statystyki

Opinia o braku podstaw do wniesienia kasacji nie jest pójściem na łatwiznę

autor: Ewa Maria Radlińska16.03.2016, 06:24; Aktualizacja: 16.03.2016, 06:26

Jeżeli pierwszy adwokat z urzędu rzetelnie stwierdził brak podstaw do przygotowania skargi do Sądu Najwyższego, to państwo spełniło już swój obowiązek zapewnienia skutecznej pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.

Sprawa została zainicjowana postępowaniem dotyczącym odszkodowania i zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za niesłuszne tymczasowe aresztowanie w 2006 r.

Sąd okręgowy oddalił ten wniosek, a sąd odwoławczy powtórzył to rozstrzygnięcie. Wnioskodawca nie ustąpił i złożył podpisaną przez siebie kasację. W jej treści zamieścił jednak wniosek o przydzielenie mu pełnomocnika z urzędu do sporządzenia kasacji. Wskazał, że nie jest w stanie sam ponieść kosztów pomocy prawnej. Wyznaczony z urzędu adwokat, występujący zresztą na wcześniejszym etapie postępowania, poinformował jednak, że nie widzi podstaw do wniesienia skargi do Sądu Najwyższego.

Dwa zażalenia

Opinia prawnika została doręczona wnioskodawcy wraz z wezwaniem go do uzupełnienia w terminie 30 dni braku formalnego kasacji, poprzez sporządzenie i podpisanie jej przez adwokata. Po bezskutecznym upływie tego terminu, sąd apelacyjny odmówił przyjęcia osobistej kasacji mężczyzny. Ten zaś w międzyczasie wystąpił o ponowne wyznaczenie pełnomocnika z urzędu do sporządzenia i podpisania kasacji, podnosząc, że obecny pełnomocnik przedstawił opinię, która jest błędna i bezpodstawna. Ale ten wniosek nie został uwzględniony. A zażalenie na zarządzenie odmawiające przyjęcia kasacji, wnieśli zarówno wnioskodawca, jak też pełnomocnik z urzędu. Ten pierwszy pisał w zażaleniu o tym, że opinia pełnomocnika o braku podstaw do wniesienia kasacji była błędna, bowiem sam wyrok sądu II instancji został wydany „w sposób oczywisty z rażącym naruszeniem prawa”. Podnosił, że nie mogąc opłacić prawnika z własnych środków został tak naprawdę pozbawiony prawa do sądu. Wniósł więc o uchylenie zarządzenia i przydzielenie nowego pełnomocnika z urzędu w celu sporządzenia i podpisania kasacji. Pełnomocnik zarzucił zaś błąd sądu polegający na bezzasadnym przyjęciu, że klient miał możliwość uzupełnić brak formalny złożonej osobiście kasacji, podczas gdy w sposób wyczerpujący przecież wyjaśnił, że nie stać go na pełnomocnika z wyboru. Skoro więc opinia prawnika o braku podstaw do sporządzenia kasacji wzbudziła zastrzeżenia klienta, to prawnik wniósł o uchylenie zarządzenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz wyznaczenie innego pełnomocnika.

Wymiana pełnomocnika


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane