statystyki

"Nowa Rzeczywistość Konstytucyjna". Co każdy sąd zrobić powinien

autor: Krzysztof Pawłowski22.03.2016, 10:41; Aktualizacja: 22.03.2016, 11:22
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Ostatnią decyzją o nieopublikowaniu wyroku TK pani premier Szydło wprowadziła w Polsce zupełnie nowy stan. Nie, to jeszcze nie jest stan wojenny, to jest Nowa Rzeczywistość Konstytucyjna.

W Polsce bowiem rząd nie zmienił konstytucji, zmienił jedynie, a właściwie aż, praktykę konstytucyjną. Mówiąc językiem giełdy, wprowadził na rynek prawniczy w segmencie zajmowanym dotychczas wyłącznie przez sądy nowego, poważnego – jak chce rząd i PiS, a jak chce opozycja i Komisja Wenecka niepoważnego – gracza. Rząd RP.

Takiego gracza nie można lekceważyć. Jego rola nie jest co prawda uregulowana w żaden prawny sposób, a jego obecność tam legitymizowana jest jedynie siłą i monopolem na drukowanie Dziennika Ustaw, ale jest to gracz rzeczywisty, a nie jakieś widmo. Jest to gracz wielki, który sam, arbitralnie, nie patrząc na ducha i literę prawa, ustala sobie i innym reguły, którymi się tu i teraz kieruje! Inni gracze, czy chcą tego, czy nie, muszą to brać po uwagę! Także, w interesie własnym, jak i swoich klientów, powinien to zrobić każdy sąd.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Pod rozwagę(2016-03-23 20:06) Zgłoś naruszenie 60

    ...a gdież ten Rzeplinski sprawiedliwy i Konstytucyjny był jak nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? Co z art 12 ustawy POdmostowej która nie zalicza nadgodzin do stażu choć każdą absencje odlicza? .........Gdzie się to wykazuje na świadectwach pracy -dlaczego nie? Czy to jest co orzekł TK w tych kwestiach Konstytucyjne,czyz to nie zakazany Konstytucją RP wyzysk aby się przypodobać byłemu Ćpunowi z Maciu Piciu.

    Odpowiedz
  • sd/PRAWO NIEDOPUSZCZA OGŁOSZENIA ORZECZ. K 47/15:(2016-03-22 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    USTAWA z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym ( j. t. Dz. U. z dnia 8 marca 2016 r., poz. 293) […] Art. 44. 1. Trybunał orzeka: 1) w pełnym składzie, chyba że ustawa stanowi inaczej; […] 3. Orzekanie w pełnym składzie wymaga udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału. WYROK Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. sygn. akt K 47/15 Trybunał Konstytucyjny w składzie [12 sędziów]: Andrzej Rzepliński -przewodniczący Stanisław Biernat - sprawozdawca Mirosław Granat Leon Kieres Julia Przyłębska (zdanie odrębne) Piotr Pszczółkawski (zdanie odrębne) Małgorzata Pyziak-Szafnicka Stanisław Rymar Piotr Tuleja Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz Andrzej Wróbel Marek Zubik, USTAWA z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (j. t. Dz. U. z 2015 r. poz. 1484 i 1890) […] Art. 15. 4. Podstawą do ogłoszenia orzeczenia jest jego odpis w formie dokumentu elektronicznego, który w swojej treści zawiera poświadczenie zgodności z oryginałem […], a także odpis tego orzeczenia w postaci papierowej. 5. W przypadku orzeczenia poświadczenie zgodności z oryginałem, o którym mowa w ust. 4, obejmuje także oznaczenie organu oraz imiona i nazwiska członków składu orzekającego, który wydał i podpisał orzeczenie, a także wzmiankę o zgłoszeniu przez danego sędziego zdania odrębnego, w przypadku jego zgłoszenia. KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 2 kwietnia 1997 r.: Art. 7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Art. 194. 1. Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, Art. 197. Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. Art. 83. Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane