statystyki

Cudzoziemiec wjeżdżając do Polski musi mieć pieniądze na bilet powrotny

autor: oprac. Natalia Ryńska22.03.2016, 09:39; Aktualizacja: 22.03.2016, 09:45
Ponadto przybysz musi mieć środki, które w każdej chwili umożliwią mu powrót do domu

Ponadto przybysz musi mieć środki, które w każdej chwili umożliwią mu powrót do domuźródło: ShutterStock

Osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa, które chcą przybyć na terytorium należące do Rzeczpospolitej Polskiej muszą posiadać odpowiednią kwotę pieniędzy. Jej wysokość uzależniona jest od planów związanych z pobytem.

Reklama


Reklama


Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu przed przybywającym do Polski stoi szereg obowiązków.

Zasadą ogólną jest, że cudzoziemiec w chwili przekroczenia granicy musi dysponować kwotą 300 zł, gdy jego pobyt ma trwać krócej niż 4 dni. Jeżeli wizyta jest dłuższa na każdy kolejny dzień należy przeznaczyć 75 zł, ewentualnie odpowiednik tej kwoty w walucie obcej.

Mniejsze wymagania finansowe dotyczą cudzoziemców którzy:
- są uczestnikami imprezy turystycznej, obozu młodzieżowego, zawodów sportowych,
- mają opłacone koszty pobytu w RP,
- przyjeżdżają do placówki leczniczo-sanatoryjnej,
- są uczestnikami programu umożliwiającego wykonywanie pracy wakacyjnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która nie stanowi głównego celu jego pobytu, uregulowanego umową międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest stroną.
Od osób należących do tej grupy wymaga się, by posiadały kwotę minimum 20 zł na dzień, nie mniej jednak niż 100 zł.

Studenci oraz ci, którzy chcą uczestniczyć w badaniach naukowych lub szkoleniach a także zainteresowani prowadzeniem prac rozwojowych lub podjęciem albo kontynuowaniem nauki muszą posiadać minimum 1270 zł, które przeznaczy na 2 pierwsze miesiące pobytu.

Ponadto przybysz musi mieć środki, które w każdej chwili umożliwią mu powrót do domu. Ustawodawca uzależnił wysokość kwot w zależności od kraju pochodzenia. Wyglądają one następująco:
- 200 zł dla przybywających z krajów sąsiadujących z RP,
- 500 zł dla przybysza z kraju członkowskiego UE,
- 2500 zł dla osób spoza UE.

Rozporządzenie dzisiaj wchodzi w życie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • locke(2016-03-22 11:09) Odpowiedz 00

    tak mam na koncie / ciekawe jak to pan/pani w okienku na lotnisku sprawdza - lub bedzie trzeba nosic terza za soba gotówke

  • Radek(2016-03-22 12:22) Odpowiedz 00

    Ty musisz to udowodnić, np wydrukiem salda konta bankowego

  • as(2016-03-24 04:44) Odpowiedz 01

    jakies bzdury i czasy glebokiego PRL wiadomo ze bez pieniedzy sie nikt nie wybiera a z poza uni tz,ze wschodu ludzie jada na zaproszenie i zapraszajacy jest zobowiazany do pokrycia kosztow pobytu musi wykazac sie kwotami w trakcie skladania wniosku nie wiem tylko dlaczego kwota na bilet to 2500zl na powrót to chyba na oblot wokolo ziemi bo za ta kwote lecialem do chikago tam i z powrotem ,polska jest jednym absurdem

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama