statystyki

Zasada owoców zatrutego drzewa: Legalizacja bezprawia

autor: Andrzej Mucha22.03.2016, 10:41; Aktualizacja: 22.03.2016, 11:05
prawo

Sama koncepcja zgody następczej od dawna budziła pewne wątpliwości.źródło: ShutterStock

Tak naprawdę mamy tu do czynienia z zasadą, że cel uświęca środki.

Historia wprowadzonego w ramach lipcowej reformy przepisu zakazującego wykorzystywania tzw. owoców zatrutego drzewa okazała się nad wyraz krótka. Zastąpiono go nową regulacją, która wprost deklaruje prawną dopuszczalność posługiwania się dowodami, które zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego. Zmiana ta ma charakter wręcz rewolucyjny, bowiem po raz pierwszy w historii polskiego procesu karnego doszło do wyraźnej legalizacji bezprawia.

Mniejszym złem byłby, jak pierwotnie planowano, powrót do stanu sprzed 1 lipca 2015 r. poprzez uchylenie art. 168a k.p.k. i przywrócenie rzeczywistości normatywnej, w której nieformalnie stosowano mechanizmy blokujące wykorzystywanie nielegalnie zdobytych dowodów w procesie dowodzenia winy. Tymczasem ustawodawca posunął się daleko, jak nigdy dotąd. W efekcie za w pełni dopuszczalne i legalne uznawane będą dowody, które uzyskane zostały w wyniku zastosowania w stosunku do danej osoby np. groźby, podstępu, prowokacji, pobicia, przymusu fizycznego lub psychicznego, świadomego wprowadzania w błąd. Jedyną furtką bezpieczeństwa jest zastrzeżenie, iż dowodu takiego nie będzie można dopuścić w sytuacji, gdy został on uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności. Jest to jednak furtka iluzoryczna, która raczej ma uspokoić oponentów niż wpłynąć na przestrzeganie prawa w procesie gromadzenia dowodów.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane