02
RPO, Adam Bodnar

RPO, Adam Bodnarźródło: newspix.pl

Ustawa prawo o prokuraturze może trafić do Trybunału Konstytucyjnego. DGP nieoficjalnie ustaliła, że Biuro Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, ma przygotowany wniosek do TK w tej sprawie.

Reklama


Reklama


Czego dotyczą wątpliwości? Adam Bodnar zauważa, że ustawa prawo o prokuraturze zawiera regulację pozwalającą na informowanie innych osób o szczegółach toczących się śledztw. Zgodnie z art. 12 ustawy szczegóły ze śledztw może ujawnić Prokurator Generalny, Prokurator Krajowy lub inni upoważnieni przez nich prokuratorzy - w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli informacje takie mogą być istotne dla bezpieczeństwa państwa i jego prawidłowego funkcjonowania.

Wówczas informacja może trafić także do polityków. RPO zarzuca, że regulacja ta może naruszać art. 47 Konstytucji. Zgodnie z nim władze nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

Czytaj więcej: Dziennik.pl

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

 • Anna(2016-03-24 11:14) Odpowiedz 815

  A kto ciebie lewaku będzie słuchał. Moi znajomi zwrócili się do ciebie abyś pomógł wyjaśnić zabójstwo ich syna, a ty co zrobiłeś? Napisałeś, że to nie leży w twoich kompetencjach! Czyżby? Mogłeś wnieść do prokuratora generalnego o wznowienie umorzonego śledztwa. Każdy rodzic ma prawo wiedzieć jak zginęło jego dziecko, bo to gwarantuje obywatelowi prawo!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • mpm(2016-03-24 12:20) Odpowiedz 614

  Następnym pomysłem RPO będzie zaskarżenie ustawy "500+" z tej racji, że dyskryminuje pierworodnych.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Wojtek(2016-03-24 14:33) Odpowiedz 54

  o ale to z czego Ziobro będzie sobie robił konferencje prasowe przed wyrokiem, żeby oczerniać ludzi? Na wyrok trzeba czekać czasem kilka lat i na dodatek (tak jak przypadku działań agenta Tomka) może okazać się uniewinniający. A tak, to można zmieszać człowieka z błotem z dnia na dzień i są igrzyska dla potencjalnych wyborców. Ten rzecznik, to nic nie zna i działa przeciwko interesowi Polski. Phii!

 • qq(2016-03-25 15:29) Odpowiedz 40

  Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Ten gość to polityk i celebryta, totalna kompromitacja polskiej demokracji. Sprawami zwykłych ludzi się nie zajmuje, dla niego to nie są obywatele.

 • j.(2016-03-24 22:28) Odpowiedz 35

  No i co z tego, że przepisy o prokuraturze są niekonstytucyjne? Jest wysoce prawdopodobne, że wiele innych obecnie uchwalanych ustaw (choćby o służbie cywilnej, albo o mediach publicznych) jest sprzeczna z Konstytucją. Ale przecież ONI nie będą uznawać żadnych orzeczeń jedynego organu, który może o tej niekonstytucyjności wyrokować. No i kto im co zrobi? Przecież atak na TK było dobrze przemyślany, bo nie mając większości "konstytucyjnej" i nie mogąc wprost zmienić ustawy zasadniczej od początku starali się zneutralizować TK, żeby móc bezkarnie wprowadzać w życie pomysły Wodza, mniejsza o to, czy zgodne, czy niezgodne z Konstytucją! Jedna wielka granda! Ale kadencja się skończy i trzeba będzie zdać sprawę z tego grandziarstwa i może nie tylko przed Trybunałem Stanu!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama