statystyki

Car prawa

autor: Andrzej Krajewski19.03.2016, 18:43; Aktualizacja: 19.03.2016, 18:43

Piłsudczycy zmienili ustrój polityczny Polski wbrew sprzeciwowi opozycji. I to nie przemocą, lecz dzięki prawnikowi, który potrafił zrelatywizować absolutnie wszystko.

Jeśli Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się rozwodnić awanturę wokół Trybunału Konstytucyjnego i utrzymać go w stanie paraliżu dłuższy czas, otworzy to mu możliwość rzeczywistego przeobrażania ustrojowego kraju. Acz za nami dopiero pierwszy krok, zaś kolejne muszą przynieść zmianę konstytucji.

I to nie tylko po to, żeby trybunał „zresetować”, lecz również po to, by zalegalizować wprowadzane dziś naprędce zmiany. To będzie wymagało albo przyśpieszonych wyborów i zdobycia konstytucyjnej większości, albo zmiany ustawy zasadniczej, tejże większości w parlamencie nie posiadając. Co bywa możliwe, lecz wymaga karkołomnych zabaw z obowiązującym prawem – po to, by je jak najmocniej zrelatywizować. Dobrym przedsmakiem jest odmówienie przez premier Beatę Szydło opublikowania wyroku TK na podstawie interpretacji, że został wydany bezprawnie, ponieważ stało się to wbrew obowiązującej ustawie. Notabene uznanej przez trybunał za sprzeczną z konstytucją.

Co cały spór zamienia w abstrakcyjną dyskusję typu „co było pierwsze: jajko czy kura?”. Dzięki temu partia rządząca zyskuje na czasie i ma swobodę działania. Choć na dłuższą metę tworzenie podobnie topornych paradoksów to zbyt mało. Rządzący, jeśli chcą mieć jeszcze więcej władzy, muszą znaleźć genialnego prawnika, umiejącego zinterpretować każdy przepis tak, żeby sprawiedliwość pozostała sprawiedliwością, lecz prawo stało zawsze po ich stronie.

Elastyczny nihilista


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane